Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 12:51
Reklama KD Market

Chicagowskie obchody podwójnego jubileuszu Gwardii Narodowej Illinois – 30-lecia współpracy z Wojskiem Polskim i 300-lecia istnienia

Chicagowskie obchody podwójnego jubileuszu Gwardii Narodowej Illinois – 30-lecia współpracy z Wojskiem Polskim i 300-lecia istnienia

Pod hasłem „Illinois to Poland Strength in Connections” 13 lipca w The Union League Club Chicago odbyły się uroczystości jubileuszu 30. rocznicy rozpoczęcia współpracy pomiędzy Gwardią Narodową stanu Illinois i Wojskiem Polskim. Uhonorowano też 300. rocznicę istnienia Illinois National Guard. Uroczystości zorganizowane zostały przez Gwardię Narodową stanu Illinois przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago.

Gwardia Narodowa została utworzona w 1723 roku na 90 lat przed powstaniem stanu Illinois. Jest jedyną organizacją wojskową, która ma stanową i federalną misję do spełnienia w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Spektakularnym wyczynem GN było uwolnienie w 1945 roku z rąk nazistów króla Belgii Leopolda, który po wojnie, odwiedzając Stany Zjednoczone, składał wizytę swoim wybawcom z Gwardii Narodowej Illinois, żeby im dziękować za uratowanie życia.

Po wysłuchaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych w wykonaniu Moniki Cachro i Wally’ego Switala, uczestników jubileuszu powitał Ryan Chiaverini z telewizji ABC 7, prosząc o zabranie głosu gospodarza obchodów, generała Richarda R. Neely.Mówiąc o współpracy podległej mu jednostki z Wojskiem Polskim, gen. Richard Neely przypomniał uwarunkowania polityczne, w jakich budowały się wzajemne relacje. Koncepcja partnerstwa powstała na początku lat 90., gdy 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyszło zza żelaznej kurtyny i uwolniło się spod dominacji sowieckiej oraz Układu Warszawskiego.

W tym czasie Departament Stanu USA zaczął się zastanawiać, jak pomóc tym krajom w modernizacji ich armii i wspomóc je w pozyskiwaniu wartości wolnego świata i tworzeniu fundamentów demokracji. Początkowo zamierzano wprowadzenie regularnych jednostek wojskowych, ale podniosły się głosy, że może to doprowadzić do eskalacji napięć pomiędzy Zachodem i Rosją. W ten sposób zrodziła się koncepcja podjęcia współpracy przez Gwardię Narodową. Podpisane zostały umowy o partnerstwie z 13 krajami. Obecnie GN ma podpisanych 100 takich umów o partnerstwie z krajami na całym świecie.

– Związek Gwardii Narodowej stanu Illinois z Wojskiem Polskim jest obecnie postrzegany jako najlepszy przykład tej praktyki i określany jest „Złotym standardem”. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Partnerstwo z Polską jest naprawdę bardzo znaczące – powiedział gen. Richard Neely.

Mówiąc o wzajemnych relacjach, konsul generalny RP Paweł Zyzak zwrócił uwagę, że gdy myślimy o podjętej współpracy w kategoriach międzyludzkich, to 30 lat jest wystarczającym czasem, aby kogoś dobrze poznać i zdecydowanie wystarczającym, by móc nazwać kogoś przyjacielem, a przyjaźń pielęgnowana drogami programu partnerstwa między państwami będzie trwała całe życie.

Gwardia Narodowa Illinois w ramach programu o partnerstwie ściśle współpracuje z polskimi siłami zbrojnymi, przeprowadzając wspólne ćwiczenia i programy wymiany na obszarach wymagających cywilnych operacji militarnych czy interwencji z powodu katastrof. To partnerstwo szczególnie mocno się zacieśniło na skutek wspólnego udziału w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie, jak również podczas współpracy w okresie pandemii COVID-19.

Obecny konflikt na Ukrainie pokazuje, jak ważną rolę odgrywa Gwardia Narodowa w szkoleniu ukraińskich sił militarnych i w pracy nad rozwiązaniem kryzysu humanitarnego przy granicach Polski, który wywołała barbarzyńska i ludobójcza inwazja Rosji na Ukrainę.

– Program partnerstwa pomiędzy państwami to kreowanie trwałych i mocnych więzi pomiędzy żołnierzami. Celem tego programu jest budowanie silnych relacji pomiędzy stronami, a także indywidualnych relacji oraz wzmacnianie bezpieczeństwa w rejonie euroatlantyckim. W ciągu trzech dekad współpracy partnerstwo przerodziło się w przyjaźń – powiedział konsul generalny Paweł Zyzak, który odpowiadając również na pytania o sytuację emigracyjną na granicy z Ukrainą, przypomniał, że polskie społeczeństwo bardzo zaangażowało się w pomoc dla uciekinierów, których w pewnym momencie znalazło się po polskiej stronie kilka milionów. Wielu z nich wyemigrowało dalej, ale dużo wróciło do kraju, żeby bronić ojczyzny, ale jeszcze więcej pozostało w Polsce, aby dalej pracować i wspierać walczących rodaków.

Goście jubileuszowych uroczystości mieli okazję uczestniczyć w multimedialnym panelu z udziałem Granta McCormicka, wiceprezesa na Europę Wschodnią i Afrykę charytatywnej organizacji cywilnej United Service Organization (USO), która wspiera żołnierzy i Armię Amerykańską, a także rezydującego w Powidzu dowódcy amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce pułkownika Andrew Adamczyka oraz dyrektorki oddziału USO w Polsce Joanny Klepackiej i podpułkownika Miguela Cinerosa, dowódcy stacjonującego w Poznaniu garnizonu amerykańskiego.

USO wspiera wojsko i ich rodziny od siedmiu dekad. United Service Organization została stworzona w okresie prezydentury Franklina D. Roosevelta na bazie wielu istniejących wówczas organizacji pomocowych w celu wzmocnienia morale wojska i lepszego wsparcia dla żołnierzy i ich rodzin. Organizacja zawsze stara się być blisko broniących amerykańskich wartości żołnierzy. Ma ponad 250 ośrodków w wielu krajach na każdym kontynencie, które obsługiwane są przez tysiące członków personelu i wolontariuszy. Celem ośrodków USO jest służba tym, którzy poświęcają tak wiele dla Ameryki i jej społeczeństwa. W Polsce USO ma cztery lokalizacje i jest cywilną organizacją non profit. Jak na razie nie ma swojego odpowiednika w polskim wojsku.

Uczestnicy panelu obejrzeli film o działalności USO i odpowiadali na pytania z sali dotyczące w głównej mierze sytuacji na Ukrainie, szkolenia żołnierzy ukraińskich, pomocy Polski dla Ukrainy itp.

Na zakończenie części oficjalnej gen. Richard Neely wręczył Medale „Zjednoczeni dla Pokoju”. Otrzymała je grupa uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli USO oraz Polonii. Medal między innymi odebrali: Frank Spula – prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) oraz honorowy prezes Polonijnych Organizacji Medycznych prof. Marek Rudnicki.

– W imieniu KPA i innych organizacji pragnę podziękować generałowi Neely za ten medal. W okresie minionego trzydziestolecia Polonia amerykańska dołożyła wielu starań i lobbingu, żeby Polska została przyjęta w poczet członków NATO i Unii Europejskiej. Ta współpraca pomiędzy Gwardią Narodową i Wojskiem Polskim jest bardzo ważna nie tylko dla Polski, ale także całego świata i oczywiście również dla stanu Illinois. Cieszymy się, że w dowództwie amerykańskim w Polsce mamy amerykańskiego dowódcę polskiego pochodzenia pułkownika Andrew Adamczyka – powiedział prezes ZNP i KPA Frank Spula.

Celebracja 30-lecia współpracy została zapoczątkowana podczas tegorocznych obchodów Konstytucji 3 Maja. W paradzie wzięły udział grupy wojskowe Gwardii Narodowej. Podczas przemarszu koncertowała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta GN, która od kilkunastu już lat występuje również na imprezach organizowanych przez Komitet Organizacyjny Parady i Związek Klubów Polskich.

– Nasza współpraca nie kończy się na tym. Gościmy gwardzistów na wielu naszych polonijnych wydarzeniach związanych z obchodami świąt i rocznic narodowych. Podzielę się ciekawostką ze Zjazdu Polonii Świata i I Kongresu Nauki Polskiej za Granicą, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Polsce. Wraz ze mną i Królową Parady 3 Maja Marianną Mosz uczestniczył w nich Wielki Marszałek Tegorocznej Parady, płk. Andrew Adamczyk z GN, który stacjonuje w Powidzu. Cały nasz komitet był reprezentowany podczas tego wydarzenia o światowym zasięgu – powiedziała prezes KO Parady i ZKP Łucja Mirowska-Kopeć.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_9976

DSC_9976

DSC_9967

DSC_9967

DSC_9958

DSC_9958

DSC_9957

DSC_9957

DSC_9951

DSC_9951

DSC_9946

DSC_9946

DSC_9941

DSC_9941

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama