Zakłady energetyczne ComEd (Commonwealth Edison) zaproponowały jednorazowy zwrot 21 mln dol. swoim klientom w związku z aferą lobbingową, która doprowadziła do rezygnacji Michaela Madigana ze stanowiska marszałka stanowej Izby Reprezentantów po prawie 50 latach sprawowania władzy oraz postawienia w stan oskarżenia jego bliskich współpracowników.
Madiganowi nie postawiono żadnych zarzutów karnych, ale śledczy federalni twierdzą, że ComEd zapłacił 1,3 mln dol. jego współpracownikom za wykonanie niewielkiej lub żadnej pracy. W tym samym czasie ComEd zabiegał u Madigana, który był wówczas marszałkiem stanowej Izby Reprezentantów w Springfield, o wsparcie ustaw, które mogłyby przełożyć się na ponad 150 milionów dolarów wpływów dla tych zakładów energetycznych.
Zaproponowana przez ComEd oferta jednorazowego zwrotu 21 mln dol. odbiorcom prądu będzie wymagała zatwierdzenia przez stanowych regulatorów z Komisji ds. Handlu (Illinois Commerce Commission).
Propozycję ostro skrytykowała organizacja non profit broniąca prawa konsumentów w naszym stanie (Illinois PIRG). Jej przedstawiciele podkreślają, że proponowana przez ComEd suma jest zdecydowanie za niska, biorąc pod uwagę przewidywane na koniec roku zyski zakładów energetycznych w wysokości miliarda dolarów. Poza tym Abe Scarr z Illinois PIRG zwrócił uwagę, że proponowany przez ComEd kredyt trafiłby do konsumentów dopiero na wiosnę 2023 roku i jego zdaniem byłoby to mniej niż 5 dolarów.
Zwrot miałby obejmować koszty wynagrodzeń i świadczeń przyznanych byłym członkom kierownictwa ComEd oraz parze byłych lobbystów firmy, którzy zostali oskarżeni. W sprawie zarzuty postawiono bliskiemu współpracownikowi Madigana, 73-letniemu Michaelowi McClainowi z Quincy, byłej prezes zakładów energetycznych Commonwealth Edison (ComEd), 62-letniej Anne Pramaggiore z Barrington, lobbyście i byłemu dyrektorowi ComEd, 71-letniemu Johnowi Hookerowi z Chicago oraz 67-letniemu Jayowi Doherty’emu, konsultantowi i byłemu szefowi City Club of Chicago.
Zakłady energetyczne ComEd w lipcu 2020 roku zawarły z prokuraturą federalną ugodę, w ramach której zgodziły się zapłacić 200 milionów dolarów grzywny rządowi federalnemu i zgodę na współpracę w trwającym dochodzeniu karnym prowadzonym przez biuro prokuratora federalnego Johna Lauscha.
(tos)