Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 04:17
Reklama KD Market
Reklama

Przestępcy pilnują przestępców?

Przestępcy pilnują przestępców?
fot. Unsplash.com

Kryzys w więziennictwie federalnym – senator Durbin apeluje o reformę

Demokratyczny senator z Illinois Dick Durbin, który przewodniczy senackiej komisji sprawiedliwości, domaga się, by prokurator generalny USA Merrick Garland natychmiast zwolnił dyrektora federalnego Biura ds. Więziennictwa (Bureau of Prisons, BOP). Apel Durbina jest odpowiedzią na dziennikarskie śledztwo agencji Associated Press, w którym naświetlono poważne uchybienia w pracy funkcjonariuszy więziennictwa.

Żądanie senatora Dicka Durbina pojawiło się we wtorek 16 listopada dwa dni po tym, jak agencja AP ujawniła, że od początku 2019 roku ponad 100 pracowników zatrudnianych przez federalne Biuro ds. Więziennictwa zostało aresztowanych lub skazanych za przestępstwa. Dochodzenie AP wykazało również, że federalna agencja przymykała oko na pracowników oskarżonych o niewłaściwe zachowanie i nie zawieszała w obowiązkach funkcjonariuszy, którzy zostali aresztowani za przestępstwa.

W związku z tym senator Durbin wezwał prokuratora generalnego Merricka Garlanda do natychmiastowego zwolnienia dyrektora Biura ds. Więziennictwa Michaela Carvajala. Pod kierownictwem Carvajala agencja federalna doświadczyła wielu kryzysów, począwszy od nieudanej reakcji na pandemię koronawirusa, przez dziesiątki ucieczek i zgonów więźniów, po krytycznie niski poziom zatrudnienia w służbach więziennych.

Carvajal został mianowany przez administrację byłego prezydenta Donalda Trumpa i urzędującego wtedy prokuratora generalnego Williama Barra. Zastępca obecnego prokuratora generalnego, Lisa Monaco, powiedziała niedawno, że nadal ma do niego zaufanie, mimo wielu poważnych problemów za jego kadencji.

Agencja AP poinformowała w czerwcu, że wysocy rangą urzędnicy w administracji Bidena rozważali odwołanie ze stanowiska Carvajala. Jest on jedną z niewielu osób z administracji Trumpa, które pozostały w rządzie Bidena.

„Dyrektor Carvajal został wybrany przez byłego prokuratora generalnego Billa Barra i nadzorował Biuro ds. Więziennictwa, kiedy doszło do serii narastających kryzysów, w tym braku ochrony personelu BOP i więźniów przed pandemią COVID-19, chronicznych problemów kadrowych, niewdrożenia przełomowej ustawy First Step Act i wiele innych” – stwierdził senator Durbin w oświadczeniu. „Nadszedł najwyższy czas, aby prokurator generalny (Merrick) Garland zastąpił dyrektora Carvajala kimś, kto myśli reformatorsko i nie jest wytworem biurokracji BOP” – dodał.

Dwie trzecie spraw karnych przeciwko pracownikom Departamentu Sprawiedliwości w ostatnich latach dotyczyło tych zatrudnionych w federalnych więzieniach, stanowiących mniej niż jedną trzecią siły roboczej departamentu. Z 41 aresztowań w tym roku, 28 dotyczyło pracowników lub kontrahentów Bureau of Prisons. FBI miało tylko pięciu aresztowanych pracowników, a agencja do walki z przestępczością narkotykową (DEA) dwóch.

AP w swoim dziennikarskim śledztwie opisuje przypadek urzędnika federalnego więzienia w Mississippi, któremu pozwolono na kontynuowanie postępowania dyscyplinarnego w sprawie pracownika, który oskarżył go o popełnienie przestępstwa.

W ciągu ostatniego tygodnia dwóch więźniów uciekło z więzienia federalnego, co oznacza, że w ciągu ostatnich 22 miesięcy, doszło do co najmniej 36 ucieczek.

„Mamy nową administrację i nową szansę na zreformowanie naszego systemu więziennictwa” – podkreślił senator Durbin. „Jest jasne, że w naszych więzieniach federalnych dzieje się wiele niedobrego i musimy to pilnie naprawić. Ten wysiłek musi zacząć się od nowego przywództwa”.

We wtorek, Inspektor Generalny Departamentu Sprawiedliwości stwierdził, że z powodu działań Biura ds. Więziennictwa w ostatnich 20 miesiącach utknęło w martwym punkcie wprowadzanie niektórych zapisów ustawy First Step Act, dwupartyjnej reformy wymiaru sprawiedliwości podpisanej przez Trumpa.

Jednym z jej celów jest zachęcenie więźniów do udziału w programach mających na celu zmniejszenie recydywy. Inspektor Generalny stwierdził, że Biuro ds. Więziennictwa nie przyznało punktów żadnemu z około 60 tys. więźniów federalnych, którzy ukończyli te programy, ponieważ agencja nie sfinalizowała swoich procedur lub nie zakończyła negocjacji ze związkami zawodowymi. Brak negocjacji opóźnia wdrożenie 27 zaleceń Biura Inspektora Generalnego.

Joanna Trzos[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama