REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMosbacher: Defender dowodem zaangażowania USA w Europie

Mosbacher: Defender dowodem zaangażowania USA w Europie

-

Ćwiczenie Defender-Europe 20 to dowód zaangażowania USA w Europie i żywotności gwarancji zapisanych w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego; wykaże ono zdolność NATO do odstraszania – powiedziała ambasador USA Georgette Mosbacher.

“To ćwiczenie nie jest tylko symboliczne, jest istotą tego, co mamy na myśli mówiąc o kolektywnej obronie” – powiedziała Mosbacher, która wzięła w czwartek w Warszawie udział w odprawie przed Defender-Europe 20, w ramach którego do Europy przybędzie 20 tys. amerykańskich żołnierzy, by z siłami USA na kontynencie i wojskami sojuszniczymi uczestniczyć w ćwiczeniach.

REKLAMA

Dodała, że Defender-Europe “pokaże, na czym polega gwarancja” zwarta w art. 5 traktatu waszyngtońskiego, stanowiącym, że atak na jednego sprzymierzonego uważa się za atak na cały sojusz.

“Blisko 20 tys. amerykańskich żołnierzy zostanie przerzuconych wraz ze sprzętem ze Stanów Zjednoczonych do Europy, gdzie będzie się szybko przemieszczać na terytoriach siedmiu krajów, w tym Polski. Dołączy do nich kolejnych 9 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy już są w Europie. To ćwiczenie wykaże, że 29 tys. kobiet i mężczyzn w mundurach, z 33 tys. jednostkami sprzętu jest w stanie przemieścić się na odległość 4 tys. km przez cały kontynent. To znaczące wyzwanie logistyczne, ale NATO jest w stanie temu sprostać” – mówiła Mosbacher.

Dodała, że ćwiczenie, zwiększające operacyjność w NATO, dowodzi niewzruszonego zaangażowania Amerykanów na rzecz Europy i zasady kolektywnej obrony. “Jeżeli były jakiekolwiek obawy, że Stany Zjednoczone mogą się wahać, niech to ćwiczenie będzie dowodem, że tak nie jest” – zapewniła ambasador USA.

Podkreśliła rolę Polski w ćwiczeniu, które odbędzie się na terenie siedmiu krajów. Zaznaczyła, że sukces zależy nie tylko od wojska, ale i lokalnych społeczności, których przedstawiciele mogą na odprawie “zadać pytania i przedyskutować obawy”. “Nasze siły będą się przemieszczały przez miasteczka i wioski. Cieszę się, że mogę o tym z państwem rozmawiać” – zwróciła się do przedstawicieli władz lokalnych.

Także szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że celem odprawy jest przekazanie wiedzy o działaniach wojsk, co ma pomóc w przeprowadzeniu ćwiczenia. “To ćwiczenie jest ważne także w wymiarze lokalnym, dlatego będziemy wyczerpująco informować lokalne społeczności o tym, jaki wpływ Defender-Europe będzie miało na codzienne na codzienne funkcjonowanie w ich regionie” – zapewnił.(PAP)

REKLAMA

2128820025 views

REKLAMA

REKLAMA

2128820041 views

REKLAMA

REKLAMA

2130616361 views

REKLAMA

2128820051 views

REKLAMA

2128820055 views

REKLAMA

2128820059 views