REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Wyrównany wyścig wyborczy

Wyrównany wyścig wyborczy

-

W niedzielę jeszcze nie były dostępne ostateczne wyniki w wyborach na prezydenta RP. Zgodnie z danymi statystycznymi w wyścigu wyborczym prowadził prezydent Andrzej Duda nieznaczną przewagą głosów nad Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy. W Chicago i USA zdecydowanie zwyciężył zabiegający o reelekcję Andrzej Duda.

Według niedzielnego sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat, popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał 50,4% głosów, a kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6%. Państwowa Komisja Wyborcza ma podać oficjalne wyniki najwcześniej we wtorek. Natomiast wiadomo, że w USA zwyciężył prezydent Duda, dzięki wygranej w największych skupiskach Polonii w Chicago i Nowym Jorku.

REKLAMA

Po ogłoszeniu wyników sondażowych w niedzielę prezydent Duda podkreślał, że wszyscy czekają na oficjalne wyniki wyborów. ,,Ale chcę w tym momencie i z tego miejsca zaprosić dzisiaj jeszcze i na dziś do Pałacu Prezydenckiego pana Rafała Trzaskowskiego z jego małżonką na godzinę 23. Ja wiem, że późno, ale myślę, że nikt z nas nie będzie dzisiaj do późnych godzin spał” – oświadczył Duda.

,,Chciałem zaprosić pana Rafała Trzaskowskiego, żebyśmy sobie podali rękę, i żeby ten uścisk dłoni zakończył tą kampanię” – powiedział prezydent.

Do propozycji spotkania Trzaskowski odniósł się na Twitterze. ,,Nasze wspólne spotkanie to dobry pomysł, Panie prezydencie @AndrzejDuda. Dziękuję” – napisał. ,,Najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW” – dodał Trzaskowski.

Premier Mateusz Morawiecki napisał w niedzielę na Twitterze: ,,Wyniki sondaży exit-poll są korzystne dla Prezydenta @AndrzejDuda. Czekamy na końcowe wyniki. Chciałbym podziękować Polakom za ogromną mobilizację i rekordową frekwencję. Jestem przekonany, że ostatecznie wygra #DUDA2020!”

Prezydent RP Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze polskich wyborów prezydenckich w USA, uzyskując 19 700 (54,96%) głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 16 144 (45,04%) głosów.

Prezydent Duda zwyciężył w największych skupiskach Polonii – w okręgach konsularnych w Chicago (71,03 % – 9 863 głosy do 28,97 % – 4 022 głosy) oraz w Nowym Jorku (52% – 7 679 głosów do 48% – 7 150 głosów). Trzaskowski wygrał w okręgach w Los Angeles (72,68% –        2 464 głosy do 27,32% – 926 głosów), Waszyngtonie (68,23% – 1 931 głosy do 31.77% – 899 głosów) oraz Houston (63,34% – 577 głosów do 36,66% – 334 głosy).

Według szacunkowych danych Ipsos Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim na wsi; kandydat KO miał przewagę w miastach – 53,8% do 46,2% głosów. Natomiast Andrzej Duda wygrał z Trzaskowskim na wsi – 63,2% do 36,8% głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 68,9 proc.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP w Chicago i w USA w II turze przekazał naszej gazecie Konsulat Generalny RP w Chicago, który w komunikacie prasowym złożył serdeczne podziękowania wszystkim wyborcom z chicagowskiego okręgu konsularnego oraz członkom komisji wyborczych za ich ciężką pracę.

Więcej informacji dot. wyborów prezydenta RP: www.gov.pl/web/usa/wybory-2020 oraz pkw.gov.pl .

(Inf. wł., PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks