REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaKatarzyna Musiał w Chicago

Katarzyna Musiał w Chicago

-

Katarzyna Musiał – utalentowana młoda pianistka polska mieszkająca od kilku lat w Kanadzie – gościła w Chicago w studiu nagraniowym Radia 98.7 WFMT, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Chicago, przy współpracy ze wspomnianą redakcją i Stevem Robinsonem, jej dyrektorem naczelnym. S. Robinson był też współautorem pomysłu tego przedsięwzięcia.

 

REKLAMA

Publiczność polonijna miała okazję podziwiać Katarzynę Musiał również podczas uroczystości obchodów 75. rocznicy powstania Muzeum Polskiego. Była też gwiazdą przyjęcia pożegnalnego konsula generalnego Zygmunta Matyni i jego małżonki – którzy opuszczają Chicago po blisko 5 latach na tej placówce dyplomatycznej.

 

Najważniejszym jednak wydarzeniem artystycznym Katarzyny Musiał podczas jej czerwcowego pobytu w Chicago, wychodzącym daleko poza ramy Polonii, było wystąpienie w programie radiowym 98.7 WFMT. Program emitowany był na żywo, a repertuar składał się głównie z muzyki kompozytorów XX wieku: Góreckiego, Lutosławskiego i Zygmunta Stojowskiego.

 

I właśnie z tym ostatnim ściśle wiąże się zaproszenie naszej młodej pianistki do tego radia. Otóż, dyrektor naczelny radia 98.7 WFMT – Steve Robinson, który jest wielbicielem muzyki klasycznej – usłyszawszy przypadkiem około dwóch lat temu przepiękną, i ku jego zdumieniu, zupełnie mu nie znaną muzykę Zygmunta Stojowskiego, zafascynował się nią tak bardzo, że postanowił zrobić wszystko, co w jego mocy, by ją rozpowszechnić i by przybliżyć sylwetkę Zygmunta Stojowskiego słuchaczom radia. I tak więc postanowił opracować program dokumentalny poświęcony, urodzonemu w Kielcach w 1870 i zmarłemu w 1946 roku w US, pianiście i kompozytorowi, prezentując sylwetkę i muzykę Zygmunta Stojowskiego słuchaczom. A ponieważ Steve Robinson współpracował już wcześniej z powodzeniem z konsulem Zygmuntem Matynią, i będąc w przyjaznych z nim stosunkach, zwrócił się do niego o pomoc w zaproszeniu pianisty polskiego wykonującego repertuar Stojowskiego. I tak oto zaproszona została Katrzyna Musiał, przy ogromnej pomocy, w tym również finansowej, konsulatu polskiego w Chicago. I właśnie dzięki tej współpracy zaistniał koncert radiowy Katarzyny Musiał wykonującej utwory Stojowskiego i innych kompozytorów współczesnch. Utwory Stojowskiego wykonane przez Kasię będą ponadto stanowiły archiwum muzyczne radia oraz znajdą się w programie dokumentalnym o Stojowskim.

 

Warto dodać, że Katarzyna zaproszona została do radia, wywiad ten poprowadził z Londynu wybitny muzykolog i prezenter Jon Tolansky. Tak więc rozmowa odbywała się na łączach dwóch radiostacji w Chicago i w Londynie. Jon Tolansky najwyraźniej polubił naszą pianistkę, bowiem zaprosił ją do wystąpienia podczas Olimpiady w Londynie. Natomiast zabawnie uroczym momentem wywiadu była wymiana opinii między Jon Tolansky, który usilnie próbował przekonać Katarzynę o silnych wpływach muzyki francuskiej na twórczość Stojowskiego, podczas gdy Kasia z największym szacunkiem, jak też stanowczością opowiadała, że w jej odczuciu muzyka Stojowskiego jest pod ogromnym wpływem polskiej muzyki ludowej i że ona nie może dopatrzyć się w niej wpływów francuskich.

 

Koncert Katarzyny Musiał był piękny, ale był, w mojej opinii, również bardzo ważny z jeszcze jednego powodu. Mianowicie, cieszy mnie ogromnie fakt, że dzięki współpracy konsulatu z placówką kulturalną tak wysokich lotów, jaką jest „Public Radio – Chicago”, nie tylko miała okazję zaprezentować swój talent, ale również zyskać życzliwość oraz chęć pomocy w promowaniu jej dalszych kontaktów przez dwóch wpływowych profesjonalistów świata muzycznego w Chicago i w Londynie. Miałam przyjemność uczestniczyć w rozmowach Kasi i jestem pełna nadziei, że kontakty te zaowocują następnymi atrakcyjnymi ofertami dla naszej wybitniej młodej pianistki.

 

Kasia Musiał jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi:

 

Bradshow & Bruno Internationl Piano Competition – Nowy Jork.

 

Krzysztof Panderecki International Competition of Contemporary Chamber Music – Kraków.

 

Kay Meek Competition – Vancouver, Kanada.

 

Philip Cohen – Montreal, Kanada.

 

Wystąpiła też w wielu najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak:

 

Carnegie Hall – Nowy Jork, Vancouver Olympic Games, Tampietto Festival Musicale della Nazoni – Rome, Camerata – Nowy Jork, Toronto Simfonietta, L’Orchestra Symphoniques de L’Isle, McGill Chamber Orchestra, International Bach Festival – Polska, Bielsko Chamber Orchestra.

 

Tekst:

Anna Dudzik

Zdjecia:

Konsul Robert Rusiecki

REKLAMA

2090974586 views

REKLAMA

2090974894 views

REKLAMA

2092771356 views

REKLAMA

2090975182 views

REKLAMA

2090975330 views

REKLAMA

2090975475 views