REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReportażeGość w dom, Bóg w dom - Spotkania Jego Eminencji kardynała Stanisława...

Gość w dom, Bóg w dom – Spotkania Jego Eminencji kardynała Stanisława Dziwisza z Polonią

-

Chicago (Inf. wł.) – Witamy Cię jako jedynego i naocznego świadka wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, który zapisał się w najnowszych dziejach Kościoła, świata i naszej Ojczyzny złotymi zgłoskami – powiedział Jan Jaworski, inicjator i współorganizator wizyty w „Wietrznym Mieście” metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza podczas spotkania z Polonią w salach “Jolly Inn”.

– To Ty Eminencjo przechowujesz w swoim sercu i pamięci każdy dzień papieskiej posługi naznaczonej modlitwą, ofiarną służbą i cierpieniem. Przez 27 lat we dnie i w nocy wiernie i pokornie oraz bardzo skutecznie towarzyszyłeś Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, będąc dla niego oparciem i pomocą. Dziś wraz z nami oczekujesz Jego wyniesienia na ołtarze – podkreślił rzecznik orydnariatu polowego wojska polskiego, korespondent KAI Jan Jaworski.
Witający w imieniu blisko 300 przedstawicieli różnych środowisk polonijnych w „Wietrznym Mieście” wyraził wielką satysfakcję płynącą z niezwykłego wyróżnienia, jakie Polonia chicagowska odczuwa z faktu, że ks. kardynał jako długoletni świadek posługi Jana Pawła II modli się i spotyka z Polonią. Przekazał Jego Eminencji bardzo serdeczne pozdrowienia od rodaków, którzy pomimo przebywania poza krajem, nie przestają kochać Ojczyzny. Dziękował za nieustanne świadectwo o Papieżu Polaku.

– Jesteśmy cząstką narodu polskiego, dlatego to co dzieje się nad Wisłą porusza nasze serca, umysły i jest dla nas ważne – podkreślił. Mówca prosił Jego Eminencję o modlitwę i umocnienie Polonii Bożym słowem i błogosławieństwem na dalsze lata działalności dla dobra Polonii i Kościoła, kończąc powitanie księcia Kościoła staropolskim zawołaniem „Gość w dom, Bóg w dom”.

Jego Eminencja w sobotnie południe 28 czerwca wkroczył do sali „Jolly Inn” w asyście Jana Jaworskiego, gospodarzy sali, Ewy i Stanisława Chwałów, oraz polonijnego biznesmena i filantropa Czesława Sawki honorowany przez szpaler kosynierów z Fundacji Parafii Strzelce Wielkie przy słowach pieśni „Witamy Cię, Alleluja” śpiewanej przez Jarosława Spychalskiego.

Wśród gości honorowych witających Jego Eminencję obecni byli liczni polonijni duszpasterze na czele z głównym organizatorem wizyty ks. biskupem Tomaszem Paprockim oraz przełożonym wspólnoty paulinów w Stanach Zjednoczonych, ojcem Krzysztofem Wieliczko, ks. prowincjałem księży chrystusowców Pawłem Bandurskim, dyrektorem Misji Trójcy Świętej ks. Andrzejem Maślejakiem, ks. dziekanem Michałem Osuchem z Bazyliki św. Jacka, proboszczem parafii św. Konstancji Tadeuszem Dzieszko, konsulem generalnym RP w „Wietrznym Mieście” Zygmuntem Matynią z żoną Bożeną oraz wieloma innymi.

Wznosząc toast gospodarz sali Stanisław Chwała przypomniał, że dostojny gość jest świadkiem życia i pracy Wielkiego Polaka, Jana Pawła II, z którym dzielił najradośniejsze i najsmutniejsze chwile, jak chociażby te, w czasie majowego zamachu w 1981 roku. Życzył Jego Eminencji zrealizowania wszystkich podejmowanych projektów w archidiecezji, a szczególnie wzniesienia Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz opieki Bożej na dalszej drodze duszpasterskiego posługiwania. Po odśpiewaniu przez Jacka Spychalskiego i zgromadzonych pieśni „Życzymy, życzymy” głos zabrał Jego Eminecja ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który powiedzial między innymi:

– Dziękuję za życzliwość. Widząc tylu wspaniałych i życzliwych ludzi, a szczególnie te dzieci ubrane w góralskie stroje, raduję się moje serce. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję. Przede wszystkim za waszą obecność w tej pięknej sali. Dziękuję księdzu biskupowi Tomaszowi Paprockiemu, że mnie tutaj przyprowadził. Panu Janowi Jaworskiemu, który przyjeżdżał do Krakowa i namawiał mnie do tego przyjazdu. Zdaję sobie sprawę, że mnie witacie, ale łączycie moją osobę z Janem Pawłem II. Przyszliśmy tutaj nie dla jedzenia, ale żeby spotkać się i odświeżyć nasze przywiązanie do Ojczyzny. Pogłębić naszą miłość do Kościoła i ku sobie – podkreślił ks. kardynał.

Jego Eminencja w osobnym wystąpieniu wrócił wspomnieniami do swojej posługi przy Janie Pawle II. Przypomniał wielkie umiłowanie polskiej ziemi i polskiego narodu przez Papieża Polaka, który stał się dla niego natchnieniem i siłą w dążeniu do wolności. Mówca zacytował Jego znamienne słowa wypowiedziane na początku pontyfikatu 22 października 1978 roku: „Nie lękajcie się ! Otwórzcie, a nawet otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się”.
Słynne zawołanie „Nie lękajcie się!” będzie nazwą Centrum Jana Pawła II, które dzięki inicjatywie kardynała Dziwisza powstaje w Krakowie – Łagiewnikach. Jest projektem, który został oficjalnie zapoczątkowany 2 stycznia 2006 roku. Głównym celem jego powstania jest stworzenie żywej pamiątki osoby i dzieł Papieża Polaka. Wielkie dziedzictwo zostawione przez Jana Pawła II, papieża z dalekiego kraju, jest dziś źródłem inspiracji dla wielu ludzi, niezależnie od kraju, rasy czy religii.

– Wszyscy pragniemy zatrzymać Go takim, jakim był, z Jego nauczaniem, poezją i wrażliwością na piękno, a nade wszystko z Jego miłością do nas wszystkich i do każdego człowieka. O Janie Pawle II pragniemy, powinniśmy i musimy pamiętać – podkreślił metropolita.

Misją Centrum jest promowanie duchowości Ojca Świętego, kultury i tradycji związanej z Jego osobą proponując stałe zajęcia w dziedzinie duchowości, wychowania i kształcenia. Centrum będzie kontyunuowało prace rozpoczęte przez Instytut Jana Pawła II założony przez kardynała Franciszka Macharskiego w celu studiowania dzieł i nauczania kardynała Karola Wojtyły, profesora etyki i pasterza Archidiecezji Krakowskiej. Będzie również starało się dawać okazję do zgłębiania ideałów, jakie Ojciec Święty wyraził w swoim papieskim zawołaniu „Totus tuus – Cały Twój”. Centrum będzie integralną częścią wielkiego dzieła „Nowej Ewangelizacji” dla przyszłych pokoleń. Aby mogło wypełniać swoją funkcję będzie obejmowało następujące obiekty: Dom Jana Pawła II poświęcony Jego życiu i działalności, dom spotkań dla młodzieży, ośrodek wolontariatu, dom rekolekcyjny, ośrodek studiów filozoficznych i teologicznych z biblioteką oraz centrum konferencyjne, sale wystawowe i multimedialne. Kamień węgielny pod budowę Centrum został poświęcony przez papieża Benedykta XVI podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w maju 2006 roku.
Uczestnicząca w spotkaniu przedstawicielka gubernatora Illinois Roda Blagojevicha Danuta Skalska przekazała Jego Eminencji okolicznościową proklamację, w której gubernator dziękuje kardynałowi za przybycie i życzy wszelkiej pomyślności, ustanawiając jednocześnie 29 czerwca Dniem Kardynała Dziwisza w Illinois.

Finałem spotkania z Polonią prowadzonego przez red. Sławomira Budzika były wspólne zdjęcia Jego Eminencji z uczestnikami. Zakończyło je błogosławieństwo kardynała dla obecnych, ich rodzin i całej Polonii oraz wspólny śpiew z Jarosławem Spychalskim pieśni „Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce. Abyśmy byli razem i jedno mieli serce”.

Po spotkaniu w “Jolly Inn”, które zostało poprzedzone blisko godzinną wizytą w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przy 5865 W. Irving Park Rd. i rozmową z siostrami zakonnymi pracującymi z Polonią w „Wietrznym Mieście” oraz gospodarzami niosącymi duchową posługę licznej rzeszy Polonii Jego Eminencja udał się do prywatnej rezydencji znanego polonijnego biznesmena i filantropa Czesława Sawki, konfratra zakonu paulinów, fundatora pomnika Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz hojnego ofiarodawcę wielu innych dzieł na chwałę Boga. Na południowo-zachodnich przedmieściach chicagowskiej metropolii Jego Eminencję i towarzyszących księży witał gospodarz wraz z małżonka Stanisławą oraz najbliższą rodziną i przyjaciółmi.

Witając księdza kardynała Czesław Sawko podziękował, że pomimo tak krótkiego pobytu znalazł czas, żeby zawitać w progi jego domu. – Eminencjo, księże kardynale, dziękuję Tobie, że pomimo iż przyjechałeś tylko na dwa dni, raczyłeś przybyć do naszego domu. Wiemy, że będziesz z nami krótkie chwile, ale jesteśmy wdzięczni, że raczyłeś przybyć do naszego domu. Wszyscy tutaj obecni jesteśmy pod wielkim wrażeniem Twojej osoby. Widzimy w Tobie księcia Kościoła i wielkiego przyjaciela niezapomnianego Ojca Świętego Jana Pawła II – podkreślił podczas powitania Czesław Sawko, prosząc o duszpasterskie błogosławieństwo dla rodziny i zgromadzonych.

Jego Eminencja, kardynał Stanisław Dziwisz, dziękując za zaproszenie przypomniał, że miał przyjemność spotkać gospodarza kilka razy w Krakowie i zawsze był pod wrażeniem tych spotkań. – Ja bardzo szanuję ludzi, którzy swoją pracą do czegoś w życiu doszli. Spośród wielu, wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, pan jest tym, który w zupełności wypełnia to powiedzenie treścią. Spotkałem i innych, którzy swoją inteligencją, swoją dużą pracowitością i wyrzeczeniem zdobyli fortunę. Dając w ten sposób możliwość innym pracy, a więc dali innym chleb. Gospodarz tego domu ponadto dzieli się tym co ma z innymi, zwłaszcza potrzebującymi. Pamiętał też o Janie Pawle II. Ja już powiedziałem, że nie przyszedłem o nic prosić, ale powiem jedno, że o Janie Pawle trzeba pamiętać. Nie możemy zapomnieć Jego dzieła. Dlatego mam nadzieję, że pan Sawko przyjedzie do Krakowa, popatrzy i Jana Pawła II wesprze jeszcze raz – podkreślił Jego Eminencja.

Po powitaniu z uczestnikami prywatnego przyjęcia, krótkim spotkaniu i poczęstunku ks. kardynał udzielił duszpasterskiego błogosławieństwa, życząc wszystkim domownikom zdrowia i Bożej opieki na długie lata, a następnie udał się do siedziby metropolity chicagowskiego, gdzie był podejmowany przez kardynała Francisa George’a.

Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA

2090995154 views

REKLAMA

2090995454 views

REKLAMA

2092791914 views

REKLAMA

2090995737 views

REKLAMA

2090995883 views

REKLAMA

2090996027 views