REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPNAZakończył się 49. Sejm Związku Narodowego Polskiego

Zakończył się 49. Sejm Związku Narodowego Polskiego

-

ZNP-PNA i PNU łączą siły, wybory nowego zarządu i Rady Dyrektorów

Ponad stu delegatów z całych Stanów Zjednoczonych oraz specjalni goście wzięli udział w zakończonym w środę 49. Sejmie Związku Narodowego Polskiego (Quadrennial Convention Polish National Alliance), który odbywał się w rejonie Chicago. Podczas obrad zatwierdzono fuzję Związku Narodowego Polskiego (ZNP) – Polish National Alliance (PNA) z Polish National Union (PNU) oraz wybrano nowy Zarząd i Radę Dyrektorów. ZNP-PNA jest właścicielem „Dziennika Związkowego” i rozgłośni WPNA 103.1 FM.

REKLAMA

109 delegatów reprezentujących wszystkie okręgi ZNP-PNA w Stanach Zjednoczonych wzięło udział w 49. Sejmie Związku Narodowego Polskiego (Quadrennial Convention Polish National Alliance), który odbywał się w dniach 29-30 sierpnia w Hyatt Regency O’Hare Chicago w Rosemont. Podczas obrad zatwierdzono fuzję Związku Narodowego Polskiego (ZNP) – Polish National Alliance (PNA) z Polish National Union (PNU) oraz wybrano nowy Zarząd i Radę Dyrektorów ZNP-PNA. Jego prezesem ponownie został Frank Spula.

Zarząd Związku Narodowego Polskiego. Od lewej: Frank J. Spula – prezes, Wesley Musial – wiceprezes, Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa oraz Anthony Nowak-Przygodzki – skarbnik
Senator Dick Durbin

Wśród przybyłych gości był senator Dick Durbin. Jego wizyta i przemówienie stanowiły czytelny ukłon w stronę PNA i prezesa Franka Spuli, z którym od lat ma bardzo dobre relacje.


PRZECZYTAJ: Senator Durbin dla „Dziennika Związkowego”: Polska jest bezpieczna


Frank J. Spula – prezes ZNP, Alexi Giannoulias – sekretarz stanu Illinois oraz Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa ZNP

Władze Illinois reprezentował sekretarz stanu Alexi Giannoulias. Obecny był również burmistrz Rosemont Brad Stephens.

Burmistrz Rosemont Brad Stephens

Konwencję otworzył prezes ZNP Frank Spula, dziękując delegatom za przybycie i pełną poświęcenia pracę dla organizacji. Steve Biesiada, Walter Musial i Sean Jackson wnieśli sztandary polski, amerykański i ZNP, a Kasia Pijanowska odśpiewała wspólnie z delegatami hymny amerykański i polski.

Ujmującym momentem był trwający ponad sześć minut film prezentujący tych, którzy w minionych czterech latach odeszli. Byli to Maria Loryś, Wanda Moskal, Zofia Borys, Stanisława Rawicka, Jan Krawiec i wielu, wielu innych. Oddali oni organizacji swoje serca i dusze, a teraz spoglądając już tylko z góry, patrzyli na wzruszonych delegatów, a tło muzyczne „Hallelujah” jeszcze bardziej wzmacniało to wzruszenie.

Anna Kokoszka i Frank J. Spula

Anna Kokoszka, honorowy delegat i najstarsza osoba na sali, która w swoim dorobku ma kilkanaście obrad Sejmu ZNP, dziękując zarządowi organizacji i jej prezesowi Frankowi Spuli za zaproszenie, przyznała, że jest dla niej wielkim zaszczytem obecność w tym miejscu. „Przez cały ten długi czas kierowaliśmy się krzewieniem polskości na gościnnej ziemi amerykańskiej i patriotyzmem dla Polski, którą mamy w sercach, myślach i działaniach. Dzięki pracy naszych członków, również tych, których przed chwilą oglądaliśmy, możemy przekazywać młodym pokoleniom historię, wartości naszej ojczyzny, tak dalekiej, a jakże nam bliskiej” – dodała.

Zatwierdzenie fuzji Polish National Alliance (PNA) z Polish National Union of America (PNU)

Najważniejszą decyzją podjętą na 49. Sejmie było zatwierdzenie fuzji Polish National Alliance (PNA) z Polish National Union of America (PNU), organizacją mającą swoją siedzibę w Scranton w Pensylwanii.

Kontakty między obu organizacjami sięgają 1897 roku. Wtedy powstał w Scranton Polski Kościół Katolicki, założony przez ludzi szukających religii, wolności i własności. Jedyną organizacją, która wyraziła chęć pomocy, był lokalny ZNP, który ubezpieczał i wspierał członków kościoła.

Gdy w 1908 roku powstała PNU, nadal blisko współpracowała z PNA w zakresie wspierania świadczeń dla Polonii. W latach 90. ubiegłego stulecia ZNP i PNU ponownie stały się dobrymi i bliskimi przyjaciółmi. Do tego stopnia, że ówczesny prezes ZNP-PNA Edward Moskal i prezes PNU rozpoczęli dyskusję nad możliwością połączenia obu organizacji.

„Tych faktów się nie zapomina” – mówi prezes PNU Martin Wachna Jr. „W 2022 roku PNU kontaktowała się z kilkoma organizacjami w celu omówienia ewentualnej fuzji. Podczas tych dyskusji ustalono, że najlepszą organizacją, z którą można się połączyć, jest PNA. Misje obu organizacji są nadal ściśle powiązane, jak miało to miejsce w 1897 r. I choć Zarządy Dyrektorów PNU musiały rozważyć wszystkie możliwości dla swoich członków, PNA został wybrany jednomyślnie” – dodał.

Prezes Wachna wyraził nadzieję, że podczas obrad 49. Sejmu ZNP kwestia zatwierdzenia połączenia obu organizacji zostanie zaakceptowana. „Nie możemy się doczekać, kiedy staniemy się częścią jednej rodziny, do której dołączy 8 tysięcy naszych członków, 13 tys. certyfikatów ubezpieczeniowych i ciężka praca na rzecz dobra Polonii i wszystkich grup etnicznych, z którymi blisko współpracujemy” – zakończył prezes PNU.

Frank Spula potwierdził, że pierwsze rozmowy między organizacjami rozpoczęły się cztery lata temu. Pandemia zahamowała je, ale w 2022 roku rozmowy zaczęły być kontynuowane, a 15 czerwca 2023 r. wyrażono zgodę na fuzję. Była ona podpisana przez obu prezesów i potwierdzona przez sekretarza krajowego ZNP Alicję Kuklińską i skarbnika Steve’a Tokarskiego.

„ZNP został wybrany przez PNU, bo doceniono naszą siłę i dorobek. Jesteśmy dumni, że to zostało potwierdzone. Przez dłuższy czas sprawdzaliśmy się nawzajem i upewnialiśmy się, czy rzeczywiście jest to dla nas korzystne. To nie było łatwe” – zapewniał prezes Spula, dodając, że znał ojca Wachny, wieloletniego członka PNU.

Decyzję o połączeniu ZNP-PNA z PNU delegaci przegłosowali jednogłośnie na wtorkowym posiedzeniu, a dzień później obaj prezesi Frank Spula i Martin Wachna uroczyście podpisali umowę.

Allison Koppel, prezes American Fraternal Alliance

Gościem Sejmu była także Allison Koppel, prezes American Fraternal Alliance, organizacji, która w 50 stanach zrzesza stowarzyszenia non-profit. W wystąpieniu ilustrowanym grafikami wyświetlanymi na ekranie scharakteryzowała swoją organizację. Wspólna więź poszczególnych jednostek zapewnia możliwość finansowego bezpieczeństwa rodziny poprzez różnorodne ubezpieczenia na życie i fundusze inwestycyjne. Stowarzyszenia bratniej pomocy (fraternal) dają prawie 7 milionom osób możliwość zabezpieczenia przyszłości finansowej swoich rodzin, a jednocześnie przyczyniają się poprzez bezpośrednią pomoc finansową i działalność wolontariacką do poprawy zdrowia i dobrobytu społeczności, w których żyją, pracują i kształcą swoje dzieci.

Frank Spula podziękował Allison Koppel za to, że podzieliła się szczegółowymi informacjami, „pozwalającymi dowiedzieć się, co się dzieje w kraju”. Podkreślił, że do sukcesów obu organizacji przyczynia się każdy z jej członków, a dzięki takim wydarzeniom, jak 49. Sejm stają się one mocne każdego dnia. Życzył wspólnego sukcesu i współpracy jeszcze bardziej efektywnej od obecnej.

„ZNP, podobnie jak wiele innych organizacji i korporacji, stoi w obliczu problemów, takich jak np. rosnące koszty opieki zdrowotnej, które są dużym wyzwaniem” – podkreślił prezes Spula. „Wyzwania te wymagają dokładnego rozważenia i aktywnego podążania właściwą drogą. Ważne jest, żeby się rozwijać i dbać o swoich członków. Zdaję sobie jednak sprawę, że muszą nastąpić zmiany. Są one trudne, ale wpisane w życie. Są też gwarantem postępu. Dzięki zmianom chcę przyciągnąć nowych członków, ale też zaangażować obecnych do działania z otwartym sercem w projekty i wydarzenia ZNP. Organizacje, które są odporne na zmiany, znikają, przestają istnieć. Jak zaczynałem pracę, takich organizacji podobnych do ZNP było 200, teraz jest ich tylko około 50. Zostały te, które poddały się zmianom” – dodał.

Ważnym momentem 49. Sejmu ZNP były wybory Zarządu i Rady Dyrektorów tej organizacji.

Zarząd Związku Narodowego Polskiego. Od lewej: Frank J. Spula – prezes, Wesley Musiał – wiceprezes, Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa oraz Anthony Nowak-Przygodzki – skarbnik

W wyniku głosowania prezesem nowego Zarządu został ponownie Frank Spula, a wiceprezesem Wesley Musial z Filadelfii w Pensylwanii. Alicja Kuklińska przez drugą kadencję z rzędu będzie sekretarz krajową. Nowym skarbnikiem PNA został wybrany Anthony Nowak-Przygodzki z Corona, CA.

Zaprzysiężenie zarządu ZNP i Rady Dyrektorów. Od lewej: Wesley Musial – wiceprezes, Frank J. Spula – prezes, Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa, Anthony Nowak-Przygodzki – skarbnik, Jeffrey Twardy, Edward Zavaski, Mary Srodon, Greg Chilecki i Anna Wierzbicki

Wybrano też nową Radę Dyrektorów, w której zasiądą: Greg Chilecki – Orange, CA, Mary Środoń – Gurnee, IL, Jeffrey Twardy – Pittsburgh, PA, Anna Wierzbicki – Chicago, IL oraz Edward Zavaski – Wallingford, CT.

Frank Spula jest 19. prezesem ZNP. Urząd ten objął po raz pierwszy w 2005 r. po śmierci Edwarda Moskala. Zanim został prezesem ZNP, przeszedł w organizacji wszystkie szczeble kariery, pełniąc m.in. stanowiska dyrektora ds. sprzedaży i sekretarza krajowego. Od 2005 r. sprawuje też funkcję prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jest ponadto wydawcą „Dziennika Związkowego”, najstarszej gazety w języku polskim wydawanej nieprzerwanie od 1908 roku oraz prezesem mediów związkowych, do których należy oficjalny organ ZNP „Zgoda” i firma Alliance Communications, prowadząca rozgłośnię radiową WPNA 103.1 FM. Urodzony w Chicago Frank Spula jest absolwentem DePaul University, gdzie studiował biznes i psychologię. Studia podyplomowe ukończył w LOMA Institute (Life Office Management).

Wybrana ponownie na stanowisko Sekretarza Krajowego ZNP Alicja Kuklińska, podsumowując obrady 49 Sejmu, podkreśliła, że przebiegły one bardzo sprawnie. „Delegaci zostali wcześniej przygotowani i zapoznali się z raportami i dokumentacją organizacji. Przyjechali tutaj, aby wyrazić swoją wolę podjęcia pewnych zmian. Wygląda na to, że wszystko, co obecna administracja robi dla organizacji, spotyka się z uznaniem delegatów” – dodała.

Jak podkreśliła Alicja Kuklińska, najważniejszym wydarzeniem było niewątpliwie połączenie ZNP-PNA z PNU.

„To jest wielki dzień dla obu organizacji. ZNP zyskał nowych członków, a PNU w pewnym sensie uchroniła swoją organizację przed przejęciem jej przez jakiś duży koncern ubezpieczeniowy. Oni starali się zachować swojego ducha polskości, tak jak ZNP. Postanowili, że najlepszym rozwiązaniem dla nich, dla organizacji, która słabnie, jest połączenie się z inną, która wciąż jest silna i mogąca udźwignąć obowiązki” – zaznaczyła.

Zapewniła także, że ZNP-PNA w dalszym ciągu będzie pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują.

„Jest to zadanie organizacji. Oprócz tego, że chronimy rodziny za pomocą planów ubezpieczeniowych i emerytalnych, pomagamy ludziom z dochodów, które jesteśmy w stanie osiągnąć. Przyznajemy stypendia dla studentów, dotacje dla zespołów artystycznych i polskich szkół w aglomeracji chicagowskiej. ZNP włączył się również w akcję pomocy Ukrainie. Wysyłaliśmy pieniądze do Polski, która wzięła na siebie ogromny ciężar finansowej i humanitarnej pomocy dla ukraińskich uchodźców” – podkreśliła Alicja Kuklińska, która w Sejmie ZNP brała udział po raz czwarty.

PNA Golden Legion of Honor prezesowi Frankowi Spuli wręczyli wiceprezes Wesley Musial i sekretarz krajowa Alicja Kuklińska

Na zakończenie Sejmu prezes Frank J. Spula został nagrodzony najwyższym odznaczeniem organizacji – PNA Golden Legion of Honor, które wręczyli wiceprezes Wesley Musial oraz sekretarz krajowa Alicja Kuklińska.

Dariusz Cisowski
[email protected]

Zdjęcia: Łukasz Dudka
[email protected]

Pamiątkowa fotografia z Teatrem Tańca i Muzyki „Wici”

REKLAMA

2090996738 views

REKLAMA

2090997038 views

REKLAMA

2092793498 views

REKLAMA

2090997321 views

REKLAMA

2090997467 views

REKLAMA

2090997611 views