Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 08:10
Reklama KD Market

Polonia chicagowska uczciła pamięć ofiar stanu wojennego

Po mszy świętej w intencji ofiar stanu wojennego, Marian Andrzej Brokos został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. 

W przededniu 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w niedzielę 12 grudnia 2021 roku w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy w Chicago w intencji ofiar została odprawiona uroczysta msza święta.

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem księdza Mariusza Lisa SChr, homilię wygłosił ksiądz Bogdan Molenda, SChr.

Przed mszą świętą Bogdan Strumiński – prezes chicagowskiego Koła „Solidarność”, mówiąc o wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego na terenie całej Polski, podkreślił, że była to instytucja, której nie przewidywała konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przypomniał o złamaniu umów sierpniowych, ofiarach stanu wojennego, których oprawcy w wielu przypadkach do chwili obecnej nie ponieśli żadnej kary i wciąż aktualnych skutkach podziałów ideologicznych. Zaapelował do rodaków o solidarność i pamięć o ofiarach-bohaterach wydarzeń stanu wojennego.

Msza rozpoczęła się procesją z udziałem księży, działaczy Solidarności, górali, ułanów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. gen. Tadeusza Kościuszki. Uroczyście wprowadzono sztandar Koła „Solidarność” Chicago oraz sztandary organizacji polonijnych.

Ksiądz Mariusz Lis SChr przypomniał realia trudnego czasu stanu wojennego, powitał gości i wiernych. W kazaniu ksiądz Bogdan Molenda, odwołując się do zawartej w Ewangelii nauki św. Jana o tym, jak żyć, udzielił prostej wskazówki, że należy zachować umiar i kierować się uczciwością w stosunku do drugiego człowieka. Kapłan podał totalitaryzm jako przykład systemu niszczącego cnotę umiarkowania. Mówił o wprowadzonej w czasie stanu wojennego w Polsce godzinie policyjnej, cenzurze, brutalnych akcjach przeprowadzanych przez Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) wspierane przez czołgi. Przypomniał pierwszego internowanego księdza Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Podkreślił, że celebrowanie rocznic jest bardzo ważne z uwagi na ludzką łatwość zapominania, również i o tym, czym grozi brak umiaru w życiu społecznym.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik odwołała się do historii „dramatycznych wydarzeń 13 grudnia 1981 roku, kiedy reżim komunistyczny wydał wojnę Polakom”, a także do akcji wspierających ofiary w Polsce organizowanych przez Polonię w Stanach Zjednoczonych, takich jak protesty przed polskimi konsulatami czy wysyłanie paczek z darami do Polski. 

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik przypomniała bożonarodzeniowe orędzie Ronalda Reagana z 1981 roku, w którym amerykański prezydent zaapelował do Amerykanów o zapalenie świecy w oknach ich domów, aby ten płomień był świadectwem wolności, której nie uda się zgasić; światło wolności rozbłysło w tym czasie w Chicago, za sprawą burmistrz Jane Byrne i w papieskim apartamencie Jana Pawła II. Konsul zaprosiła Polonię do wspólnego uczczenia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i zapalenia świec w oknach swoich domów w poniedziałek 13 grudnia 2021 o godzinie 7:30 wieczorem.

Po zakończeniu mszy świętej konsul Małgorzata Bąk-Guzik w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczyła Mariana Andrzeja Brokos Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Marian Andrzej Brokos był przewodniczącym zakładowym NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Gazyfikacji Bezprzewodowej w Rypinie. Od listopada 1981 r., na wniosek Zarządu Regionalnego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, został oddelegowany do pracy w Rejonowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Rypinie, jako jej wiceprzewodniczący. Po wprowadzeniu stanu wojennego zorganizował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Gazyfikacji Bezprzewodowej w Rypinie strajk protestacyjny, którym kierował jako przewodniczący Komitetu Strajkowego.

Został tymczasowo aresztowany 14 grudnia 1981 roku. Za swoją działalność najpierw otrzymał dwuletni wyrok, który następnie został podwyższony do 3 lat więzienia decyzją Sądu Najwyższego w Warszawie. 

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_5357

DAR_5357

DAR_5352

DAR_5352

DAR_5346

DAR_5346

DAR_5341

DAR_5341

DAR_5337

DAR_5337

DAR_5331

DAR_5331

DAR_5320

DAR_5320

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama