Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:07
Reklama KD Market

Nieuczciwe reklamy na Facebooku i Instagramie

Nieuczciwe reklamy na Facebooku i Instagramie
fot. Unsplash.com

BBB Scam Tracker otrzymał tysiące skarg na wprowadzające w błąd reklamy umieszczane na Facebooku i na Instagramie.

Do najcześciej zgłaszanych nieuczciwych reklam należą:

Reklamy produktów rzekomo wspierających organizacje charytatywne: na Facebooku czy Instagramie możemy natknąć się na małe firmy sprzedające biżuterię, koszulki lub inne towary. Jak informują, część dochodów ze sprzedaży trafia do organizacji charytatywnych, które pomagają ratować zwierzęta, wychowywać dzieci lub wspierać inny szczytny cel. Niektórzy konsumenci otrzymują wiadomości bezpośrednio od sprzedawców z prośbą o rozpowszechnienie informacji o ich produktach wśród znajomych lub rodziny.

Jeśli skusisz się na nabycie ich produktu, wówczas zaczynają się problemy. W niektórych przypadkach towar nigdy nie zostanie dostarczony po zakupie. Gdy próbujesz skontaktować się z firmą, okazuje się, że jest nieosiągalna lub otrzymujesz autoodpowiedź.

W rzeczywistości produkt nigdy nie istniał. Było to oszustwo, polegające na wyłudzeniu pieniądzy.

Reklamy bezpłatnych próbek produktów: wiele reklam wprowadzających konsumenta w błąd umieszcza rekomendacje celebrytów oraz nakłania do wypróbowania najnowszych produktów pielęgnacyjnych lub odżywczychm, płacac jedynie za koszt przesyłki.

Po zaakcpetowaniu warunków oferty, konsumenci zdają sobie sprawę, że zgodzili się na wielokrotne otrzymywanie przesyłek w ciągu miesiąca. Każda wysyłka to koszt powyżej 70 czy 100 dolarów.

Zanim zdecydujesz się na zakup produktu, którego dostępność jest ograniczona czasowo, sprawdź czy nie ma skarg konsumentów na firmę czy produkt, przeczytaj uważnie warunki umowy – jeśli nie możesz znaleźć, to lepiej nie kupuj. Uważaj na wstępnie oznaczone pola, upewnij się, że znasz firmę, od której kupujesz.

Reklamy podrobianych towarów: produkty markowe, zaczynając od artykułów sportowych po odzież, torebki projektantów – to najczęściej podrabiane towary. Jeśli kupisz taki produkt, otrzymasz towar złej jakości, który może też nie spełniać wymogów bezpieczeństwa czy ochrony środowiska.

Uważaj na przedmioty, które wycenione są znacznie niżej od innych. Jeśli reklamy zawierają błędy ortograficzne i gramatyczne, złą jakość obrazu, może to oznaczać, że reklama dotyczy podrabianego produktu.

Reklamy fałszywe, zła obsługa klienta: ta kategoria reklam obejmuje szerokie spektrum, od reklam produktów kosmetycznych przez modne ubrania po dziecięce zabawki.

Reklamy są dobrze zrobione, produkty wyglądają kusząco i często są w przystępnych cenach. Jednak po złożeniu zamówieniu mijają tygodnie, a produkt nigdy nie dociera.

Kiedy kupujący kontaktuje się z obsługą klienta uzyskuje niejasną odpowiedź lub nie otrzymuje jej wcale.

Przed zakupem towaru, wpisz w wyszukiwarce słowa: „skargi”,„recenzje”, „oszustwo”, aby zobaczyć co piszą inni klienci. Sprawdź zakładkę „O nas” lub „Skontaktuj się z nami” na stronie internetowej firmy, aby potwierdzić jej wiarygodność.

Jeśli jedynym sposobem kontaktu z firmą jest formularz, to jest to sygnał ostrzegawczy.

Aplikacje o nieznanym pochodzeniu: jeśli serfujesz po Facebook czy Instagramie i pojawia się najnowsza „darmowa” aplikacja, miej się na baczności. Pobierając taką aplikcję udostępniasz automatycznie swoje urządzenie do nieznanego podmiotu. Być może zapisujesz się na cykliczną płatną subskrypcję. Konsument, który padł ofiarą takiej manipulacji musiał płacić 99 dolarów co siedem dni.

Zanim wpiszesz swoją nazwę użytkownika i hasło, przeczytaj recenzje i opis aplikacji, poszukaj błędów ortograficznych i gramatycznych. Sprawdź, czy dana strona internetowa działa, przeczytaj jej regulamin.

Jak się uchronić przed nieuczciwymi reklamami w mediach społecznościowych:

Sprawdzaj: zobacz czy firma posiada aktualne dane kontaktowe. Nie daj się zwieść fotografiom czy opiniom klientów, które mogą pochodzić z innych witryn internetowych. Sprawdź BBB.org, zanim nabędziesz towar.

Kieruj się zdrowym rozsadkiem: wielu oszustów deklaruje, że wspiera działaność charytatywną, chcą tym samym wpłnąć na nasze emocje. Przy zakupie należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem, a nie sercem. Jeśli chcemy złożyć donację, warto odwiedzić stronę Give.org

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama