Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:18
Reklama KD Market

Psychologia koloru – niebieski

Psychologia koloru – niebieski

W jaki nastrój wprowadza cię kolor niebieski? Jak się czujesz w niebieskich pomieszczeniach? Czy lubisz nosić niebieskie ubrania? Ludzie od dawnych czasów wierzą, że kolory wpływają na samopoczucie.

Badania naukowe potwierdzają, że kolor może wywoływać psychologiczne efekty, choć psycholodzy podchodzą do tego sceptycznie, bo znaczenie kolorów różni się w zależności od kultury. W czasach starożytnych, także kulturze egipskiej i chińskiej, praktykowano chromoterapię, czyli użycie koloru do praktyk leczniczych. Wierzono, że kolor niebieski łagodzi choroby i leczy ból. 

Niebieski kolor występuje w naturze – jasne niebo w ciepły letni dzień, granatowe o zachodzie słońca, błękit oceanu. Dlatego też kolor ten jest postrzegany jako spokojny i pogodny. Z drugiej jednak strony, należy do grupy kolorów zimnych – może wydawać się lodowaty i odległy. 

Znaczenia koloru niebieskiego

Według psychologii koloru, niebieski jest jednym z najpopularniejszych kolorów, noszonym na co dzień przez wszystkich, bez względu na wiek i zwłaszcza preferowanym przez mężczyzn. Postrzegany jest jako kolor neutralny, niezagrażający, używany przez konserwatystów i tradycjonalistów. Niebieski sugeruje profesjonalność i autorytet, ale również daje przyjazne i bezpieczne wibracje. Niebieski neutralizuje stres i przywołuje spokój i pogodę ducha. Jest opisywany jako pokojowy, bezpieczny i uporządkowany. Biznesy często używają koloru niebieskiego w swoich wnętrzach, bo wierzy się, że ludzie stają się w pracy bardziej produktywni, gdy mają wokół siebie ten kolor. W logo firm pojawia się dlatego, że kojarzy się z zaufaniem, stabilnością i rzetelnością. Niebieski to kolor munduru policyjnego. Używany jest przez policję na całym świecie, bo reprezentuje autorytet, spokój i pewność siebie. Mimo że jest jednym z najpopularniejszych kolorów, to jednak jest mało apetyczny. Niektórzy dietetycy polecają jeść na niebieskich talerzach, by zmniejszyć apetyt. Niebieski rzadko jest spotykany naturalnie w jedzeniu, z wyjątkiem jagód i śliwek, a przywodzi na myśl raczej zatrucie pokarmowe, bo niebieski kolor w jedzeniu kojarzy się z trucizną i zepsuciem. 

W życiu codziennym, kolor niebieski obniża puls i ciśnienie krwi, a nawet temperaturę ciała. Może również nasilać uczucie smutku i oddalenia. Obrazy Picassa, z okresu jego depresji, ukazują niebieskie postaci – opuszczone, smutne i samotne.

Osobowość w kolorze niebieskim

Osoby, które noszą kolor niebieski są pewne siebie, lojalne i spokojne. Nie lubią być w centrum uwagi, raczej mieszają się z tłumem. Spędzają dużo czasu na przemyśleniach i analizowaniu własnych myśli i emocji. Lubią słuchać innych i są dobrymi przyjaciółmi. Przeważają u nich głębokie, a nie powierzchowne relacje, nawet zaryzykują emocjonalne uzależnienie od bliskiej osoby. Niełatwo odpuszczają przeszłość, dawne wydarzenia i urazy powracają do nich często. Są introwertykami. Unikają konfliktów, starają się komunikować otwarcie i uczciwie. Typ osobowości, który preferuje kolor niebieski jest dobrym kandydatem na romantycznego i dbałego partnera. Jest czuły, wrażliwy i ciepły. Jego partnerka nie będzie narzekała na brak wsparcia i zachęty do rozwoju osobistego.

Negatywne cechy koloru niebieskiego

Niebieski może być również lodowaty, zimny i nieprzyjazny. Kojarzy się z depresją, osamotnieniem i smutkiem. Ludzie, którzy noszą ten kolor są zbyt ostrożni, zatroskani i niełatwo oddają kontrolę. Gdy są przemęczeni i zestresowani, stają się obojętni i zimni. Łatwo przewidzieć ich zachowania, więc mogą wydawać się monotonni i nudni. Nie lubią przygód i spontaniczności.

Kolor niebieski w marketingu i wystroju wnętrz

Niebieski jest często używany przez media społecznościowe, może dlatego, że reprezentuje inteligencję, komunikację i zaufanie. Odcienie błękitu kojarzą się z uczciwością, solidnością i zaufaniem. Konsumenci szybciej wejdą do sklepu z niebieskimi elementami w porównaniu do wystroju o kolorach ciepłych, ponieważ wystrój taki kojarzy się z nieinwazyjnością i sugeruje lojalność i niezawodność. Strony internetowe inspirowane niebieskim kolorem dają wrażenie siły i bezpieczeństwa. Kolory błękitu są używane przez organizacje zajmujące się zdrowym trybem życia, odpoczynkiem, podróżą i medycyną. Ciemniejsze odcienie niebieskiego używane są przez organizacje patriotyczne, firmy prawnicze i sportowe. Gabinety i biura biznesowe są często malowane w różnych odcieniach błękitu, bo niebieski sugeruje spokój, odpowiedzialność i rzetelność. Ma również właściwości motywujące do pracy i stwarza relaksującą i wygodną do pracy atmosferę.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama