REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Polak w drodze na fotel senatora USA

Polak w drodze na fotel senatora USA

-

Urodzony w Polsce, na Podhalu, polityk jest pierwszym kandydatem polskiego pochodzenia ubiegającym się o nominację Partii Republikańskiej na urząd senatora USA z Illinois w marcowych prawyborach. Na kolejnym spotkaniu przedwyborczym Kazimierz Casey Chlebek przedstawił swój program.

Głównym założeniem programu Chlebka jest przekonanie, że tylko demokratyczne zasady rozwoju państwa gwarantują Stanom Zjednoczonym siłę i przewodnią rolę w świecie. Kandydat na senatora zauważył także, iż w ostatnich latach pomimo wzrostu gospodarczego, wiele firm i przedsiębiorstw przeniosło się za granicę, zabierając ze sobą najbardziej popłatne prace. Polityk apelował, by zmienić ten trend. – Chcę, by w Illinois powstała Dolina Krzemowa. Jest to możliwe do osiągnięcia, ale musimy o to walczyć – mówił kandydat w czwartek 7 lutego w restauracji Jolly Inn w Chicago na kolejnym przedwyborczym spotkaniu.

REKLAMA

Inne założenia jego programu wyborczego to redukcja długu publicznego, wspieranie młodego pokolenia, które wchodzi na rynek pracy, ochrona środowiska, stworzenie odpowiednich warunków edukacji dla najzdolniejszych uczniów, ulepszenie systemu imigracyjnego. W swoim programie ustosunkował się także do gorącego tematu podatków. – Najważniejsze jest to, że jeśli chcemy rozwinąć naszą gospodarkę, powinniśmy szukać obniżenia stawek podatkowych, zamiast zwiększać je bez końca.

Głos zabrali także inni mówcy. Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego zwrócił uwagę na coraz wyższe podatki w naszym stanie, co jest przyczyną exodusu mieszkańców Illinois do innych stanów o niższej stopie podatkowej. Zaapelował także do komitetu wyborczego, by się skoncentrował również na młodszym pokoleniu wyborców, które powinno ciepło przyjąć postulaty wyborcze kandydata.

W swoim wystąpieniu prezes wydziału stanu Illinois Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Niedziński stwierdził, że bardzo ważne jest dotarcie do jak największej grupy wyborców. W tym celu należy dotrzeć do prasy, radia i telewizji. Spotykać się z ludźmi w kościołach i różnego typu imprezach, by ich przekonać, że kandydat ma konkretny plan działania.

Kazimierz Casey Chlebek swoją kandydaturę opiera na fundamentach długoletniego doświadczenia, zdobytym wykształceniu i życiu emigranta, który urodził się w Polsce, w Czarnym Dunajcu. Po zdaniu matury w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu wyjechał do USA, gdzie ukończył studia inżynierskie na University of Illinois at Chicago (UIC). Nabytą wiedzę wykorzystał pracując m.in. w informatyce i bankowości. Działał na wielu płaszczyznach. Był prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois. Pomagał również w utworzeniu dwóch organizacji: The Joseph Conrad Yacht Club (JCYC), którego był komandorem i The Polish American Student Association (PASA). Był także prezesem i założycielem C&J Realty Management Inc.

Obok Chlebka na liście są czterej kandydaci z Partii Republikańskiej. Dlatego przed nim ciężkie zadanie. Oprócz poparcia Polonii i społeczności amerykańskiej, na które bardzo liczy, musi dotrzeć także do innych znaczących grup etnicznych w naszym stanie. Jeśli się to uda, szansa na zwycięstwo będzie bardzo duża. Wybory już 17 marca.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks