REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized30-lecie szkoły im. Fryderyka Chopina Dyrektorska para kaganek oświaty skutecznie rozpala…”

30-lecie szkoły im. Fryderyka Chopina Dyrektorska para kaganek oświaty skutecznie rozpala…”

-

Chicago (Inf. wł.) – “Słowa szczególnego powinszowania kieruje do twórców szkoły – państwa Zofii i Wiktora Barczyków, którym podczas mojej wizyty w Stanach Zjednoczonych miałem przyjemność osobiście wręczyć wysokie odznaczenia państwowe – Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczpospolitej” – napisał w liście gratulacyjnym z okazji 30-lecia istnienia szkoły im. Fryderyka Chopina prezydent RP Lech Kaczyński.

‘‘To dzięki państwa inicjatywie i ofiarności w ciągu minionych trzech dekad tysiące polskich dzieci i młodzieży mogło kształcić się w polskim środowisku, poznając rodzimy język, dzieje i dziedzictwo kulturowe naszej ojczyzny. Jako prezydent Rzeczpospolitej pragnę złożyć państwu wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności za to wspaniałe dzieło” – podkreślił prezydent Kaczyński, który w dalszej części listu gratulacyjnego podziękowania skierował do grona pedagogicznego, rodziców, uczniów oraz wszystkich, którym na sercu leży sprawa wielkiego dzieła, jakim są polskie szkoły.

– Ze szkołą im. Fryderyka Chopina jestem związany od samego początku jej istnienia – powiedział do gości jubileuszowej uroczystości, która 15 lutego odbyła się w sali bankietowej Avalon, założyciel i dyrektor szkoły Wiktor Barczyk.

REKLAMA

– Już kiedy rozkołysały się dzwony na obu półkulach i połączyło się echo Starego Zygmunta z Bazyliką Piotrową, głosząc światu radosną nowinę: „Habemus Papam”, mamy papieża, mamy polskiego papieża, o którym można powiedzieć te same słowa co o Koperniku: „wzruszył ziemię, wydało go polskie plemię”. Wtedy to zaświtała mi myśl założenia na naszym terenie polskiej szkoły imienia naszego rodaka z Wadowic – Papieża Jana Pawła II. Niestety, już istniała inna szkoła o tej samej nazwie. Z inicjatywy mojej żony Zofii postanowiliśmy więc nazwać szkołę na cześć innego wybitnego Polaka – pianisty Fryderyka Chopina.

Mowa polska będzie żywa i nieśmiertelna, jeżeli będziemy ją przekazywać następnym pokoleniom, jako najcenniejszy skarb. Skarb ten, włącznie z jego przebogatą przeszłością historyczną, malowniczymi krajobrazami, tradycjami i zwyczajami przekazuje polska szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove – podkreślił nestor polonijnych pedagogów.

W gronie gości jubileuszowego bankietu prowadzonego wraz z Wiktorem Barczykiem przez prezesa szkoły Marcina Budzika obecni byli między innymi: konsul Mariusz Gbiorczyk, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, wiceprezeska ZNP Teresa Abick i komisarka Okręgu XIII Irena Hercik. Legion Młodych Polek reprezentowały prezeska Teresa Sinkowska i była prezeska Grażyna Migała. Obecna była prezeska Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch oraz kierownicy, prezesi i przedstawiciele kilkunastu innych szkół sobotnich.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnów narodowych Polski, Stanów Zjednoczonych oraz szkoły rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów z różnych klas. Marek Pęcak zagrał Mazurka Opus 32 Fryderyka Chopina, a Michał Kosak utwór Rachmaninowa. Przedszkolaki recytowały wiersze i złożyły gratulacje państwu Barczykom wręczając własnoręcznie wykonane laurki z dedykacjami. Młodzież licealna zatańczyła kujawiaka i poloneza. Wiersz Feliksa Konarskiego „Polskie dziecko” recytowała Magda Turek. Kamil Krzyżak deklamował wiersz o Papieżu Janie Pawle II, a Paula Sokołowska zaśpiewała pieśń „Polskie kwiaty”.

Po obiedzie życzenia i gratulacje składali goście honorowi. Prezes ZNP i KPA Franciszek Spula podkreślił wielką pracę, jaką państwo Barczykowie włożyli w rozwój tej szkoły i całego polonijnego szkolnictwa. 30 lat istnienia placówki to w dużej mierze ich zasługa, grona pedagogicznego i rodziców. Obecnie na zajęcia uczęszcza blisko 1500 dzieci. Dzięki zaangażowaniu wykładowców i rodziców, dzieci mają okazję uczyć się języka i historii kraju pochodzenia swoich najbliższych. To dzięki staraniom pana Barczyka uczniowie tej szkoły jako jedynej placówki, otrzymują „kredyty” za język polski, jako język obcy przy podejmowaniu nauki na wyższych uczelniach. Prezes podkreślił, że to właśnie dzięki rodzicom i pedagogom rośnie nam pokolenie młodych i mądrych ludzi.

ZNP stara się wspierać materialnie polonijne placówki szkolne. Szkołę jubilatkę w ciągu trzech dekad istnienia Związek wsparł kwotą około 100 tysięcy dolarów. ZNP wspiera również inne polonijne placówki. Organizuje zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. To procentuje. Między innymi jedna z bardziej uzdolnionych zawodniczek działającej na terenie siedziby ZNP sekcji szermierczej otrzymała czteroletnie stypendium w kwocie 50 tysięcy dolarów. Kolejnych trzech uczniów stoi przed taką samą szansą.

Prezes podkreślił, że inspirowanie młodych ludzi do nauki to najlepsza inwestycja, która w dobie rozwoju Internetu, powszechnej globalizacji, zacierania się różnic i granic pomiędzy państwami i narodami, przyczynia się do kreowania elit, które w przyszłości będą przejmowały decydującą rolę w społeczeństwie.

Na zakończenie części gratulacyjnej prezes szkoły Marcin Budzik odczytał depesze gratulacyjne, jakie napłynęły na ręce dyrektora od licznego grona duchownych i polityków z Polski i USA. Obok cytowanego powyżej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego listy na ręce dyrektora Wiktora Barczyka skierowali: Prymas Polski kardynał Józef Glemp, biskup pomocniczy archidiecezji Chicago Tomasz Paprocki, konsul generalny RP w „Wietrznym Mieście” Zygmunt Matynia oraz wikary parafii św. Tomasza z Villanova w Palatine ks. Ryszard Groń.

Kulminacyjnym punktem jubileuszu było wręczenie upominków, dyplomów i okolicznościowych plakietek szkolnym działaczom i nauczycielom. Owację na stojąco uczestnicy bankietu zgotowali założycielom szkoły – Zofii i Wiktorowi Barczykom. Przedstawiciele grona pedagogicznego przygotowali rymowankę ukazującą nauczycielskie i organizacyjne talenty dyrektorskiej pary.

Nestorzy polonijnych nauczycieli otrzymali życzenia, kwiaty i upominki z pereł. Kolejne wyróżnienie trafiło do rąk kierowniczki Teresy Pacyniak. W gronie laureatów znaleźli się także byli szefowie szkoły: Zofia Barczyk, Paweł Pazderski, Maria Kwiatek i Urszula Poływka. W kolejnej odsłonie plakietami uhonorowani zostali nauczyciele z długoletnim stażem. W tym gronie byli obecni: Jadwiga Olejniczak (23), Ewa Karpińska (19), Ewa Burba (17), Alina Zugaj (16), Wanda Antczak (14), Irena Kandefer (14), Wiesława Dziubińska (12), Maria Wróbel (12), Ewa Górska (10) i gospodarze uroczystości – państwo Barczyk (30). Kolejną grupą wyróżnionych byli pozostali nauczyciele i członkowie Rady Szkoły.

Uczestnicy jubileuszu obejrzeli film o historii szkoły. Przed wejściem na salę czynna była ekspozycja obrazująca dokonania placówki. Z okazji rocznicy wydany został okolicznościowy pamiętnik obrazujący dokonania uczniów i nauczycieli na przestrzeni 30 lat, którym obdarowano każdego z grona ponad 200 uczestników jubileuszowej imprezy.

Szkoła im. Fryderyka Chopina została założona przez państwa Barczyków w 1979 roku. Pierwsze zajęcia odbyły się 6 września. Od samego początku szkoła włącza się czynnie w życie społeczności polonijnej „Wietrznego Miasta”. Uczniowie uczestniczą w Paradzie 3 Maja i wielu innych imprezach, organizują obchody rocznic i polskich świąt narodowych. Szkoła rozwija się intensywnie obejmując nauką dzieci od klas przedszkolnych do liceum. Pierwsi maturzyści opuszczają szkolne mury w 1993 roku.

Teraz rocznie około 60 licealistów przystępuje do matury. Ważnym osiągnięciem założyciela placówki jest uzysk
anie pełnej akredytacji stanowej. Oznacza to, że język polski jest zaliczany w programie szkół amerykańskich w poczet języków obcych. Szkoła jest jedyną polską szkołą sobotnią na terenie metropolii chicagowskiej, posiadającą to uprawnienie. Obecnie w obydwu placówkach uczy się blisko 1500 uczniów.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA

2090992361 views

REKLAMA

2090992661 views

REKLAMA

2092789121 views

REKLAMA

2090992944 views

REKLAMA

2090993091 views

REKLAMA

2090993235 views