REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPrzedstawiciele chicagowskiej Polonii wśród laureatów VI edycji Konkursu Polak Roku we Włoszech...

Przedstawiciele chicagowskiej Polonii wśród laureatów VI edycji Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie

-

Historia Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie rozpoczęła się w 2017 roku, a od dwóch lat to prestiżowe wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Małgorzata Pawlusiewicz i Teatr Nasz z Chicago są laureatami VI edycji Konkursu.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu szóstej edycji odbyło się w Rzymie, w sobotę, 8 października 2022 roku. W gali wzięła udział liczna grupa z Chicago.

REKLAMA

Po zeszłorocznym sukcesie Andrzeja Zgieta, prezesa Stowarzyszenia Emigracji Polskiej w Chicago pierwszego, nagrodzonego w konkursie kandydata ze Stanów Zjednoczonych, w 2022 dołączyli kolejni: Małgorzata Pawlusiewicz i Teatr Nasz, którego dyrektorem jest Andrzej Krukowski.

Przybyłych do sali konferencyjnej Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie miłych gości z Austrii, Danii, Niemiec, Anglii, Irlandii Północnej, USA, Włoch i Polski najserdeczniej powitała Katarzyna Gralińska, prezes Związku Polaków w Kalabrii i organizatorka konkursu.

Prezes Gralińska przypomniała historię konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie, przedstawiła zarząd Związku Polaków w Kalabrii, Kapitułę konkursu, partnerów, sponsorów i kandydatów nominowanych do nagród w poszczególnych kategoriach.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się po odegraniu hymnów narodowych Włoch i Polski.

Senator Jerzy Fedorowicz przeczytał list gratulacyjny prof. Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zaadresowany do prezes Katarzyny Gralińskiej i uczestników gali.

W liście prof. Tomasz Grodzki nawiązał do długiej historii migracji Polaków na Półwysep Apeniński z powodów niepodległościowych, artystycznych, naukowych, politycznych, czy religijnych.

Podkreślił, że: „Konkurs wyraża wspaniałą ideę honorowania Polaków żyjących poza granicami kraju za zasługi w różnych dziedzinach życia i upowszechniania wiedzy o ich dokonaniach.”

Laureatów dotychczasowych edycji konkursu nazwał niekwestionowanymi liderami społeczności polskiej we Włoszech i na świecie, których działalność naukowa, społeczna, gospodarcza i kulturalna przyczynia się do budowania wspólnoty Polaków na emigracji oraz pozytywnego obrazu Polski i Polaków na świecie.

Jerzy Fedorowicz do uczestników gali zwrócił się słowami wiersza „Początek” wielkiego, polskiego poety i emigranta Kazimierza Wierzyńskiego.

Bożena Kamińska poseł VII i VIII kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i pracownik Kancelarii Senatu RP mówiąc o działalności społecznej Polaków i cudzoziemców, którzy w sposób szczególny upodobali sobie Polskę odniosła się do trwającej na Ukrainie wojnie i podziękowała za wrażliwość osobom podejmującym działania na rzecz uchodźców.

Poseł Bożena Kamińska i senator Jerzy Fedorowicz w imieniu władz polskiego parlamentu za trud zorganizowania unikatowego w świecie konkursu uhonorowali organizatorów.

Prezes Katarzyna Gralińska wręczyła Jerzemu Fedorowiczowi pamiątkową tabliczkę okolicznościową zadedykowaną prof. Tomaszowi Grodzkiemu, Marszałkowi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie i współpracę przy organizacji szóstej edycji konkursu oraz z okazji 100 rocznicy powstania Senatu, a Bożena Kamińska – Wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie Błońskiej.

Magdalena Kiersikowska – zastępca dyrektora Biura Promocji i Realizacji Projektów Polskiej Fundacji Narodowej przeczytała list od prezesa Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcina Zarzeckiego i Zarządu, w którym poinformowano, że fundacja „wspiera inicjatywy służące realizacji polskiej racji stanu i włączanie spraw Polski do globalnego dyskursu publicznego”.

List zakończony został gratulacjami i życzeniami pięknego opowiadania o Polsce, z nadzieją wypracowania na przyszłość coraz lepszych praktyk promocji Polski za granicą. 

Stosownie do regulaminu Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie międzynarodowa Kapituła, której przewodniczy Bożena Kamińska spośród zgłoszonych do nagrody kandydatów nominuje zwycięzców w 6 kategoriach przyznając im statuetki, pamiątkowe, okolicznościowe tabliczki, medale oraz wyróżnienia.

W skład tegorocznej Kapituły weszły następujące osoby: Katarzyna Gralińska – Włochy, Magdalena Ratajewska – Włochy, Marcin Zarzecki – Polska, Michał Góras – Polska, Mikołaj Winnicki – Włochy, Dorota Wiśniewska – Włochy, Dorota Fischer – Austria, Anna Dunajewski – USA, Krystyna Olliffe – Anglia, Barbara Wojda – Belgia, Pier Luigi Consorti – Włochy, laureat poprzedniej edycji konkursu, Eugeniusz Kuznicow-Wyszyński – Polska, laureat poprzedniej edycji.

W 2022 roku nie została przyznana nagroda za działalność gospodarczą.

Nagrody zostały przyznane za działalność kulturalną, artystyczną, naukową i edukacyjną, społeczną oraz Polak z wyboru.

Laureatów tegorocznej edycji przedstawiła Magdalena Ratajewska, sekretarz Związku Polaków w Kalabrii.

Za działalność kulturalną pierwszą nagrodę otrzymał Adam Spolnik. Nagrodę za nieobecnego laureata odebrała Dorota Wiśniewska, a statuetkę wręczył Mikołaj Winnicki. Adam Spolnik zorganizował ponad 130 koncertów i 60 wystaw prezentując dokonania młodych artystów zagranicznych oraz polskich.

Pierwsze miejsce za działalność artystyczną otrzymała malarka Halina Skroban, dla której twórczość jest  misją. Na jej obrazach odnajdujemy ważne postacie historyczne, tematy o sztuce sakralnej. Statuetkę wręczyła Anna Dunajewski, dyrektor Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu ze Stanów Zjednoczonych.

Teatr Nasz z Chicago, którego dyrektorem jest Andrzej Krukowski został laureatem drugiego miejsca za działalność artystyczną. Nagrodę wręczył Pier Luigi Consorti. Było to uhonorowanie promocji polskiej kultury, literatury, tradycji nie tylko w USA, ale i w Europie, działalności społecznej i artystycznej na rzecz Polonii i Polaków zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych 

W kategorii nauka i edukacja zatriumfowało Chicago. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Pawlusiewicz, autorka podręczników na miarę XXI wieku dla dzieci polonijnych w USA. Jej podręczniki cieszą się ogromnym uznaniem również w Kanadzie i w Europie. Małgorzata Pawlusiewicz jest znanym filantropem. Wspiera finansowo Fundację Dar Serca, pod opieką której znajdują się przybywające do USA na leczenie dzieci z Polski i Europy Wschodniej, sponsoruje podręczniki dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy, jest stałym fundatorem Muzeum Polskiego w Ameryce, funduje stypendia naukowe, od 20 lat społecznie prowadzi szkolenia dla nauczycieli w zakresie praktycznego nauczania języka polskiego.

Odbierając nagrodę Małgorzata Pawlusiewicz powiedziała: – Jest to nagroda, która daje mi ogromną satysfakcję, ponieważ od 22 lat piszę. Pisanie rozpoczęłam do szuflady. Pisałam dużo rzeczy dla dzieci polonijnych wykorzystując to sama podczas swojej pracy, potem zaczęłam się dzielić z koleżankami w innych szkołach w Chicago. Zaproponowano mi w Chicago napisanie podręczników. Podjęłam się tego i ustawicznie nad nimi pracuję. Cieszę się, że lubią je dzieci, rodzice i nauczyciele. Swoją pracą, która jest moją misją i pasję spłaciłam dług siostrom felicjankom, które były prekursorkami pisania podręczników w Stanach Zjednoczonych, z których uczyła się moja mama w jednej ze szkół w Massachusetts.

Statuetkę laureatce pierwszego miejsca wręczyła Krystyna Olliffe.

Statuetkę za działalność społeczną otrzymała Ania Buchacz, która jako dziecko dwukrotnie została doświadczona chorobą nowotworową. Po wygranej walce z rakiem poświęciła się pomaganiu dzieciom, które spotkał ten sam los. Towarzyszy polskim dzieciom przebywającym na leczeniu w Austrii jako tłumacz i przyjaciel. Zajmuje się organizowaniem rehabilitacji po leczeniu małych onkologicznych pacjentów. Jako prezes fundacji działa w Austrii i w Polsce. W konferencjach Parlamentu Europejskiego bierze aktywny udział na temat dyskryminacji finansowej młodych osób po leczeniu onkologicznym. Wspiera kobiety poprzez projekt Odważne kobiety. Ania Buchacz swoją charytatywną pracę dedykowała przyjaciołom, którzy z nami są i tym, których już z nami nie ma. Statuetkę nagrodzonej wręczył  senator Jerzy Fedorowicz.

Nagrody specjalne w tej kategorii otrzymały Edyta Huynh za pracę społeczną i kultywowanie polskich tradycji i kultury oraz Wanda Orda Barazza za działalność społeczną i integrację środowiska polonijnego w Turynie.

W bardzo szczególnej, unikatowej kategorii konkursu Polak z wyboru, w której ambasadorami Polski w świecie są cudzoziemcy nagrody otrzymali Japonka Megumi Otsuka oraz Włosi: Alberto Cacciamanni, Alvise Manni, Nadia Bucci.

Megumi Otsuka laureatka pierwszego miejsca interpretuje utwory muzyczne Fryderyka Chopina. Jest znakomitą akompaniatorką polskich utworów wokalnych. Popularyzuje polską muzykę w świecie. Statuetkę Megumi Otsuka wręczyła Katarzyna Gralińska, prezes Związku Polaków w Kalabrii i organizatorka konkursu.

Alberto Cacciamani i Alvise Manni to autorzy książki I Polacchi A Civitanova. Autorzy „podziękowali Polakom za wyzwolenie Civitanova miasta, w którym mieszkają, deklarując, że nigdy o tym nie zapomną. W opisanych przez nich walkach brał udział ojciec senatora Jerzego Fedorowicza.

Joanna Radwanowicz Wanczewska pracownik naukowy wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku, w Polsce i profesor wizytujący w Bari, we Włoszech, dzięki staraniom której doszło do współpracy pomiędzy uniwersytetami otrzymała, aż trzy nagrody: Medal Senatu RP, nagrodę specjalną za całokształt działalności naukowej i oświatowej od Związku Polaków w Kalabrii oraz dyplom uznania Kapituły Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie.

Poza konkursem, dwoma nagrodami od Związku Polaków w Kalabrii i od polskiego Parlamentu za pomoc przeszło 5 tysiącom uchodźców z Ukrainy została uhonorowana działająca w Polsce, w Suwałkach Anna Samoilenko. Jej mąż Serhii Shramko walczy o Ukrainę na frocie. Oboje głęboko wierzą w zwycięstwo Ukrainy.

Katarzyna Gralińska, organizatorka i prezes Związku Polaków w Kalabrii pogratulowała nagrodzonym i podziękowała współpracującym ze Związkiem przedstawicielom polskich władz, organizacjom i osobom prywatnym, bez których sukces VI edycji konkursu nie byłby możliwy.

Po części oficjalnej konkursu odbył się koncert zatytułowany „Kraju daleki, Ojczyzno droga”, podczas którego wystąpiły Megumi Otsuka pianistka i laureatka I nagrody tegorocznego konkursu w kategorii Polak z wyboru oraz sopranistka Urszula Rojek.

W programie znalazły się między innymi, utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Franza Lehara.

Urszula Rojek przy akompaniamencie Megumi Otsuka wspólnie z uczestnikami gali zaśpiewała „Pieśń wieczorną” Stanisława Moniuszki, do której dopisała własny tekst.

Uroczysty bankiet zakończył galę VI edycji konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie.

Sześciodniowy pobyt laureatów konkursu w Rzymie wypełnił bogaty program edukacyjny, w którym po raz pierwszy wzięli udział uczniowie polskiej szkoły z Belfastu, z Irlandii Północnej pod opieką dyrektor szkoły Beaty  Dąbrowskiej oraz rodziców-wolontariuszy Anety Gil, Malwiny i Krzysztofa Kędzia.

Uczniowie w obchodzonym Roku 3 Generałów uczestniczyli w praktycznej lekcji historii śladami generała Andersa i jego szlaku nadziei.

Wspólnie z dorosłymi zwiedzili Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego, cmentarz wojskowy na Monte Cassino, znajdujący się nieopodal klasztor benedyktynów, cmentarz wojskowy Mignano Montelungo w Kampanii, otwarty 17 maja 2022 roku pomnik misia Wojtka oraz  prywatne muzeum Winter Line w Venafro, założone przez Pierino Buccio i jego syna Lucciano,dziennikarza i laureata V edycji konkursu. 

Dzięki Lello Castaldi, laureatowi V edycji konkursu, dziennikarzowi i prezesowi Centro Studi Politici uczniowie obejrzeli film animowany z archiwalnymi zdjęciami o misiu Wojtku, którego Castaldi jest producentem. 

Ponadto uczestnicy konkursu odwiedzili Asyż, Orvieto – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miasteczek Umbrii.

„Dziennik Związkowy” po raz drugi był patronem honorowym i sponsorem medialnym Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]

REKLAMA

2090991697 views

REKLAMA

2090991997 views

REKLAMA

2092788457 views

REKLAMA

2090992280 views

REKLAMA

2090992426 views

REKLAMA

2090992570 views