Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:01
Reklama KD Market

Jak żyć z wdzięcznością?

fot. Depositphotos.com

Święto Dziękczynienia co roku budzi nas z uśpienia i przywołuje do refleksji nad postawą wobec życia. Czy jesteśmy wdzięczni za dobre doświadczenia, które nas spotkały, czy uznajemy je za coś, co nam się należy?

Postawa roszczeniowa wobec życia jest przejawem niedojrzałości emocjonalnej i opiera się na założeniu, że świat ma być u moich stóp, a inni muszą spełniać moje potrzeby. Wdzięczność, z drugiej strony, wyzwala w nas pozytywne emocje, uczy doceniania siebie i innych ludzi, potwierdza, że życie jest dobre i warte przeżycia go jak najlepiej. Wkładamy wysiłek w stronę naszej woli odnalezienia i cieszenia się dobrymi uczynkami i rozpoznajemy, że inni ludzie także sprawiają, że możemy czuć radość i spełnienie. To zmienia naszą postawę wobec ludzi i świata. 

Pozytywna siła słowa „dziękuje”

Uczymy dzieci mówić „dziękuję”, bo jest to ważny element dobrego wychowania. Niestety, słowo dziękuje często wypowiadane jest automatycznie, bez głębszego zastanowienia się nad jego istotą. Prawdziwa wdzięczność ma wielką siłę, która pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Gdy dziękujemy czując moc tego słowa, moment ten zbliża nas do poczucia zadowolenia i szczęścia z tego, co mamy tu i teraz. Nie skupiamy się wówczas na przeszłości i negatywnych wspomnieniach, nie myślimy o przyszłości, więc nie czujemy lęku przed tym co ona nam przyniesie. Wdzięczność za „tu i teraz”, czyli moment, w którym jesteśmy – przynosi ulgę i spokój, bo czujemy się dobrze i wyzwalamy pozytywną energię, która płynie z tego słowa. 

Korzyści wdzięczności

Z naukowego punktu widzenia wdzięczność jest pozytywną emocją, która wyraża głębokie uznanie komuś, kto uczynił coś dobrego dla nas. To emocja łącząca ludzi ze sobą, bo wyzwala w nas pozytywność. Gdy jedna osoba roztacza wokół siebie aurę dobrej energii, pozytywności i życzliwości, to wzbudza w nas chęć odwzajemnienia się tym samym. Jeśli potrafimy docenić pozytywność tej osoby, to rodzi się w nas wdzięczność. Wdzięczność wzmacnia wewnętrzną motywację do pozytywnych działań i do oddawania dobrem za dobro. Popycha nas zatem do pozytywnego rozwoju i starań o bycie lepszym człowiekiem. Wyrażanie wdzięczności i podziękowania może w rzeczywistości nie tylko głęboko połączyć nas z innymi ludźmi, ale także poprawić stan naszego zdrowia psychicznego, ponieważ wdzięczni ludzie są bardziej zgodni, otwarci, mniej neurotyczni i łatwiej wybaczają. A jak wiemy, wybaczenie uwalnia nas z pułapki rozpamiętywania krzywd i pielęgnowania negatywnych emocji. Poczucie wdzięczności ma również wpływ na poprawę zdrowia fizycznego. Osoby, które noszą w sobie poczucie wdzięczności czują więcej energii, optymizmu i radości życia niż ci którzy nie potrafią być wdzięczni. Mają też mniej problemów z depresją, uzależnieniami, chorobliwą zazdrością i agresją. 

Nie wszyscy potrafią być wdzięczni. Niektóre cechy osobowościowe, jak narcyzm, cynizm, zawiść czy materializm mogą być przeszkodą w okazaniu wdzięczności. Zaburzenia depresyjne i nerwicowe oparte są na procesie myślenia zbudowanym na lęku i negatywnych schematach. Dlatego też okazanie wdzięczności może być trudniejsze dla niektórych osób z zaburzeniami psychicznymi.. 

Dobrą nowiną, za którą możemy być wdzięczni, jest to, że wdzięczność jest cechą, której możemy się wyuczyć. Nie zniechęcaj się, im więcej ćwiczysz, tym łatwiej nauczysz się wyrażać wdzięczność. A oto prosty eksperyment, który możesz praktykować każdego wieczoru. Przed pójściem spać pomyśl o trzech pozytywnych rzeczach, które miały miejsce tego dnia. Wyraź za nie swoją wdzięczność. Jeśli masz dzieci poświęć moment przed zaśnięciem, żeby zapytać ich za co dziś są wdzięczni, nie zapomnij dać dobrego przykładu i podziel się z nimi swoimi refleksjami. Będziesz zdumiony, jak bardzo poprawi ci się nastrój i nastawienie do życia.

Święto Dziękczynienia ma sekretną siłę działającą pozytywnie na nasza psychikę. Przypomina nam, że okazywanie wdzięczności jest częścią kultury, która kształtuje charakter. Dlatego też dobrze jest budować rodzinną tradycję, by dziękczynienie i wdzięczność stało się integralną częścią systemu wartości rodzinnych. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama