REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoSzymon Hołownia: jeśli zostaną dochowane wszystkie terminy, to już 11-12 grudnia możemy...

Szymon Hołownia: jeśli zostaną dochowane wszystkie terminy, to już 11-12 grudnia możemy mieć rząd dysponujący większością parlamentarną

-

Jeśli zostaną dochowane wszystkie terminy, to już nawet 11-12 grudnia możemy mieć rząd, który będzie dysponował większością parlamentarną – powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą marszałek Szymon Hołownia podkreślał na konferencji prasowej, jak ważne jest, by „okres przejściowy” – od wyborów do utworzenia nowego rządu – skończył się jak najszybciej.

REKLAMA

„Dlatego podkreślę wagę deklaracji pana prezydenta, bo – jeżeli ona zostanie zrealizowana i dojdzie do drugiego kroku (wyłonienia rządu-red.) – to oznacza, że przed 15 grudnia w Polsce będziemy mieli rząd, który będzie dysponował większością parlamentarną” – powiedział marszałek.

Dziennikarze dopytywali o datę 15 grudnia. „Powiedziałem to jako termin orientacyjny, mam nadzieję, że to będzie wcześniej. Jeśli zostaną dochowane wszystkie terminy, to moglibyśmy mieć rząd już nawet 11-12 grudnia” – wskazał.

W tym kontekście padło pytanie, czy prezydent nie będzie zwlekał z zaprzysiężeniem nowego rządu, gdyż jest to kluczowe w kontekście szczytu UE zaplanowanego na 14-15 grudnia. „Prezydent mnie dzisiaj zapewnił, że nie będzie zwlekał. (…) Powiedział mi jasno: nie będzie zwłoki, nie będzie zwlekał, wszystkie terminy zostaną dochowane” – zaznaczył Hołownia.

„Może się wydarzyć wyłącznie jakaś sytuacja losowo-protokolarna, natomiast na pewno nie będzie – tak powiedział, relacjonuję – z jego strony żadnej intencjonalnej zwłoki, żadnego podstępu, który miałby sprawić, że rząd, który uzyska wotum zaufania w tej Izbie nie zostanie przez niego niezwłocznie nominowany” – powiedział.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy na premiera jest Donald Tusk. (PAP)

Autorka: Daria Kania

REKLAMA

2091006552 views

REKLAMA

2091006852 views

REKLAMA

2092803312 views

REKLAMA

2091007135 views

REKLAMA

2091007283 views

REKLAMA

2091007431 views