REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Zmarł Andrzej Gędłek

Zmarł Andrzej Gędłek

-

Ze smutkiem informujemy, że po długiej batalii z koronawirusem zmarł polonijny działacz i dziennikarz Andrzej Gędłek. Był długoletnim gospodarzem  programu ,,Na góralską nutę” w rozgłośni radiowej WPNA 1490 AM i skarbnikiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce oraz byłym prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Przekazujemy serdeczne wyrazy współczucia Bliskim śp. Andrzeja Gędłka.  Do Jego  sylwetki powrócimy na łamach ,,Dziennika Związkowego”. (Inf. wł.) Zdjęcie: Artur Partyka


fot. Zbigniew Jaremkieiwcz, Victor Studioi

REKLAMA

Odszedł Andrzej Gędłek

Cześć Jego Pamięci!

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce ze smutkiem informuje, że Andrzej Gędłek – nasz kolega, przyjaciel i skarbnik SDPA, w wieku 66 lat przegrał batalię z koronawirusem. Zmarł 13 kwietnia 2020 r.

Andrzej urodził się 3 września 1954 r. W Stanach Zjednoczonych przebywał od 27. roku życia. Przygodę z mediami polonijnymi rozpoczął w 1987 r.; najpierw był to program radiowy Związku Podhalan, a od 1992 roku program „Na góralską nutę”, który prowadził z nieżyjącym Józefem Bafią na falach WPNA 1490 AM.

Góralski duet promował kulturę podhalańską nie tylko w studiu radiowym. Dzięki Gędłkowi i Bafii powstał festiwal „Na góralską nutę”, który rozrósł się do rozmiaru międzynarodowej imprezy zespołów regionalnych z terenów górskich różnych stron świata. Także dzięki nim w Domu Podhalan odbywa się Konkurs Koszyczka Wielkanocnego.

Andrzej Gędłek znany był z ogromnego zaangażowania w życie polonijne. Z niespożytą energią organizował akcje mające na celu uratowanie przed zamknięciem najstarszego polskiego kościoła w Chicago, kościoła pw. św. Wojciecha.

To dzięki Andrzejowi dowiedzieliśmy się o istnieniu obelisku poświęconego Kazimierzowi Pułaskiemu umiejscowionego w kompleksie leśnym niedaleko miasteczka Willow Springs na południowych przedmieściach Chicago. Andrzej zadbał o to, by od 2017 r. dokładnie 13 lipca, w rocznicę odsłonięcia monumentu, odbywały się przy nim uroczystości upamiętniające bohatera dwóch narodów.

Zaangażowanie Andrzeja przekładało się także na działalność w polonijnych organizacjach. Andrzej należał do Koła Biały Dunajec Związku Podhalan w Ameryce Północnej, w 2011 roku został wybrany na najwyższe stanowisko tej organizacji. Prezesował związkowi do 2014. roku.

Był także pomysłodawcą wmurowania tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską; tablica została umieszczona w ogrodzie Domu Podhalan w Chicago.

Należał też do Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego był dyrektorem krajowym.

Andrzej Gędłek należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce, był jego skarbnikiem.

Poza aktywnością organizacyjną Andrzej był także przedsiębiorcą. Niegdyś był właścicielem restauracji „Lucky Man” w północnej części Chicago, która jako pierwsza w tym rejonie metropolii serwowała potrawy góralskie.

Góralszczyzna, polskość, patriotyzm były dla niego najważniejsze.

Rodzinie Andrzeja składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks