REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMinister Gliński o “Madonnie z Dzieciątkiem”: Pierwszy raz strata wojenna wraca z...

Minister Gliński o “Madonnie z Dzieciątkiem”: Pierwszy raz strata wojenna wraca z Japonii

-

My prowadzimy w tej chwili ok. 150 procesów restytucyjnych z 15 krajów świata. To jest pierwszy przypadek, że strata wojenna wraca z Japonii – mówił szef MKiDN prof. Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania obrazu “Madonna z Dzieciątkiem” do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich.

Uroczystość przekazania obrazu odbyła się w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie.
“Obraz ‘Madonna z Dzieciątkiem’ przypisywany Alessandro Turchiemu z przełomu XVI i XVII w., który Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło w zeszłym roku na aukcji w Tokio, zostanie dzisiaj przekazany do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

REKLAMA

Jak podkreślił, po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, że polska strata wojenna powraca z Dalekiego Wschodu, z Japonii. “My prowadzimy w tej chwili ok. 150 procesów restytucyjnych z 15 krajów świata. To jest pierwszy przypadek, że strata wojenna wraca z Japonii. Ten powrót był możliwy dzięki bardzo dobrej współpracy ze stroną japońską. W wyniku prowadzonych rozmów dom aukcyjny Mainichi Auction po zapoznaniu się z historią dzieła, jego losami, w porozumieniu z posiadaczem obrazu, zdecydował się przekazać obraz do Polski bez żadnych kosztów” – mówił.

“Historia obrazu jest naznaczona dramatem II wojny światowej, dramatem grabieży dzieł sztuki z polskich kolekcji. W momencie wybuchu wojny obraz znajdował się właśnie w Pałacu Lubomirskich w Przeworsku, który był wówczas pod okupacją niemiecką. I obraz został zagrabiony przez Niemców już w 1940 r. Świadczy o tym m.in. jeden z głównych dowodów grabieży, jakim jest opracowany przez okupanta katalog najważniejszych zagrabionych z polskich zbiorów dzieł sztuki. (…) Katalog ten zawierał 521 najważniejszych obiektów, które Niemcy uznali za najcenniejsze pod względem artystycznym. Obraz ‘Madonna z Dzieciątkiem’ został ujęty w tym katalogu na pozycji 145” – przypomniał prof. Piotr Gliński. (PAP)

REKLAMA

2090403975 views

REKLAMA

REKLAMA

2090404275 views

REKLAMA

REKLAMA

2092200735 views

REKLAMA

2090404558 views

REKLAMA

2090404704 views

REKLAMA

2090404848 views