REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaWatykan. Kard. O'Malley: potrzebne poważne zaangażowanie Kościoła w walkę z pedofilią

Watykan. Kard. O’Malley: potrzebne poważne zaangażowanie Kościoła w walkę z pedofilią

-

Potrzebne jest „poważne zaangażowanie” Kościoła w walkę z pedofilią; „to kwestia sprawiedliwości” – zaznaczył przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O’Malley. W piątek papież Franciszek powołał w skład komisji dziesięć następnych osób z całego świata, w tym siedem kobiet. Jest wśród nich Ewa Kusz z krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka.

Kardynał O’Malley, metropolita Bostonu powiedział watykańskim mediom: „Nadużycia seksualne przyniosły wielkie szkody: ofiarom, rodzinom, diecezjom, duchowieństwu. Przez długi czas to zło pozostawało ukryte”.

REKLAMA

„Teraz Kościół chce reagować i leczyć, przynieść światło do mroków” – dodał kardynał z USA w wypowiedzi dla Vatican News.

Następnie przypomniał, że papież Franciszek od początku pontyfikatu uznał bezpieczeństwo małoletnich za priorytet, a komisję powołał, by osiągnąć ten cel.

„Uważam, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ponieważ nie jest możliwa ewangelizacja w Kościele bez mocnego zaangażowania w ochronę. To trudna misja, różni biskupi boją się zbliżyć do przypadków nadużyć, rozmawiać z ocalałymi i z ofiarami” – przyznał kardynał O’Malley.

„Ale – dodał – jeśli nie podejmiemy rzeczywistego wysiłku, by znaleźć rozwiązanie dla tego problemu wewnątrz Kościoła, nie będzie możliwe przywrócenie zaufania naszego ludu”.

Oprócz Ewy Kusz – polskiej psycholog i terapeutki do poszerzonej o 10 kolejnych osób papieskiej komisji zostali powołani: biskup Peter Karam z Libanu, biskup pomocniczy Paryża Thibault Verny, ojciec Tim Brennan z Australii, zakonnice: Mary Niluka Perera ze Sri Lanki, Annah Nyadombo z Zimbabwe, profesor psychiatrii Irma Patricia Espinosa Hernandez z Meksyku, holenderska prawniczka dr Maud de Boer-Buquicchio, Anne-Marie Emilie Rivet-Duval z Mauritiusa, Teresa Devlin z Irlandii.

Wcześniej od początku prac komisji, powołanej przez Franciszka w 2014 roku zasiadała w niej była premier RP, była ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2099804565 views

REKLAMA

REKLAMA

2099804798 views

REKLAMA

2101601190 views

REKLAMA

2099804941 views

REKLAMA

2099805042 views

REKLAMA

2099805152 views