REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKopacz i Merkel o płacy minimalnej w transporcie, sankcjach wobec Rosji

Kopacz i Merkel o płacy minimalnej w transporcie, sankcjach wobec Rosji

-

Angela Merkel (z lewej) i Ewa Kopacz fot.Paweł Supernak/EPA
Angela Merkel (z lewej) i Ewa Kopacz fot.Paweł Supernak/EPA

Niemiecka płaca minimalna w transporcie, sankcje wobec Rosji, 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie były tematami międzyrządowych konsultacji polsko-niemieckich w Warszawie. Szefowe rządów Polski i Niemiec Ewa Kopacz i Angela Merkel uczciły pamięć zmarłego Władysława Bartoszewskiego.

Ewa Kopacz odczytała na początku sesji plenarnej przemówienie, które zmarły w piątek Bartoszewski przygotował na polsko-niemieckie konsultacje. „Minione lata potwierdziły, że zwłaszcza Polacy i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na grzech zaniechania i budując relacje na poziomie europejskim i wielostronnym muszą stale uwzględniać podstawowe racje naszych stosunków bilateralnych” – napisał. Bartoszewski w ostatnich latach pełnił funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego.

REKLAMA

Kopacz powiedziała, że w relacjach polsko-niemieckich nie brakuje spraw trudnych jednak w większości przypadków udaje się osiągnąć kompromis. Jak zaznaczyła, jedną z takich trudnych kwestii jest niemiecka płaca minimalna w transporcie i jej wpływ na europejski sektor transportowy. Zaznaczyła, że z tą niełatwą kwestią oba kraje starają się zmierzyć od kilkunastu tygodni, w czasie których wzajemne kontakty były bardzo intensywne.

Jak podkreśliła, Polska i Niemcy są najbliższymi partnerami gospodarczymi, wspólnie stawiają czoła najważniejszym wyzwaniom na kontynencie. Dodała, że Polska i Niemcy są zgodne, że nie ma obecnie przesłanek do tego, by złagodzić sankcje wobec Rosji, nałożone po rosyjskiej agresji na Ukrainie. Według Kopacz Polska „docenia zaangażowanie Niemiec, a także Francji, na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu za naszą wschodnią granicą”.

Premier przypomniała, że w przyszłym roku obchodzone będzie 25-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jej zdaniem obchody te powinny być wyjątkowe. „I będą wyjątkowe w roku 2016, w obecności obydwu rządów” – zaznaczyła.

Merkel zadeklarowała, że Niemcy i Polska mają podobne poglądy, jeżeli chodzi o pakiet miński, pomoc humanitarną, pomoc dla administracji na Ukrainie. „Chcemy przyczynić się do tego, żeby Ukraina mogła się tak rozwijać, żeby ludzie zyskali dobrobyt i żeby umożliwić stabilizację na Ukrainie” – podkreśliła kanclerz.

Przypomniała, że podczas marcowej Rady Europejskiej została podjęta jednoznaczna decyzja polityczna. „To jest decyzja wszystkich szefów państw i rządów i ona głosi, że sankcje są związane ze spełnieniem porozumień mińskich z tego roku. Jasne jest, że spełnienie tego pakietu trwa dłużej niż do sierpnia, września. Oznacza to, że w lipcu zajmiemy się tą kwestią i na podstawie politycznej decyzji, wspólnej decyzji, przedyskutujemy przedłużenie, czy podejmiemy decyzję o przedłużeniu sankcji” – powiedziała Merkel.

Rozmowy podczas spotkania w Warszawie dotyczyły też współpracy w ramach NATO. „Również w tym zakresie istnieje cały szereg projektów polityki obronnej, w liczbie, jakiej nie było w ostatnich latach. Również to przyczynia się do wzajemnego zaufania” – powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Podkreśliła też, że oba kraje mają „bardzo ścisłe kontakty gospodarcze”, które chcą dalej rozwijać i pogłębiać. Zadeklarowała chęć wzmocnienia współpracy z Polską w najróżniejszych dziedzinach.

Merkel i Kopacz wpisały się do księgi kondolencyjnej wystawionej w kancelarii premiera po śmierci Władysława Bartoszewskiego. Szefowe rządów podkreślały dużą rolę Bartoszewskiego w budowaniu polsko-niemieckich relacji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna i Niemiec Frank-Walter Steinmeier wzięli udział w uroczystym otwarciu siedziby szkoły im. Willy’ego Brandta w Warszawie. Ministrowie wspominali patrona szkoły i zmarłego Władysława Bartoszewskiego.

Ministrowie obrony: Polski Tomasz Siemoniak i Niemiec Ursula von der Leyen rozmawiali o wypełnianiu postanowień szczytu NATO z Newport i dwustronnej współpracy wojskowej; podpisali też list intencyjny ws. „Wzmocnienia Współpracy Sił Powietrznych”.

Szefowie resortów spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska i Thomas de Maiziere. rozmawiali na temat wejścia w życie umowy o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych między Polską a Niemcami oraz na temat współpracy w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii w administracji. W spotkaniu wziął udział szef MAC Andrzej Halicki – wynika z komunikatu MSW.

Tematami rozmów ministrów nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej i Johanny Wanki były wspólne projekty polskich i niemieckich naukowców oraz współpraca.

Ewa Kopacz poinformowała, że w poniedziałkowych konsultacjach wzięli udział niemal wszyscy ministrowie Polski i Niemiec; dodała, że podjęto deklarację o corocznych konsultacjach polsko-niemieckich. Szefowe obu rządów zapewniły o dobrych relacjach polsko-niemieckich. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2090969873 views

REKLAMA

2090970173 views

REKLAMA

2092766633 views

REKLAMA

2090970456 views

REKLAMA

2090970602 views

REKLAMA

2090970746 views