Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - porażka Legii, Piast nowym liderem

Ekstraklasa piłkarska – porażka Legii, Piast nowym liderem

-

Piast Gliwice pokonał Legię Warszawa i został nowym liderem piłkarskiej ekstraklasy fot.Facebook

Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z Piastem Gliwice 1:2 w sobotnim meczu 5. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Dzięki temu zwycięstwu zespół z Gliwic objął prowadzenie w tabeli. Drugie zwycięstwo w sezonie odniosła Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

Skutecznością w Gliwicach popisał się Nemanja Nikolic. Węgier serbskiego pochodzenia w siódmej minucie wykorzystał prostopadłe podanie Brazylijczyka Guilherme i zdobył szóstą bramkę w sezonie. To jednak nie wystarczyło do osiągnięcia dobrego wyniku, ponieważ jeszcze przed przerwą wyrównał Czech Martin Nespor, a w końcówce spotkania gola na wagę trzech punktów zdobył Słoweniec Sasa Zivec.

Po pierwszej porażce w sezonie Legia straciła prowadzenie w tabeli i swojego kluczowego gracza. Po 32 minutach gry boisko opuścił bowiem Ondrej Duda. Słowak dołączył do grupy kontuzjowanych graczy wicemistrza Polski. Póki co nie wiadomo, czy będzie mógł zagrać w czwartkowym meczu z Zorią Ługańsk w czwartej rundzie eliminacyjnej Ligi Europejskiej.

Drugie z rzędu zwycięstwo odniosła Termalica Bruk-Bet. Zespół z Niecieczy przed tygodniem pokonał na własnym boisku KGHM Zagłębie Lubin 1:0, a w sobotę również przed własną publicznością wygrał z Górnikiem Zabrze 3:0. Dwie bramki dla beniaminka zdobył Dawid Plizga, a wcześniej wynik otworzył Emil Drozdowicz.

Tym samym nieudanie na ławce trenerskiej Górnika zadebiutował Leszek Ojrzyński, który w czwartek zastąpił duet trenerski Robert Warzycha, Józef Dankowski. Zespół z Zabrza poniósł czwartą porażkę z rzędu i jako jedyny w ekstraklasie pozostaje bez punktu (wcześniej klub został ukarany odjęciem punktu za niespełnienie wymogów licencyjnych).

Trzy punkty w ostatniej minucie doliczonego czasu gry zapewnił Śląskowi Wrocław Flavio Paixao w wyjazdowym meczu z Górnikiem Łęczna. Do przerwy był remis 2:2 i wydawało się, że spotkanie zakończy się podziałem punktów. Jednak dzięki trafieniu Portugalczyka, podopieczni Tadeusza Pawłowskiego odnieśli drugie zwycięstwo w sezonie.

Trzecie miejsce w tabeli zajmuje Cracovia, która, podobnie jak Legia, ma na koncie 10 punktów. „Pasy” w piątek pokonały na wyjeździe Koronę Kielce 3:0. W drugim piątkowym spotkaniu trzecią porażkę w sezonie poniósł Lech Poznań. Mistrz Polski uległ na wyjeździe KGHM Zagłębiu Lubin 1:2. „Kolejorz” w czwartek podejmie węgierski Videoton Szekesfehervar w ostatniej, czwartej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej.

W niedzielę z Cracovią i Legią może zrównać się Ruch Chorzów, który zmierzy się na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. Z kolei Wisła Kraków podejmie Lechię Gdańsk. Piątą kolejkę zakończy poniedziałkowe spotkanie Podbeskidzia Bielsko-Biała z Pogonią Szczecin.