REKLAMA

2114629818 views

REKLAMA

2114629817 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPolska misja medyczna w Chicago (ZDJĘCIA, WIDEO)

Polska misja medyczna w Chicago (ZDJĘCIA, WIDEO)

-

W piątek w KG RP w Chicago odbyła się konferencja prasowa nt. wizyty polskiej misji medycznej. Dzień wcześniej KG RP poinformował o chicagowskiej wizycie w komunikacie prasowym, który udostępniamy poniżej. Relacja z konferencji prasowej i podsumowanie wizyty polskich medyków wojskowych w Chciago ukaże się w kolejnych wydaniach.

Oto treść komunikatu KG RP z czwartku 23 kwietnia :

REKLAMA

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że w dniach 23 kwietnia – 2 maja 2020 r. będzie przebywać w Chicago 9-osobowa polska misja medyczna z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która odbywa się w ramach Programu Partnerstwa Polskich Sił Zbrojnych z Gwardią Narodową stanu Illinois (ILNG) realizowanego od 1993 r. W opublikowanym komunikacie prasowym ILNG podkreśla, że partnerstwo to jest jedną z najstarszych i najsolidniejszych kooperacji armii amerykańskiej doświadczonej m.in. w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak wskazał, że celem misji jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce, „Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią”.

Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiedział: „Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa w stanie Illinois, silne sojusze, mądre decyzje i podjęte wysiłki mają ogromne znaczenie. Dlatego polskie wojskowe służby medyczne są tutaj, aby nieść potrzebną pomoc”.

Gubernator stanu Illinois JB Pritzker stwierdził: „Cieszymy się na przyjęcie lekarzy z Polski i wyciągnięcie wniosków z ich doświadczeń w prowadzeniu działań związanych z leczeniem koronawirusa zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Illinois i Polska od dziesięcioleci utrzymują silne relacje, a kontynuując współpracę, możemy pomóc uratować życie licznym mieszkańcom Illinois”.

„Wsparcie polskiego wojska dla nas tutaj w Illinois podczas globalnej pandemii jest dowodem głębokiego zaangażowania po obu stronach naszego partnerstwa z Polską” – powiedział dowódca ILNG gen. bryg. Richard R. Neely. „Cenimy sobie wieloletnią, trwałą przyjaźń, którą nawiązaliśmy z Polską od ponad 26 lat. Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois walczyli ramię w ramię z polskimi żołnierzami w Iraku i Afganistanie, a teraz razem walczymy z zupełnie innym typem wroga”.

Polski zespół z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy będzie obserwował, doradzał i asystował w chicagowskich placówkach medycznych. Personel ten posiada szerokie kompetencje medyczne w intensywnej terapii, kardiologii, opiece pielęgniarskiej i medycynie ratunkowej.

Piotr Semeniuk

Wicekonsul, KG RP ChicagoKonferencja prasowa w relacji Telewizji WGN kanał 9 w Chicago:


Zdjęcia: Jola Plesiewicz

REKLAMA

2093003052 views

REKLAMA

2093003336 views

REKLAMA

2094799785 views

REKLAMA

2093003586 views

REKLAMA

2093003724 views

REKLAMA

2093003865 views