Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 06:10
Reklama KD Market

Opatek stanowego wydziału KPA z loterią na rzecz Domu Samotnej Matki

Opatek stanowego wydziału KPA z loterią na rzecz Domu Samotnej Matki

Świąteczne życzenia, tradycyjna polska kolacja wigilijna, koncert kolęd i loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na potrzeby Domu Samotnej Matki w Chicago, były w programie opłatka wydziału stanowego KPA.

Doroczny opłatek wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej został zorganizowany wspólnie Fundacją Polsko-Amerykańską. Wydarzenie odbyło się 13 grudnia, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Opłatkowe spotkanie zgromadziło w sali parafialnej Hayes Hall kościoła Matki Bożej Matki Kościoła – Our Lady Mother of the Church rekordową liczbę członków organizacji i gości reprezentujących wszystkie najważniejsze organizacje polonijne.Wzorem podjętej w ubiegłym roku inicjatywy opłatkowi towarzyszyła akcja charytatywna.W tym roku dochód ze świątecznej loterii fantowej został przeznaczony na rzecz Domu Samotnej Matki im. św. Rodziny w Chicago.

Wieczór rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu kolędników z Akademii Dziedzictwa przy Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Summit pod kierunkiem Andrzeja Krzeptowskiego Bohac i Anny Polak-Kułach.

Konsul Agata Grochowska w związku z inicjatywą Instytutu Pamięci Narodowej wezwała do uczczenia ofiar stanu wojennego i przypomniała bożonarodzeniowe orędzie Ronalda Reagana z 1981 roku, w którym prezydent USA zaapelował do Amerykanów o zapalenie świecy w oknach ich domów, aby ten płomień był świadectwem wolności, której nie uda się zgasić oraz o fakcie wyeksponowania światła wolności w tym czasie w Chicago, za sprawą burmistrz Jane Byrne i w papieskim apartamencie Jana Pawła II. Konsul zaprosiła Polonię do uczczenia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i poprosiła o zapalenie tego dnia świecy wolności w oknach polskich domów o godzinie 7:30 wieczorem.Zapewniła, że władze Chicago solidaryzują się z polską społecznością podświetlając budynek ratusza w polskich barwach narodowych białym i czerwonym.

Konsul Grochowska i prezes wydziału stanowego KPA Michael Niedziński punktualnie o godzinie 7:30 wieczorem zapalili świecę wolności w oknie sali parafialnej kościoła, a jego uczestnicy świece na stole.W imieniu koordynatorów Przystanku Historia IPN, który działa pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Helena Sołtys zapaliła znicz w hołdzie tych, którzy byli internowani, czy stracili życie.

Bogdan Olejniczak z polonijnej organizacji Pomost w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce przypomniał wielką demonstrację ze świecami zorganizowaną w Chicago i o wykręceniu tablicy konsulatu polskiego.Wspomnieniami podzielił się pierwszy wiceprezes wydziału stanowego KPA Walter Bochenek współzałożyciel Solidarności rzemieślniczej w Polsce. Pamięć ofiar stanu wojennego uczczono chwilą ciszy. Helena Studencka zaśpiewała „Kolędę dla nieobecnych”.

Ksiądz Andrzej Bartosz modlitwę przed posiłkiem wzbogacił przypomnieniem o własnych doświadczeniach dnia wprowadzenia stanu wojennego, kiedy jako szesnastoletni chłopak, zafascynowany krótkofalarstwem razem z bratem zakopywali krótkofalówkę, bo w tym czasie należało obowiązkowo zdeponować wszystkie radiostacje.

Bożonarodzeniowo-noworoczne życzenia złożył Frank Spula – prezes krajowego KPA i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), który wyraził nadzieję na ustąpienie pandemii koronawirusa i bardzo cieszył się z osobistego spotkania świątecznego w gronie przyjaciół i życzył Polonii dużo zdrowia.

Michael Niedziński, prezes wydziału stanowego KPA, także złożył życzenia. – Mam dużo marzeń o Polonii. Najważniejszym jest to, aby Polonia pracowała jako jedna grupa. Liczymy, aby jak najwięcej młodzieży i profesjonalistów zaangażowało się w pracę organizacji. aby kontynuowali nasze tradycje. Moją największą bolączką jest to, że Polonia mimo, że jest dużą grupą jest nierozpoznawalna politycznie. Powróciliśmy do normalnego funkcjonowania. Jesteśmy w dobrej, finansowej kondycji. Mieliśmy trzech honorowych członków: Marię Pappas, Michaela Frerichsa, Ariela E. Reboyrasa. Obchodziliśmy pierwszą rocznicę prowadzonego przez nas radia . Mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość rozwijać się dalej – opowiadał prezes Niedziński.

Świątecznemu spotkaniu towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu Heleny Studenckiej i akompaniamencie Andrzeja Dylewskiego.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_5519

DAR_5519

DAR_5518

DAR_5518

DAR_5515

DAR_5515

DAR_5512

DAR_5512

DAR_5511

DAR_5511

DAR_5508

DAR_5508

DAR_5504

DAR_5504

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama