REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaOtwarcie oddziału dziecięcego w szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym...

Otwarcie oddziału dziecięcego w szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP (PODCAST)

-

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 w placówce dydaktycznej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP związane było z otwarciem oddziału dziecięcego, w którym naukę będą pobierali najmłodsi uczniowie tej szkoły. Po tej ceremonii uczniowie z całej szkoły i rodzice wzięli udział w mszy świętej, a po jej zakończeniu we wspólnej inauguracji roku szkolnego.

Relację dźwiękową przygotował Andrzej Baraniak. 

REKLAMA

Podcast „Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos

W uroczystym otwarciu nowego oddziału wziął udział konsul generalny Paweł Zyzak z małżonką Esterą, absolwentką wydziału filologii polskiej, która będzie wykładowcą języka polskiego w I klasie liceum i jako zastępca dyrektor Anny Awakowicz, wspomoże ją w prowadzeniu placówki.
– Dzisiaj szkoła polska przy Konsulacie Generalnym w Chicago otworzyła nowy człon tej placówki, jakim jest oddział dla najmłodszych. To jest to miejsce, w którym będziecie uczyć się wycinać, układać puzzle, uczyć się piosenek i poznawać litery wyrabiając w sobie pewne umiejętności i przygotowując się do nauki w kolejnych klasach – mówił do dzieci konsul generalny Paweł Zyzak podkreślając, że oddział dziecięcy, to ważna część szkoły ponieważ będzie kształciła i wychowywała najmłodsze pokolenie dzieci. To jest ten bardzo wrażliwy okres w życiu młodego człowieka, w którym w sposób niezaburzony nabywa on wiedzy, także tej językowej. Ważne, żeby dzieci w tym okresie życia nabywały nawyków uczenia się języka polskiego – podkreślił konsul.

Było przecięcie wstęgi i brama z biało-czerwonych balonów, przez którą piętnaścioro najmłodszych uczniów wkroczyło w nowy rozdział swojego życia. Po wejściu do klasy w asyście wychowawczyni Małgorzaty Terlikowskiej i pomocy nauczycielskiej Ewy Czyż, dzieci otrzymały podręczniki oraz słodkie prezenty ufundowane przez firmę Lowell Foods. Były pamiątkowe zdjęcia i pierwsze wspólne oglądanie podręczników oraz zabawy.

Po zakończeniu ceremonii otwarcia oddziału najmłodsi uczniowie wraz ze starszymi koleżankami i kolegami z całej szkoły oraz rodzice i nauczyciele wzięli udział w mszy św. sprawowanej w ich intencji w asyście diakona Ireneusza Mocarskiego przez ks. Marcina Szczypułę w kościele pw. św. Franciszka Borgii, który również wygłosił kazanie. Zgromadzoną w świątyni szkolną rodzinę powitała także dyrektor Anna Awakowicz. Gratulacje i życzenia złożył konsul generalny. Odbyło się uroczyste poświęcenie tornistrów i plecaków.

– Nie ukrywam, że szkoła polska przy konsulacie, to przysłowiowe oczko w głowie naszej placówki – powiedział po zakończeniu liturgii w kościele konsul generalny podkreślając, że od początku swojego pobytu w Chicago, czyli od roku, stara się wspierać szkołę polską, by się rozwijała. W tym czasie pojawiły się nowe projekty realizowane wspólnie z kierowaną przez niego placówką. Jednym z nich było zorganizowanie w czerwcu turnieju piłkarskiego o Puchar Przechodni Konsula Generalnego. Będą jeszcze inne projekty, które z wspólnie z dyrektor szkoły Anną Awakowicz konsulat będzie organizował i realizował.
– Pani dyrektor nie tak dawno otrzymała przedłużenie pełnienia tej funkcji o kolejne 5 lat, co zagwarantuje i szkole, i samemu konsulatowi pewną stabilność. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy. Jako konsul generalny jestem w pewien sposób ciałem opiniującym dla ministerstwa edukacji i mogę wystawić „mocną” piątkę pani dyrektor Awakowicz za ostatni rok, od kiedy tutaj przebywam – podsumował dotychczasową współpracę konsul generalny Paweł Zyzak.

Po zakończeniu nabożeństwa miała miejsce prezentacja maluchów na ogólnoszkolnej akademii z okazji rozpoczęcia nowego roku nauczania. Dyrektor szkoły wyraziła nadzieję, że najmłodsi uczniowie z przyjemnością będą uczestniczyć w zajęciach i przez kolejne 12 lat skutecznie poznawać język polski, historię, geografię i uczyć się patriotycznych postaw wobec starej ojczyzny.

– Rok szkolny 2023/24 jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii szkoły naukę rozpoczną z nami dzieci 5- i 6-letnie w oddziale dziecięcym. Głównym celem nauki dzieci najmłodszych będzie kształcenie umiejętności językowych w zakresie poznawania języka polskiego, obejmujące naukę czytania, pisania i mówienia po polsku, ale także wyzwalanie tożsamości narodowej. Elementem wychowawczym będzie włączanie tych dzieci w życie Polaków mieszkających w tej wielkiej aglomeracji, jaką jest miasto Chicago.
Te zmiany strukturalne i systemowe przypadają na szczególną rocznicę 250-lecia utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, powołanej uchwała sejmową 14 października 1773 roku, bo takie były na tamte czasy potrzeby zmian i wprowadzania reform. Po tych 250 latach my również jesteśmy w takim okresie wprowadzania zmian dla szkoły polskiej dla Polaków zamieszkujących poza granicami kraju, którzy posyłają dzieci do szkoły systemowej, szkoły ORPEG-owskiej. Szkoły, która musi podjąć edukację najmłodszych dzieci, ponieważ asymilacja językowa naszej populacji zamieszkującej rejon Chicago sięga około 70 procent. W krótkim czasie może być taki moment, że zniknie słyszalność mowy polskiej z ulic – powiedziała między innymi pani dyrektor.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA

2090997770 views

REKLAMA

2090998070 views

REKLAMA

2092794530 views

REKLAMA

2090998353 views

REKLAMA

2090998499 views

REKLAMA

2090998643 views