REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaNowojorska "Ostalgia" i Paulina Ołowska

Nowojorska "Ostalgia" i Paulina Ołowska

-

 

Nowojorskie The New Museum i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku prezentują twórczość Pauliny Ołowskiej na wystawie Ostalgia.

REKLAMA

 

Ekspozycja, otwarta 14 lipca i czynna do 25 sierpnia, łączy związane z byłym Blokiem Wschodnim prace ponad pięćdziesięciu artystów z dwudziestu krajów. Są wśród nich: Władimir Archipow, Helga Paris, Dmitri Prigov, Erik Bułatow, Mirosław Bałka, Borys Michałkow, a także Warsztaty Form Filmowych Józefa Robakowskiego.

 

Wbrew tradycyjnemu formatowi geograficznemu wystawa, której kuratorem jest Massimiliano Gioni, przedstawia również prace artystów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, aby pokazać, jak sztuka i artyści obrazowali rzeczywistość i mity Wschodu.

 

Tytuł wystawy pochodzi z niemieckiego słowa „Ostalgie”, powstałego w latach 1990. dla opisania tęsknoty i nostalgii za czasami sprzed rozpadu bloku komunistycznego.

 

Przedstawione prace ukazują szczyty i upadek mitu komunizmu, oferując osobiste relacje z różnych aspektów życia w komunizmie i w nowych, postkomunistycznych krajach. Ujawniają też szczególne miejsce zajmowane w krajach socjalizmu przez artystów, działających równocześnie jako ludzie marginesu, wizjonerzy i świadkowie. 

 

Tematem Ostalgii jest raczej stan umysłu niż określone miejsce w określonym czasie. To powrót do praktyk lokalnej awangardy i ujawnianie międzynarodowych powiązań oraz tworzenie wyobrażonego krajobrazu i śledzenie kartografii marzeń, które nawiedzały Wschód. Jest to bowiem wystawa o mitach i ich upadku.

 

Paulina Ołowska, urodzona w Gdańsku w 1976 r. artystka multimedialna, mieszka i tworzy w Rabie Niżnej, małym miasteczku koło Krakowa. Jej obrazy, kolaże, murale i inscenizacje (performances) często przywołują modernizm, pop art, graffiti i zapomniane rodzaje estetyki. Jej projekt w New Museum odnosi się do Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju, która dzięki szczególnemu mikroklimatowi zyskała reputację „uzdrowiska dla dzieci”. W 2010 roku Ołowska wykonała na ścianach teatru barwny mural, inspirowany bajkami i plakatami do spektakli „Rabcia” z lat 60. i 70. Jerzego Koleckiego, wieloletniego dyrektora teatru.

 

Podczas trwania wystawy westybul muzeum zamieni się w foyer Teatru Lalki „Rabcio”, a na jednym z jego okien zostanie odtworzony plakat Koleckiego do „Alicji w krainie czarów”.      

/Kc

REKLAMA

2090997315 views

REKLAMA

2090997615 views

REKLAMA

2092794075 views

REKLAMA

2090997898 views

REKLAMA

2090998044 views

REKLAMA

2090998188 views