Strona głównaSportLiga włoska - nieudany debiut Sousy w Salernitanie

Liga włoska – nieudany debiut Sousy w Salernitanie

-

Były selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousy od porażki 0:2 z Lazio Rzym rozpoczął pracę w roli trenera Salerrnitany, której piłkarzem jest Krzysztof Piątek. Oba gole dla gości uzyskał Ciro Immobile, który jest coraz wyżej w klasyfikacji wszech czasów snajperów włoskiej ekstraklasy.

Portugalczyk szkoleniowcem Salernitany, która broni się przed spadkiem z Serie A, został w środę, kiedy podpisał uwowę do końca sezonu. Zastąpił Davide Nicolę.

W niedzielę Sousa, były trener m.in. Fiorentiny, FC Basel, Girondins Bordeaux i Flamengo Rio de Janeiro, zadebiutował w Salerno, ale jego drużyna uległa Lazio 0:2 i doznała trzeciej z rzędu porażki. Piątek, który ostatniego gola w lidze zdobył 5 listopada, grał do 75. minuty.

W drugiej połowie obie bramki dla gości uzyskał Immobile. To jego 190. i 191. trafienie w Serie A, dzięki czemu awansował na ósmą pozycję w zestawieniu strzelców wszech czasów. W niedzielę napastnik Lazio, który rozegrał dotychczas 309 spotkań w tej lidze, wyprzedził Alberto Gilardino – 189 i Szweda Kurta Hamrina – 190. Od siódmego w rankingu Roberto Baggio dzieli go 17 goli. Liderem pozostaje Silvio Piola – 274.

Salernitna w 23 spotkaniach wywalczyła 21 punktów i jest 16. w tabeli. Dwa mniej ma 17. „polska” Spezia, której barwy reprezentują Bartłomiej Drągowski, Przemysław Wiśniewski i Arkadiusz Reca, a o cztery wyprzedza otwierającą strefę spadkową Veronę Pawła Dawidowicza.

Sousa pracował z polską kadrą przez większość 2021 roku. Pod jego wodzą biało-czerwoni odpadli w fazie grupowej mistrzostw Europy. Później zajęli drugie miejsce w grupie eliminacyjnej mistrzostw świata i musieli zagrać w barażach, ale w nich poprowadził ich już Czesław Michniewicz, bo Portugalczyk pod koniec roku zdecydował się przyjąć ofertę Flamengo i zdecydował się rozwiązać kontrakt z PZPN.

W Brazylii Sousa pracował pół roku, a od czerwca 2022 pozostawał bez zatrudnienia. Jeśli uda mu się utrzymać Salernitanę w Serie A, to przedłuży umowę o dwa lata.