REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaInstytut Piłsudskiego udostępnia archiwa

Instytut Piłsudskiego udostępnia archiwa

-

Instytut Piłsudskiego w Ameryce postawił sobie ambitne zadanie udostępnienia wszystkim zainteresowanym zbiorów archiwalnych w postaci cyfrowej. Zadanie to wynika z misji Instytutu, którą jest zabezpieczenie i udostępnienie historycznej spuścizny Polski i Polonii, zdeponowanej w Instytucie w postaci dokumentów, zdjęć, publikacji i pamiątek historycznych.

 

REKLAMA

Otwarta 21 czerwca strona internetowa www.pilsudski.org pozwala na pełny dostęp do wybranych kolekcji archiwalnych, zdigitalizowanych i opracowanych przez pracowników i wolontariuszy Instytutu Piłsudskiego oraz przez stażystów z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Instytutu Pamięci Narodowej. 

 

Od 2010 r. również Senat RP finansuje projekt digitalizacji za pomocą grantu, koordynowanego przez Fundację Semper Polonia. 

 

Digitalizację zbiorów archiwalnych Instytutu rozpoczęto w roku 2008. Przygotowano wtedy sprzęt, opracowano procedury oraz przeszkolono wolontariuszy. W styczniu 2009 r. przystąpiono do digitalizacji. Od roku 2006 działa na stronie Instytutu pilotowy program digitalizacji kolekcji Powstania Śląskie.

 

Sprzęt został ufundowany przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową i osoby prywatne. 

 

Organizacją zaplecza informatycznego i szkoleniem zajmują się dr Marek Zieliński i dr Artur Kowalski. Dr Iwona Korga sprawuje opiekę merytoryczną i kontroluje wyniki pracy wykonawców digitalizacji. Kierownikiem programu jest M. Zieliński. Stronę internetową przygotowała Justyna Dziuma, właścicielka firmy 3W Serwisy Informatyczne w Gliwicach.

 

Stronę i zbiory archiwalne Instytutu zorganizowano w kolekcjach (zespołach), które podzielone są na teczki (jednostki). W jednostkach wyodrębniono dokumenty, które można oglądać w postaci oryginału cyfrowego. Badacz może wybrać dokumenty według indeksu osobowego i geograficznego, można też odnaleźć dokumenty według języków obcych i dat. Działa także ogólna wyszukiwarka, znajdująca słowa w tytułach, streszczeniach i innych elementach opisu dokumentu.

 

Przed Instytutem jeszcze długa droga do zakończenia tej pracy. Mamy nadzieję na współpracę z polskimi instytucjami kultury i historii w Stanach Zjednoczonych, innych krajach i Polsce, z którymi będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami. Liczymy na pomoc wszystkich tych, którym na sercu leżą losy źródeł dokumentujących naszą historię.

(Informacja prasowa)

REKLAMA

2090974953 views

REKLAMA

2090975253 views

REKLAMA

2092771713 views

REKLAMA

2090975536 views

REKLAMA

2090975683 views

REKLAMA

2090975827 views