REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaImigracja"Waivers " – czego wymagać będzie urząd imigracyjny

"Waivers " – czego wymagać będzie urząd imigracyjny

-

Część I

REKLAMA

Nawiązując do naszego artykułu z zeszłego tygodnia, chciałbym przybliżyć Państwu nowe procedury, które za niedługo wejdą w życie, dotyczące składania aplikacji o tzw. waiver. Nowe zasady wprowadzone będą najprawdopodobniej w grudniu tego roku. Ogólnie rzecz ujmując, każdy, kto naruszy prawo imigracyjne, musi opuścić Stany i otrzymać waiver, który upoważni go do otrzymania stałego pobytu oraz ponownego wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Artykuł ten ma przybliżyć Państwu rodzaj dokumentów oraz argumentów niezbędnych do złożenia tzw. waiver-u.

 

Dwa rodzaje waiverów

Osoby, które wjechały do Stanów Zjednoczonych bez wizy i z tego względu nie mogą otrzymać stałego pobytu, muszą starać się o otrzymanie tzw. waiver-u, zanim będą mogły złożyć aplikację o stały pobyt. Szczegółowe informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do złożenia aplikacji o waiver znajdziecie Państwo w niniejszym artykule. W aplikacji o waiver należy udowodnić, że kwalifikujący się krewny – obywatel amerykański, nadzwyczaj dotkliwie odczuje trudności związane z zakazem wjazdu obowiązującym 10 lat, który dotyczyć będzie członka rodziny w razie zakazu wjazdu do Stanów.

 

Osoby, których sprawy zostały skierowane do Sądu Imigracyjnego i otrzymały nakaz opuszcznia Stanów Zjednoczonych lub które przy próbie przekroczenia granicy otrzymały „expedited removal”, będą musiały starać się o inny rodzaj waiver-u. Ten rodzaj aplikacji o waiver rozpatrywany jest przez Urząd Imigracyjny (USCIS), Urząd Ochrony Granic (CBP) lub miejscowe urzędy konsularne. Waivery te opierają się na trudnościach, jakich doświadczyć może osoba o niego starająca się, członek rodziny lub nawet pracodawca.

 

Pierwszy krok – złożenie petycji

 

Aby starać się o waiver, należy najpierw złożyć i otrzymać zatwierdzenie petycji o wizę imigracyjną. Oznacza to, że Państwa krewni, będący obywatelami lub stałymi rezydentami, jeśli tylko się kwalifikują, powinni złożyć petycję imigracyjną. Zatwierdzenie takiej petycji zajmuje od 6 do 9 miesięcy. W związku z kilkumiesięcznym okresem rozpatrywania petycji, zachęcamy Państwa do jak najszybszego rozpoczęcia procesu, aby w momencie ogłoszenia nowych zasad dotyczących waiver-ów mogli Państwo w pełni z nich skorzystać.

 

Następny krok – przygotowanie

aplikacji o tzw. waiver

 

Po wejściu w życie przepisów regulujących nowe zasady składania aplikacji o tzw. waiver, których spodziewamy się w grudniu, niektóre z nich będą mogły być składane w Stanach Zjednoczonych, bez konieczności opuszczania Stanów. Zasady te dotyczyć będą tych z Państwa, którzy są sponsorowani przez członka rodziny, dla których aplikacja o waiver może zostać złożona przez małżonka-obywatela lub rodzica-obywatela Stanów Zjednoczonych przy jednoczesnym założeniu, że jedynym naruszeniem prawa imigracyjnego jest nielegalny wjazd do Ameryki.

 

Podstawy składania aplikacji o waiver – osoba starająca się o waiver oraz członek rodziny uprawniony do złożenia aplikacji o waiver

 

Podczas rozpatrywania aplikacji o waiver Urząd Imigracyjny bierze pod uwagę następujące czynniki/ fakty:

 

Podstawowe argumanty dotyczące osób, które starają

się o waiver – aplikanta

 

W procesie rozpatrywania aplikacji o tzw. waiver Urząd Imigracyjny będzie brał pod uwagę szereg różnych czynników. Część z nich dotyczyć będzie bezpośrednio osób starających się o waiver. Argumenty te powinny zostać przedstawione w bardzo szczegółowym, złożonym pod przysięgą, notarialnie potwierdzonym oświadczeniu zawierającym następujące informacje:

 

1. Okres nielegalnego pobytu w USA

 

Osoby starające się o waiver powinny przedstawić dokumenty potwierdzające okres pobytu w Stanach, w tym wyciągi bankowe, umowy najmu, rachunki i inne dokumenty dokumentujące datę przyjazdu.

 

2. Czy aplikant naruszył prawo imigracyjne? Okoliczności wjazdu do USA

 

Urząd Imigracyjny będzie brał pod uwagę sposób i okoliczności przekroczenia granicy. Czy aplikant wjechał jako dziecko, czy przy przekroczeniu granicy używał cudzych dokumentów?

 

3. Czy aplikant był aresztowany za przestępstwa karne (w Stanach lub innych państwach)?

 

Powinni Państwo przedstawić rekord FBI, który uzyskać możecie po oddaniu odcisków palców. W przypadku aresztowania aplikant powinien przedstawić dokładne informacje dotyczące szczegółów sprawy: kopie dokumentów sądowych oraz tzw. certified court disposition, a także dowód resocjalizacji.

 

Np. osoby, które aresztowane były za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu powinny przedstawić zaświadczenie od osoby lub organizacji wspierającej osoby z problemem alkoholowym; jeśli byłeś aresztowany za kradzież – zaświadczenie od terapeuty dotyczące procesu resocjalizacji; w przypadku aresztowania za rozbój – dowód uczęszczania na terapię pomagającą kontrolować i zapobiegać agresji.

 

Osoby starające się o waiver powinny również przedstawić certyfikaty niekaralności z państw, w których zamieszkali przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

 

4. Lista krewnych, którzy legalnie przebywają w Stanach Zjednoczonych

 

Lista ta powinna zawierać nazwiska, adresy oraz stopień pokrewieństwa wszystkich członków rodziny legalnie przebywających w Stanach. Informacje te powinny być potwierdzone przez akty urodzenia lub inne dokumenty potwierdzające legalny status (kopie paszportów, kart stałego pobytu, certyfikaty obywatelstwa, ważne wizy).

 

5. Potwierdzenie, jakich trudności doświadczy aplikant w przypadku zakazu wjazdu obowiązującego przez 10 lat.

 

Urząd Imigracyjny bierze pod uwagę stąpień trudności, jakich doświadczy aplikant i jego krewni przebywający w Stanach legalnie w przypadku zakazu wjazdu obowiązującego przez 10 lat oraz stopień tych trudności.

 

6. Prawdopodobieństwo otrzymania stałego pobytu

 

Urząd Imigracyjny rozpatrzy prawdopodobieństwo otrzymania stałego pobytu, jeśli waiver zostanie przyznany, między innymi, czy aplikant ma na koncie inne naruszenia prawa imigracyjnego, które mogą wpłynąć na decyzję o przyznaniu zielonej karty.

 

7. Historia zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych

 

Ważne są teraźniejsze zatrudnienie oraz perspektywy na przyszłość. Aplikant powinien przedłożyć list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie. Jeśli aplikant jest właścicielem firmy – zaświadczenie od osób lub firm, z którymi współpracuje łącznie z dokumentami finansowymi potwierdzającymi osiągany dochód oraz pozytywne prognozy biznesowe na przyszłość.

 

8. Nienaganny charakter

 

Charakter osoby starającej się o waiver nie jest bez znaczenia. W tym celu można przedstawić kopie rozliczeń podatkowych, dowody spłacania zobowiązań finansowych, w tym pożyczek na dom, karty kredytowe, rachunki, pożyczki studenckie.

 

9. Inne fakty przemawiające na korzyść osoby starającej się o waiver

 

Urząd imigracyjny będzie również zainteresowany, jak osoba starająca się o waiver żyje w Stanach Zjednoczonych. Ważne jest, aby przedstawić się jako osoba ciężko pracująca, która znajduje czas na angażowanie się w pracę społeczną. Pomocne będą zaświadczenia z organizacji zajmujących się pomocą społeczną potwierdzające zaangażowanie osoby zainteresowanej waiverem. Grupy, których zaświadczenie lub opinie będą bardzo wartościowe to np. Kongres Polonii Amerykańskiej, Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie, Dar Serca oraz inne organizacje zajmujące się pomocą potrzebującym, dzieciom oraz bezdomnym. Organizacje te liczą na Państwa pomoc niezależnie od procesu starania się o waiver!

Jeśli macie Państwo dzieci, pomocne będą również listy potwierdzające zaangażowanie w działalność szkolną lub pozalekcyjną. Cenny będzie list od dyrektora szkoły, nauczyciela na dowód uczestniczenia w życiu szkoły, pomoc w zbieraniu funduszy lub remoncie szkoły.

 

Powyższe sugestie pomogą Państwu w zrozumieniu, jakie fakty z życia osoby starającej się o waiver będą brane pod uwagę przez Urząd Imigracyjny w procesie rozpatrywania aplikacji o waiver. W przyszłym tygodniu przedstawię Państwu czynniki odnoszące się do obywatela amerykańskiego, współmałżonka lub rodzica, który składa aplikacje o waiver dla swojego męża/żony lub dziecka.

 

W celu otrzymania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z naszym biurem:

 

Christopher Kurczaba

Kurczaba Law Offices, P.C.

6219 N. Milwaukee Ave.

5444 S. Archer Ave. Chicago

(773) 774-0000

www.kurczaba.info

REKLAMA

2090279176 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2090279476 views

REKLAMA

REKLAMA

2092075936 views

REKLAMA

2090279759 views

REKLAMA

2090279905 views

REKLAMA

2090280049 views