REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiHiszpania. Pierwsze dziecko w systemie tzw. coparentingu w Barcelonie; rodzice wychowują je...

Hiszpania. Pierwsze dziecko w systemie tzw. coparentingu w Barcelonie; rodzice wychowują je razem, choć nie są parą

-

Za miesiąc urodzi się w Barcelonie pierwsze dziecko w systemie tzw. coparentingu – alternatywnej formy współrodzicielstwa, której celem jest spłodzenie w umówiony sposób, a następnie wychowywanie dziecka – poinformował „El Periodico de Espana” we wtorek.

Rodzice nie są parą, nie mają wobec siebie żadnych zobowiązań ani nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka. Często są to kobiety, które nie chcą zostać samotnymi matkami, albo mężczyźni nie znajdujący odpowiedniej osoby, z którą chcieliby mieć dziecko. Bywa, że zainteresowane osoby mają innych partnerów.

REKLAMA

W znalezieniu rodzica pomaga organizacja Copaternidad założona trzy lata temu przez katalońską antropolog Carmen Balaguer.

„Czasy się zmieniają, coraz trudniej utworzyć stabilną parę, a liczba samotnych matek z wyboru zwiększyła się w ciągu ostatnich lat o 300 proc. – tlumaczy Balaguer w rozmowie z „El Periodico de Espana”. – Dokonują się zmiany strukturalne w rodzinach i pojawiają alternatywne sposoby tworzenia związków między ludźmi”.

Firma w Barcelonie poszukuje odpowiednich do roli rodziców osób, mających podobne cele i potrzeby, i doprowadza do spotkania. Jeżeli te osoby wyrażą zgodę, doprowadza do podpisania umowy na temat sposobu spłodzenie dziecka i warunków jego wychowywania, np. czy będzie to opieka naprzemienna, kiedy dziecko przebywa jakiś czas u każdego z rodziców, czy też jedno z rodziców będzie przychodziło do drugiego, by opiekować się dzieckiem.

Balaguer przyznaje, że otrzymuje wiele głosów krytycznych w sprawie coparentingu, ale je ignoruje. „Ludzie mają utrwalone pewne struktury mentalne, ale to się zmienia” – przekonuje. – Tak było na początku z rozwodami albo nawet z pracą kobiet poza domem. Najpierw pojawia się niechęć i odrzucenie, ale ostatecznie zostają one przezwyciężone” – twierdzi.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

REKLAMA

2093151526 views

REKLAMA

2093151813 views

REKLAMA

2094948262 views

REKLAMA

2093152063 views

REKLAMA

2093152201 views

REKLAMA

2093152343 views