REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Droga do światła

-

VI Wiosna Poetycka u ojców jezuitów

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego piątego marca w auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w „Wietrznym Mieście” odbyła się szósta edycja dorocznych spotkań literackich z cyklu „Wiosna Poetycka” organizowanych przez Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II.

 

Wieczór poezji składał się z dwóch części. Po powitaniu zgromadzonych przez duchowego opiekuna o. Jerzego Karpińskiego gospodyni spotkania Alina Szymczyk zapowiedziała prezentację wierszy z wydanego ostatnio przez Zrzeszenie almanachu patriotyczno-religijnego „Droga do światła”.

 

Książka będąca obok tomiku „Bez złudzeń” wydawniczym ukoronowaniem pięcioletniego okresu działalności Zrzeszenia ukazała się w roku ubiegłym nakładem zaprzyjaźnionego Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego w Zagnańsku i zawiera po kilkanaście wierszy, jedenastu polonijnych poetów, będących życiowym spojrzeniem ich twórców na wiarę, miłość do Boga i człowieka, ze szczególną atencją odnoszących się do wywodzącego się z Wadowic następcy św. Piotra, którego szósta rocznica odejścia do Domu Ojca minęła drugiego kwietnia.

 

W słowie wstępnym do tego wydania prezes Alina Szymczyk, przytaczając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do twórców o tym, że duch ludzki żyje prawdą i miłością i stąd rodzi się także potrzeba piękna, a piękno jest miłością twórczą, która rodzi natchnienie i dostarcza motywów do twórczej działalności, stwierdziła, że to przecież twórcy tak często rozmawiają z Bogiem, Ojcem wielkiej miłości i poezji, artystą największym, który stworzył tyle piękna na ziemi.

 

– Wszyscy jesteśmy słabymi i grzesznymi istotami, choć poeta czy artysta jest nieco innym człowiekiem, nie lepszym, nie gorszym, ale po prostu inaczej postrzegającym ziemską wędrówkę do Ojca. Poeta świadomie maluje swoje obrazy na białych kartkach papieru, opatruje je w wiedzę z wielu dziedzin, aby niosły przesłanie czytelnikowi – podkreśliła pani Alina.

 

Zanim rozpoczęła się prezentacja wierszy z tomiku „Droga do światła” czytanych przez autorów, o światowym „Dniu Poezji”, który uroczyście był obchodzony dwudziestego pierwszego marca mówił członek Zrzeszenia Janusz Kliś, który przypomniał zgromadzonej w auli publiczności historię ustanowionego w 1999 roku przez UNESCO święta. Główne obchody odbywają się zawsze w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Obchody powinny dawać nowy impuls twórczości, wpływać na lepszą ocenę i odbiór poezji, a także przyczyniać się do popierania krajowych, regionalnych i międzynarodowych ruchów poetyckich.

 

Dawniej „Dzień Poezji” celebrowany był 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 10 dni później, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie poezji poświęcony jest cały kwiecień. Tegoroczna prapremiera XI Światowego Dnia Poezji miała miejsce 20 lutego w Londynie. Natomiast podobne uroczystości w Warszawie odbędą się 12 kwietnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Nawiązując do tych obchodów, w które wpisuje się organizowana przez polonijnych poetów „Wiosna Poetycka” Jan Kliś zacytował utwór księdza Jana Twardowskiego „W wierszach o wierszach”.

 

Po przeczytaniu przez każdego z autorów po ulubionym wierszu o tomiku mówił Władysław Panasiuk, który zauważył, że jest to jedna z lepszych książek wydanych przez Zrzeszenie, aczkolwiek niektóre wiersze nie powinny się w niej znaleźć, gdyż za dużo w nich podziękowań.

 

Po prezentacji tomiku rozpoczęła się druga, prowadzona przez Andrzeja Chojnowskiego, część literackiego spotkania, podczas której w pierwszej kolejności wiersze odnoszące się, głównej mierze do uroków rozpoczętej niedawno pory roku, uczucia miłości, patriotyzmu, katastrofy smoleńskiej, japońskiej apokalipsy, a nawet szlachetnych kamieni, jednym słowem wszystkiego, co dotyczy życia człowieka i różnych jego sfer, czytali poeci spoza Zrzeszenia, a następnie jego członkowie.

 

W pierwszej grupie wystąpili: autor tomiku „Ścieżka spod Ostrej Bramy” Leonard Gogiel, Aleksandra Maliniak, Grzegorz Stefanek, Alicja Adamczewska, Wanda Głuszek, Anna Waluś-Sikoń, Adam Lizakowski, Janusz Kopeć i Ewa Spórna. W gronie członków Zrzeszenia czytających swoje utwory byli obecni: Antoni Bosak, Józef Maciarz-Broda, Andrzej Chojnowski, Danuta Maria Drążkowska, Elżbieta Idziak, Jan Kamiński, Grzegorz Kaźmierski, Janusz Kliś, Anna Konarska, Stefania Murawska, Elżbieta Oliwkiewicz-Allen, Maria Helena Pawlik, Maria Mili Purymska, Robert Paweł Redliński, Maria Soroborska, Izabela Trzaska, Marek Wieczorek, Mira Zaniewska, Barbara Żubrowska, Jan Żółtek i Alina Szymczyk.

 

Wszyscy autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy z cytatem patrona Zrzeszenia, Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział: „Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób twórcą siebie samego”. Dyplomy wręczali Jan Kamiński i czuwająca nad całością imprezy Alina Szymczyk.

 

Pani Alina wyznała, że bardzo ją cieszy fakt, iż coraz więcej ludzi piszących przychodzi i prezentuje swój dorobek podczas takich spotkań oraz wieczorów autorskich, które są organizowane przez Zrzeszenie kilkanaście razy w roku.

 

– W tym roku obchodzimy skromny jubileusz pięciolecia działalności Zrzeszenia. Od pięciu lat jesteśmy zarejestrowani, spotykamy się, czytamy wiersze, wymieniamy swoje poglądy na naszych organizacyjnych spotkaniach i wydajemy książki. Siedemnastego czerwca o godzinie ósmej wieczorem u ojców Jezuitów będziemy uroczyście celebrować nasze pięciolecie. Serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu wszystkich, którzy poezję lubią i kochają. O szczegółowym programie poinformujemy państwa niebawem. Korzystając z okazji pragnę wszystkich zaprosić na wieczór poświęcony tragedii smoleńskiej, który odbędzie się w najbliższą sobotę, dziewiątego kwietnia, oraz na wieczór autorski Danuty Drążkowskiej, autorki tomiku „Witraże życia”, który odbędzie się w następny piątek, piętnastego kwietnia – podkreśliła pani Alina.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091006607 views

REKLAMA

2091006910 views

REKLAMA

2092803370 views

REKLAMA

2091007193 views

REKLAMA

2091007341 views

REKLAMA

2091007485 views