REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPolska misja medyczna w Chicago (ZDJĘCIA, WIDEO)

Polska misja medyczna w Chicago (ZDJĘCIA, WIDEO)

-

W piątek w KG RP w Chicago odbyła się konferencja prasowa nt. wizyty polskiej misji medycznej. Dzień wcześniej KG RP poinformował o chicagowskiej wizycie w komunikacie prasowym, który udostępniamy poniżej. Relacja z konferencji prasowej i podsumowanie wizyty polskich medyków wojskowych w Chciago ukaże się w kolejnych wydaniach.

Oto treść komunikatu KG RP z czwartku 23 kwietnia :

REKLAMA

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że w dniach 23 kwietnia – 2 maja 2020 r. będzie przebywać w Chicago 9-osobowa polska misja medyczna z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która odbywa się w ramach Programu Partnerstwa Polskich Sił Zbrojnych z Gwardią Narodową stanu Illinois (ILNG) realizowanego od 1993 r. W opublikowanym komunikacie prasowym ILNG podkreśla, że partnerstwo to jest jedną z najstarszych i najsolidniejszych kooperacji armii amerykańskiej doświadczonej m.in. w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak wskazał, że celem misji jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce, „Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią”.

Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiedział: „Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa w stanie Illinois, silne sojusze, mądre decyzje i podjęte wysiłki mają ogromne znaczenie. Dlatego polskie wojskowe służby medyczne są tutaj, aby nieść potrzebną pomoc”.

Gubernator stanu Illinois JB Pritzker stwierdził: „Cieszymy się na przyjęcie lekarzy z Polski i wyciągnięcie wniosków z ich doświadczeń w prowadzeniu działań związanych z leczeniem koronawirusa zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Illinois i Polska od dziesięcioleci utrzymują silne relacje, a kontynuując współpracę, możemy pomóc uratować życie licznym mieszkańcom Illinois”.

„Wsparcie polskiego wojska dla nas tutaj w Illinois podczas globalnej pandemii jest dowodem głębokiego zaangażowania po obu stronach naszego partnerstwa z Polską” – powiedział dowódca ILNG gen. bryg. Richard R. Neely. „Cenimy sobie wieloletnią, trwałą przyjaźń, którą nawiązaliśmy z Polską od ponad 26 lat. Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois walczyli ramię w ramię z polskimi żołnierzami w Iraku i Afganistanie, a teraz razem walczymy z zupełnie innym typem wroga”.

Polski zespół z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy będzie obserwował, doradzał i asystował w chicagowskich placówkach medycznych. Personel ten posiada szerokie kompetencje medyczne w intensywnej terapii, kardiologii, opiece pielęgniarskiej i medycynie ratunkowej.

Piotr Semeniuk

Wicekonsul, KG RP ChicagoKonferencja prasowa w relacji Telewizji WGN kanał 9 w Chicago:


Zdjęcia: Jola Plesiewicz

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko to wygląda na jedną, wielką hucpę propagandową i nie wiadomo jaki jest jej cel. Prawdopodobnie jest to element kampanii wyborczej w Polsce, a jej praktyczne znaczenie będzie zerowe. Czy ten przysłany polski personel medyczny ma uprawnienia do tego typu pracy na terenie USA?

REKLAMA

2100186770 views

REKLAMA

REKLAMA

2100187003 views

REKLAMA

REKLAMA

2101983395 views

REKLAMA

2100187146 views

REKLAMA

2100187247 views

REKLAMA

2100187357 views