REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport MŚ piłkarzy ręcznych - w czwartek Polacy rozpoczną rywalizację o ćwierćfinał

MŚ piłkarzy ręcznych – w czwartek Polacy rozpoczną rywalizację o ćwierćfinał

-

Dzięki wygranej z Brazylią Polska z dorobkiem dwóch punktów rozpocznie rywalizację w drugiej rundzie mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie. W czwartek biało-czerwoni zagają z Urugwajem, w sobotę z Węgrami, a w poniedziałek z Niemcami.

Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepsze ekipy z czterech sześciozespołowych grup. Wszystkie mecze czołowej ósemki turnieju zaplanowano na 27 stycznia – zespoły z “polskiej” grupy zmierzą się z ekipami z grupy III, w której występują: sześciokrotny złoty medalista mundialu Francja oraz Norwegia, Szwajcaria, Portugalia, Islandia i Algieria.

REKLAMA

2147483647 clicks

Zmagania w drugiej fazie MŚ (main round – runda główna) podopieczni trenera Patryka Rombla rozpoczną od spotkania z absolutnym outsiderem tej imprezy Urugwajem, który w Egipcie rozegrał tylko dwa spotkania – oba wysoko przegrane – 14:43 z Niemcami i 18:44 z Węgrami. Awansował tylko dzięki temu, że z turnieju wycofała się zdziesiątkowana przez koronawirusa drużyna Republiki Zielonego Przylądka i w tabeli zapisano “Urusom” wygraną wskutek walkowera.

Pojedynek z Urugwajczykami będzie o tyle istotny, że biało-czerwoni powinni podreperować swój bilans bramkowy, przez który zajmują na razie czwarte miejsce w tabeli, za Niemcami, którzy także mają dwa punkty z pierwszej rundy, m.in. wskutek porażki 28:29 z Węgrami, którzy jako jedyni mają komplet punktów.

Drudzy z trzema punktami są mistrzowie Europy Hiszpanie, którzy na inaugurację zaliczyli wpadkę i tylko zremisowali z Brazylią 29:29. Potem okazali się minimalnie lepsi od biało-czerwonych (27:26).

W tej sytuacji, aby znaleźć się w ćwierćfinale trzeba koniecznie pokonać Węgrów i Niemców i liczyć na sprzyjające rozstrzygnięcia w pozostałych spotkaniach, np. bardzo przydałoby się, żeby jakiś punkt urwali tym dwóm zespołom Brazylijczycy, którzy przecież w Egipcie sprawili już jedną niespodziankę remisując z Hiszpanami.

Węgrzy nie mogą się pochwalić dotychczas zbyt wielkimi sukcesami. Z mistrzostw świata przywieźli tylko jeden medal – srebrny, ale działo się to dawno temu – w 1986 roku. Pecha mieli podczas igrzysk olimpijskich – pięciokrotnie zajęli w nich… czwarte miejsce. Działo się tak najpierw podczas turnieju w 1938 w Berlinie, a później czterokrotnie przegrywali mecz o brązowy medal – w 1980 (Moskwa), 1988 (Seul), 2004 (Ateny) i 2012 (Londyn).

Przed dwoma laty, w poprzednich MŚ, do których Polacy się nie zakwalifikowali, zajęli 10. pozycję.

Z kolei Niemców biało-czerwoni doskonale pamiętają z racji finału MŚ 2007, w którym przegrali z ówczesnymi gospodarzami turnieju 24:29, chociaż we wcześniejszej fazie turnieju górą była drużyna prowadzona wtedy przez Bogdana Wentę.

Niemcy byli też m.in. triumfatorami mistrzostw Europy w 2016 roku, których organizatorem była Polska. W sumie w dorobku mają jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy (Rio de Janeiro, 2016) medale olimpijskie, z MŚ przywieźli sześć (3-2-1), a z ME – cztery (2-1-1).

Niemiecki zespół przyleciał jednak do Egiptu w mocno osłabionym składzie, gdyż w obawie przed zakażeniem koronawirusem odmówili gry w turnieju m.in. zawodnicy THW Kiel: Hendrik Pekeler, Patrick Wiencek i Steffen Weinhold oraz Finn Lemke z MT Melsungen. Taką postawę mocno skrytykował m.in. bramkarz reprezentacji, obecnie zawodnik Łomży Vive Kielce Andreas Wolff.

W MŚ w Egipcie po raz pierwszy występują 32 zespoły. Z każdej z ośmiu grup do drugiej rundy awansowały po trzy drużyny. W ten sposób powstały cztery grupy po sześć ekip, z których po dwie najlepsze zagrają w ćwierćfinale.

Areną zmagań reprezentacji Polski, która dostała tzw. dziką kartę na udział w turnieju, nadal będzie New Capital Sports Hall w Wedian, około 50 km od Kairu.

Finał zaplanowano na 31 stycznia w Kairze. Mecze odbywają się bez publiczności.

Składy grup w drugiej fazie MŚ:

Grupa I: Polska, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Węgry, Urugwaj
Grupa II: Chorwacja, Japonia, Katar, Dania, Argentyna, Bahrajn 
Grupa III: Francja, Norwegia, Szwajcaria, Portugalia, Islandia, Algieria   
Grupa IV: Szwecja, Egipt, Macedonia Płn. Rosja, Słowenia, Białoruś 

(PAP)

REKLAMA

2131514404 views

REKLAMA

REKLAMA

2131514419 views

REKLAMA

REKLAMA

2133310739 views

REKLAMA

2131514429 views

REKLAMA

2131514432 views

REKLAMA

2131514436 views