REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Chiny. MSZ zaprzecza, by grożono Amerykanom aresztowaniami

Chiny. MSZ zaprzecza, by grożono Amerykanom aresztowaniami

-

MSZ Chin zaprzeczyło w poniedziałek doniesieniom dziennika „Wall Street Journal”, że urzędnicy ChRL wielokrotnie ostrzegali urzędników USA, iż może dojść do aresztowań Amerykanów w odpowiedzi na działania Waszyngtonu wobec Chińczyków mających związki z wojskiem.

„Amerykańskie twierdzenia, że cudzoziemcom w Chinach grożą arbitralne zatrzymania, to zgrywanie ofiary i mylenie czarnego z białym” – oświadczył rzecznik MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie. Zapewnił, że chińskie władze szanują prawa obcokrajowców.

Zhao ocenił również, że to Waszyngton źle traktuje cudzoziemców. Zarzucił władzom USA „jawne polityczne represje” wobec chińskich naukowców.

„WSJ” podał w sobotę, powołując się na anonimowe źródła, że chińscy urzędnicy wielokrotnie ostrzegali urzędników amerykańskich, że Amerykanie mogą być w Chinach zatrzymywani w odpowiedzi na działania resortu sprawiedliwości USA wobec chińskich naukowców związanych z armią ChRL.

Amerykański Departament Stanu ostrzegał we wrześniu, że chińskie władze używają arbitralnych zatrzymań i zakazu wyjazdu wobec obywateli USA i innych krajów jako karty przetargowej w relacjach z rządami tych państw.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa coraz bardziej stanowczo oskarża Chiny o szpiegostwo w celu przywłaszczenia sobie amerykańskiej technologii, w tym technologii wojskowej. Pekin temu zaprzecza.

Chińskie władze oskarżyły w czerwcu o szpiegostwo dwóch Kanadyjczyków, zatrzymanych w ChRL pod koniec 2018 roku, tuż po aresztowaniu w Vancouver wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Zachodnie rządy oceniają to jako próbę wpłynięcia na decyzję Ottawy w sprawie ekstradycji Meng do USA, gdzie podejrzewana jest o oszustwa.

Chińskie władze wielokrotnie wzywały do uwolnienia Meng, zaprzeczając jednocześnie, że jej sprawa związana jest z działaniami wobec Kanadyjczyków w ChRL. Strona chińska ma nadzieję, że Kanada głębiej rozważy przyszłość dwustronnych relacji i szybko rozwiąże sprawę Meng – powiedział Zhao.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks