Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:18
Reklama KD Market

KPA i UCCA pochwalają decyzję administracji USA dot. wzmocnienia wschodniej flanki NATO

KPA i UCCA pochwalają decyzję administracji USA dot. wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Kongres Polonii Amerykańskiej wydał 3 lutego dwa oficjalne oświadczenia w sprawie wysłania żołnierzy amerykańskich do Europy i wzmocnienia wschodniej flanki NATO przez administrację Stanów Zjednoczonych. Drugie z oficjalnych oświadczeń zostało wydane wspólnie z Ukrainian Congress Committee of America, reprezentującym społeczność ukraińską w USA. 

„Jesteśmy zadowoleni ze zobowiązania dotyczącego powstrzymania rosyjskiego zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej” – czytamy w oświadczeniu Kongresu Polonii Amerykańskiej w odniesieniu do decyzji administracji Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu wspólnie wydanym przez KPA i Ukrainian Congress Committee of America (UCCA) obie strony również wyrażają zadowolenie z decyzji administracji USA dot. bezpieczeństwa w Europie Wschodniej i Centralnej. Wyrażają też zaniepokojenie eskalującą agresją Rosji i groźbą ponownej inwazji na Ukrainę.

Wspólne oświadczenie obu organizacji jest podpisane przez prezesa KPA Franka J. Spulę i prezesa UCCA Andrew J. Futeya.

Oba oświadczenia są opublikowane na stronie KPA (PAC): pac1944.org.

(Inf. wł.)

Polonia i ukraińska społeczność w USA wzywa do powstrzymania agresji Kremla

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) i Komitet Kongresu Ukraińskiego w Ameryce (UCCA) wydały wspólne oświadczenie z apelem do Waszyngtonu o wszczęcie działań w celu powstrzymania agresji Rosji na Ukrainę. Wezwanie skierowały do administracji prezydenta i Kongresu USA.

Obydwie organizacje wyraziły zaniepokojenie utrzymującą się groźbą agresji Rosji na Ukrainę i związanymi z tym konsekwencjami, jakie mogą dotknąć całą Europę Środkową i Wschodnią. Postulowały, aby Biały Dom i Kongres USA podjęły znaczącą, zapobiegawcza akcję dla powstrzymania Kremla przed dalszą inwazją na Ukrainę i wojną hybrydową przeciw innym krajom regionu.„Podczas gdy administracja kontynuuje dyplomatyczną debatę z władzami Kremla, KPA i UCCA zalecają, aby Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dodatkową broń defensywną, zwłaszcza pociski przeciwpancerne i przeciwlotnicze, jak też odpowiedni sprzęt dla obrony ukraińskiego wybrzeża. Stany Zjednoczone muszą też mocno zachęcić naszych sojuszników z NATO, aby w tym celu wysłały na Ukrainę niezbędną broń” – stwierdza dokument.Obie organizacje wyrażają wdzięczność prezydentowi Joe Bidenowi za zapowiedź wysłania dodatkowych wojsk do Polski i innych członków NATO z Europy Środkowej i Wschodniej, aby wzmocnić ich zdolności obronne w przypadku rosyjskiej inwazji. „Stałe zagrożenie rosyjską inwazją dotyczy nie tylko Ukrainy, ale jest to kwestia obrony suwerenności, niepodległości i demokracji” – podkreśla oświadczenie.Zdaniem jego autorów priorytetem powinno być narzucenie wyprzedzających sankcji na ludzi uwikłanych w ataki cybernetyczne przeciw Ukrainie lub jej zachodnich aliantów, sprawców poważnego gwałcenia praw człowieka i swobód religijnych na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, Krymie i Donbasie, jak też na jednostki odpowiedzialne za operacje wywrotowe oraz prowadzone pod fałszywą flagą.„Skoordynowana i zjednoczona strategia Stanów Zjednoczonych i naszych zachodnich sojuszników, dotycząca sektorowych i ekonomicznych sankcji, w tym sankcji wobec Nord Stream 2, oraz usunięcie Federacji Rosyjskiej z SWIFT (Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) byłoby najmocniejszym ostrzeżeniem dla Kremla” – przekonują obydwie organizacje.W ich opinii inwazja Rosji na Ukrainę naraziłaby na niebezpieczeństwo całą architekturę bezpieczeństwa, stworzoną po zimnej wojnie. Wzywają oni też do kategorycznego odrzucenia takich żądań jak wycofanie wojsk NATO z terytoriów krajów byłego Układu Warszawskiego, ponieważ zachęciłoby to autorytarne reżimy do użycia siły dla zmiany uznanych przez społeczność międzynarodową granic i podkopywania suwerennych decyzji niezależnych państw.„Stany Zjednoczone i międzynarodowa społeczność powinny uszanować aspiracje Ukrainy jako suwerennego, niezależnego i demokratycznego kraju oraz wspierać jej pragnienia do dalszej integracji z europejską i transatlantycką społecznością bez obawy o groźbę militarnej inwazji” – konkluduje oświadczenie sygnowane przez prezesów KPA Franka J. Spulę i UCCA Andrewa J. Futeya.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ukraine

ukraine

wojska_www

wojska_www

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama