REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież: Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą

Papież: Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą

-

fot.Giuseppe Lami/EPA
fot.Giuseppe Lami/EPA

Papież Franciszek otworzył w Nowy Rok Drzwi Święte w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Po raz czwarty dokonał tego symbolicznego gestu związanego z Rokiem Miłosierdzia. W homilii mówił, że Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą.

REKLAMA

Santa Maria Maggiore to szczególnie bliska Franciszkowi bazylika. Odwiedza ją zawsze w ważnych momentach swego pontyfikatu, począwszy od swego wyboru w marcu 2013 roku. W piątek był tam po raz 30.

W homilii podczas mszy, którą odprawił po otwarciu Drzwi Świętych, papież mówił o Maryi jako Matce Miłosierdzia i o pokoleniach wiernych, którzy w modlitwie proszą o wstawiennictwo i pociechę, by nie zostać sami, zwłaszcza w chwilach niepewności i cierpienia.

Franciszek przypomniał, że otwarte przez niego Drzwi Święte są Bramą Miłosierdzia.

„Każdy przekraczający ten próg wezwany jest do zanurzenia się w miłości miłosiernej Ojca, z pełnym zaufaniem i bez jakiegokolwiek lęku” – podkreślił. Papież mówił o mocy przebaczenia, zauważając, że słowo to nie jest rozumiane przez „mentalność światową”.

fot.Giuseppe Lami/EPA
fot.Giuseppe Lami/EPA

„Ten, kto nie potrafi przebaczać, nie poznał jeszcze pełni miłości. A tylko ten, kto naprawdę kocha, jest w stanie dotrzeć do przebaczenia, zapominając o doznanej zniewadze” – wskazywał Franciszek.

Przypomniał następnie: „Maryja stała się dla nas wszystkich Matką przebaczenia. Ona sama, idąc za przykładem Jezusa, wspomagana Jego łaską, była w stanie przebaczyć tym, którzy zabijali Jej niewinnego Syna”.

„Dla nas Maryja staje się obrazem tego, jak Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą. Matka przebaczenia uczy Kościół, że przebaczenie ofiarowane na Golgocie nie zna granic. Nie może go powstrzymać prawo z jego niuansami, ani też mądrość tego świata z jej rozróżnieniami” – powiedział papież.

Oznajmił, że przebaczenie Kościoła „musi być równie szerokie jak przebaczenie Jezusa na krzyżu i Maryi u jego stóp” i dodał z naciskiem: „Nie ma innej alternatywy”.

„Moc przebaczenia jest prawdziwym antidotum na smutek spowodowany przez urazy i żądzę zemsty. Przebaczenie otwiera na radość i pogodę ducha, ponieważ uwalnia duszę od myśli o śmierci, podczas gdy urazy i żądza zemsty podżegają umysł i rozdzierają serce, odbierając mu spoczynek i pokój” – dodał.

Papież wezwał wiernych, aby otworzyli serca na radość przebaczenia, by uczynić z codziennego życia pokorne narzędzie Bożej miłości.

Papież otworzył już wcześniej Drzwi Święte w katedrze w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej Bangi 29 listopada, potem 8 grudnia w bazylice watykańskiej podczas inauguracji Roku Miłosierdzia i w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.Giuseppe Lami/EPA
fot.Giuseppe Lami/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123062636 views

REKLAMA

REKLAMA

2123062653 views

REKLAMA

REKLAMA

2124858973 views

REKLAMA

2123062663 views

REKLAMA

2123062669 views

REKLAMA

2123062673 views