Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 12:19
Reklama KD Market

Oszustwa na platformach zakupowych

Oszustwa na platformach zakupowych
fot. Unsplash.com

Zakupy online to bardzo wygodna i w ostatnich latach coraz powszechniejsza forma nabywania produktów. Nic więc dziwnego, że przestrzeń internetowa szybko stała się obiektem działania oszustów.

Według najnowszych badań Better Business Bureau oszustwa związane z zakupami online gwałtownie wzrosły podczas pandemii, a reklamy w mediach społecznościowych odgrywają kluczową rolę w tym procederze.

Ostatnie statystki wykazały, że 29 proc. osób robiło zakupy online przed covidem, a pod koniec 2020 r. liczba ta wzrosła do 37 proc. Wraz ze wzrostem liczby konsumentów internetowych, w latach 2019-2020 podwoiła się liczba oszustw, jak podał raportu BBB Scam Tracker. Dwukrotnie wzrosły też zażalenia kierowane do Federalnej Komisji Handlu (FTC) dotyczące nabywania produktów online.

Zgłoszenia oszustw internetowych dotyczą głównie reklam internetowych na Facebooku i Instagramie. Po złożeniu zamówienia ofiary zgłaszają, że niczego nie otrzymują lub otrzymują produkty, które były podrobione czy gorszej jakości od tych obiecywanych w reklamach. Oszuści często wykorzystują zdjęcia produktów z legalnych firm, publikują je na Facebooku i Instagramie oraz przyjmują zamówienia online w tworzonych przez siebie witrynach. Prowadzi to do skarg na legalne firmy, ponieważ ofiary często nie zdają sobie sprawy, że straciły pieniądze na rzecz oszusta, a nie firmy, którą przedstawiał manipulant.

Jak podają statystyki, 70 proc. osób poszkodowanych szukało produktu przede wszystkim na Facebooku lub Instagramie. Oszuści rozumieją, w jaki sposób Facebook celuje w kupujących i opracowali strategie docierania do osób, które mogą być zainteresowane kupnem ich fałszywych produktów. Wiele ofiar i firm uważa, że ​​Facebook i Instagram powinny zrobić więcej, aby zapobiec temu powszechnemu oszustwu. Federalny pozew zbiorowy złożony przeciwko Facebookowi twierdzi, że jest on współwinny oszukańczych praktyk sprzedaży i nie przestrzega własnych zasad dotyczących ich rozwiązywania.

Chociaż karty kredytowe są nadal najczęstszą metodą płatności w przypadku oszustw internetowych, to coraz częściej manipulatorzy internetowi żądają płatności za pośrednictwem systemu PayPal. Karty kredytowe i PayPal zapewniają pewien stopień ochrony kupujących, umożliwiając im kwestionowanie opłat. Zdarzały się jednak przypadki, kiedy ofiary zgłaszały trudności z uzyskaniem zwrotu pieniędzy za pośrednictwem systemu PayPal. Oszuści stosują różne taktyki w celu uniknięcia lub wydłużenia procesu, m.in.: wygórowane koszty wysyłki zwrotu zamówionych przedmiotów lub dostarczanie fałszywych numerów śledzenia paczki.

Za działalność przestępczą związaną ze sprzedażą produktów online bardzo często stoją zorganizowane gangi, miedzy innymi z Chin, Kamerunu, Rumunii, ale też z USA i Kanady.

Działania organów ścigania w większości ograniczały się do oszustów i ich wspólników działających w USA i Kanadzie. W 2020 roku amerykańskie agencje celne skonfiskowały podrabiane towary o wartości 1,3 miliarda dolarów, aresztując 203 osoby i wydając 98 wyroków skazujących.

Zalecenia dotyczące ochrony konsumentów

● Facebook powinien zrobić więcej, aby egzekwować swoje zasady wobec sprzedawców zewnętrznych.● BBB zachęca podmioty przetwarzające płatności kartami kredytowymi do włożenia większego wysiłku w zwalczanie podmiotów udostępniających konta handlowe sprzedawcom dopuszczającym się oszustw.● Konsumenci amerykańscy odnieśliby korzyści z programu pomocy osobom poszkodowanym za pomocą obciążeń zwrotnych. Taki program może pomóc w identyfikacji nieuczciwych kont sprzedawców kart kredytowych, fałszywych stron internetowych i miejsc pochodzenia podrabianych produktów.● Potrzebny jest większy nadzór regulacyjny w odniesieniu do firm korzystających z witryn internetowych w celu sprzedaży produktów z Chin, które dostarczają towary podrabiane, niezgodne z reklamą lub w ogóle ich nie wysyłają klientowi.

Wskazówki dotyczące unikania oszustw związanych z zakupami online

• Wejdź na BBB.org, aby sprawdzić ocenę firmy i status akredytacji BBB. Niektórzy oszuści mogą kopiować pieczęć BBB. Jeśli to prawda, kliknięcie pieczęci spowoduje wyświetlenie profilu BBB firmy.• Strona internetowa Scamadvisor.com często informuje o tym, jak długo działała strona internetowa. Oszuści regularnie tworzą i zamykają strony internetowe, więc strona, która działa tylko przez krótki czas, to sygnał ostrzegawczy.• Wpisz w wyszukiwarkę Google nazwę firmy i słowo „oszustwo”. Może to zlokalizować inne skargi dotyczące witryny.• Sprawdzaj recenzje: oszuści często zamieszczają na swoich witrynach pozytywne recenzje skopiowane z uczciwych witryn lub stworzone przez oszustów. Jednym ze zasobów do sprawdzania recenzji jest strona BBB.org. Najpierw spójrz na złe recenzje. Bardziej prawdopodobne jest to, że są one prawdziwe i mogą pomóc w identyfikacji oszustw.• Szukaj informacji kontaktowych: jeśli witryna nie ma numeru telefonu w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie albo używa firmowego adresu e-mail Gmail lub Yahoo, zachowaj ostrożność• Prowadź rejestr tego, co zamówiłeś: zanotuj stronę internetową zakupionego towaru, zrób zdjęcie na wypadek, gdyby witryna zniknęła lub otrzymasz produkt inny od reklamowanego.• Płać kartą kredytową: karty kredytowe często zapewniają lepszą ochronę przed oszustwami niż inne metody płatności.

Zgłoś oszustwa związane z zakupami online do

• Better Business Bureau — złóż skargę na stronie: BBB.org lub zgłoś oszustwo na adres: BBB.org/scamtracker• Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commission) — złóż skargę na stronie reportfraud.ftc.gov lub zadzwoń pod numer 877-FTC-Help.• Krajowego Centrum Koordynacji Praw Własności Intelektualnej (National Intellectual Property Rights Coordination Center ) – zgłaszanie naruszeń praw własności intelektualnej i fałszerstw na adres: iprcenter.gov/referral/view.• Internet Crime Complaint Center – złóż skargę na stronie internetowej: ic3.gov/complaint.• PayPal — zadzwoń pod numer (888) 221-1161, aby porozmawiać z reprezentantem, zamiast korzystać z automatycznego systemu, jeśli otrzymasz produkt, który nie jest zgodny z reklamą.• Firmy, która wydała kartę kredytową — zadzwoń pod numer telefonu podany na odwrocie karty kredytowej, aby zgłosić oszustwo i zażądać zwrotu pieniędzy.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama