REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportPekin - w poniedziałek życiowa szansa Gąsienicy-Daniel, pierwszy start biathlonistek

Pekin – w poniedziałek życiowa szansa Gąsienicy-Daniel, pierwszy start biathlonistek

-

Po serii dobrych występów w Pucharze Świata i wysokiej szóstej lokacie w ubiegłorocznych mistrzostwach globu przed alpejką Maryną Gąsienicą-Daniel w poniedziałek najważniejszy start w karierze i życiowa szansa – występ w slalomie gigancie w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

W zeszłym sezonie 27-letnia narciarka z Zakopanego wdarła się do szerokiej czołówki światowej w swojej koronnej konkurencji, czego efektem było wysokie szóste miejsce w mistrzostwach globu w Cortina d’Ampezzo. W bieżącym również odnotowała kilka udanych startów, m.in. trzykrotnie była szósta w PŚ i jest siódma w klasyfikacji giganta, a w pojedynczych przejazdach nawiązywała równorzędną walkę z najlepszymi.

REKLAMA

W poniedziałek najważniejsza próba – start w igrzyskach w Pekinie. Atmosferę olimpijską już zna, bo była w Soczi i Pjongczangu, ale tam balansowała na granicy trzeciej i czwartej dziesiątki. Teraz oczekiwania są dużo większe.

„Zrobiłam wszystko, by przygotować się jak najlepiej do tego występu, ale niczego nie mogę obiecać” – przyznała zawodniczka trenowana przez Marcina Orłowskiego.

Pierwszy przejazd slalomu giganta na stoku w Narodowym Centrum Narciarstwa w Yanqing o godz. 2.30 czasu polskiego. Gąsienica-Daniel, jedna z czterech biało-czerwonych w 82-osobowej stawce, pojedzie z numerem 12. Jako pierwsza ruszy na trasę Słowaczka Petra Vlhova, wielka faworytka Amerykanka Mikaela Shiffrin, która wygrała cztery lata temu w Pjongczangu, wylosowała „siódemkę”, a liderka PŚ w tej specjalności Szwedka Sara Hector pojedzie tuż przed nią.

Początek drugiego przejazdu – o godz. 7.30.

Polacy wciąż czekają na pierwszy olimpijski medal w narciarstwie alpejskim – najbliżej, w 1998 roku w Nagano, był Andrzej Bachleda-Curuś jr, który zajął piątą lokatę w kombinacji. Z kolei w 1984 roku w Sarajewie Małgorzata Tlałka była szósta w slalomie.

Między dwoma przejazdami slalomu giganta kobiet o medale w zjeździe powalczą alpejczycy. Pierwotnie ta konkurencja była zapowiedziana na niedzielę, ale z powodu zbyt silnego wiatru została przełożona.

Poza alpejkami, po raz pierwszy z polskiej ekipy w Pekinie zaprezentują się biathlonistki. Na starcie biegu na 15 km pojawią się Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut i Kamila Żuk.

Największe nadzieje towarzyszyć będą występowi tej pierwszej. Liderka kadry wyruszy na trasę o godz. 10.17 czasu polskiego. Mająca w dorobku brąz mistrzostw świata z 2013 roku, ale w biegu ze startu wspólnego, cztery lata temu w Pjongczangu była blisko medalu olimpijskiego, gdy właśnie w biegu na 15 km zajęła szóste miejsce. Z kolei cztery lata wcześniej w Soczi „masowy” ukończyła jako piąta.

Pochodząca z Chorzowa 30-letnia biathlonistka zapewne nie miałaby nic przeciwko temu, że powiedzenie „do trzech razy sztuka” spełniło się właśnie w Chinach. Ten sezon w jej wykonaniu nie nastraja jednak optymistycznie, bo najlepszy wynik to 13. miejsce w biegu na dochodzenie w Oberhofie.

Mało czasu na świętowanie wywalczonego na obiekcie normalnym brązowego medalu miał skoczek narciarski Dawid Kubacki. W poniedziałek o godz. 12.45 przystąpi on wraz z szóstym w niedzielę Kamilem Stochem oraz Kingą Rajdą i Nicole Konderlą do pierwszych w historii olimpijskich zmagań drużyn mieszanych. Obie podopieczne trenera Łukasza Kruczka słabo spisaly się indywidualnie i miejsce w „ósemce” było sukcesem Polaków.

Wśród 30 panczenistek zgłoszonych do startu (początek o godz. 9.30) na 1500 m są Natalia Czerwonka i Magdalena Czyszczoń. Ta druga pobiegnie już w drugiej parze z Belgijką Sandrine Tas, a jej koleżanka w ósmej z Czeszką Nikolą Zdrahalovą.

Czerwonka, dwukrotna medalistka olimpijska w drużynie z Vancouver i Soczi, miała być chorążym polskiej ekipy podczas piątkowej ceremonii otwarcia igrzyska, ale – podobnie jak Czyszczoń i spora część łyżwiarskiej kadry – po przybyciu do Chin miała pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Obie panczenistki, które jako pierwsze spośród biało-czerwonych zaprezentują się w National Speed Skating Oval, zwolnione z izolacji zostały dopiero w piątek.

Pierwsze ślizgi czekają w poniedziałek także saneczkarkę Klaudię Domaradzką. Polka nie zalicza się do faworytek, choć w tej konkurencji przed pół wieku biało-czerwone należały do światowej czołówki, m.in. Irena Pawełczyk była czwarta w olimpijskiej rywalizacji w Innsbrucku w 1964 roku.

Na innych arenach rozdane zostaną medale w short tracku – kobietom za wyścig na 500 m, którego wielką nieobecną jest Natalia Maliszewska, a mężczyznom na dystansie dwukrotnie dłuższym, snowboardzie – w slopestyle’u mężczyzn oraz zakończą się zawody drużynowe w łyżwiarstwie figurowym.

Program wydarzeń olimpijskich – 7 lutego, poniedziałek (godziny według czasu polskiego):

9 finałów
----------------------------------
biathlon              - 10.00 bieg indywidualny na 15 km K (Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut, Kamila Żuk)
łyżwiarstwo figurowe  -  4.35 zawody drużynowe: solistki, program dowolny
łyżwiarstwo szybkie   -  9.30 1500 m K (Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń)
narciarstwo alpejskie -  5.00 4.00 zjazd M
                                  7.30 slalom gigant K, 2. przejazd (Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Zuzanna Czapska, Hanna Zięba)
short track           - 13.46 500 m K, finał A
                             13.58 1000 m M, finał A
skoki narciarskie     - 13.51 normalna skocznia MIX, 2. seria konkursowa
snowboard             -  5.00 slopestyle M, finał

Pozostałe konkurencje:

curling               -  2.05 faza grupowa MIX
                            13.05 półfinały MIX

hokej na lodzie       -  5.10 kobiety, grupa A: Kanada - RKO
                                9.40 kobiety, grupa B: Czechy - Dania
                               14.10 kobiety, grupa A: Finlandia - Szwajcaria
                              kobiety, grupa B: Szwecja - Chiny

łyżwiarstwo figurowe  - zawody drużynowe:
                         2.22 soliści, program dowolny
                         3.31 pary taneczne, taniec dowolny

narciarstwo alpejskie -  2.30 slalom gigant K, 1. przejazd

narciarstwo dowolne   -  2.30 big air K, kwalifikacje
                                   6.30 big air M, kwalifikacje

saneczkarstwo         - 12.50 jedynki K, 1. ślizg (Klaudia Domaradzka)                        
                                14.30 jedynki K, 2. ślizg

short track      - 12.30 500 m K, ćwierćfinały
                        12.44 1000 m M, ćwierćfinały
                        13.13 500 m K, półfinały
                        13.20 1000 m M, półinały
                        13.41 500 m K, finał B
                        13.52 1000 m M, finał B

skoki narciarskie     - 11.28 normalna skocznia MIX, seria próbna (Kinga Rajda, Nicole Konderla, Kamil Stoch, Dawid Kubacki)                        
                       12.45 normalna skocznia MIX, 1. seria konkursowa

(PAP)

REKLAMA

2090398487 views

REKLAMA

REKLAMA

2090398787 views

REKLAMA

REKLAMA

2092195247 views

REKLAMA

2090399070 views

REKLAMA

2090399217 views

REKLAMA

2090399361 views