Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 00:20
Reklama KD Market

Ława przysięgłych w procesie Rittenhouse’a obraduje nad werdyktem

Ława przysięgłych w procesie Rittenhouse’a obraduje nad werdyktem
Adwokat Corey Chirafisi i Kyle Rittenhouse fot.YouTube/screenshot

Ława przysięgłych we wtorek rano rozpoczęła obrady nad werdyktem dla 18-letniego Kyle’a Rittenhouse’a oskarżonego o zastrzelenie w sierpniu ub. roku dwóch mężczyzn i zranienie trzeciego podczas rozruchów w Kenoshy w stanie Wisconsin. Oskarżony nie przyznał się do winny, a w swoich zeznaniach podtrzymał, że działał w samoobronie. Gubernator Wisconsin w obawie przed zamieszkami postawił w stan gotowości Gwardię Narodową.  

Pochodzący z Antioch w Illinois Kyle Rittenhouse jest oskarżony o umyślne morderstwo 36-letniego Josepha Rosenbauma i 26-letniego Anthony’ego Hubera i próbę morderstwa 27-letniego Gaige’a Grosskreutza. 17-letni Rittenhouse strzelał do nich z karabinu AR-15 25 sierpnia ub. roku w Kenoshy opanowanej wtedy protestami i wandalizmem po postrzeleniu przez białego policjanta czarnoskórego Jacoba Blake’a.

Sędzia sądu okręgowego w Kenoshy Bruce Schroeder w poniedziałek oddalił zarzut posiadania śmiercionośnej broni przez osobę poniżej 18. roku życia.

Zarzut ten zagrożony jest pozbawieniem wolności do dziewięciu miesięcy. Obrona argumentowała jednak, że prawo stanu Wisconsin ma wyjątek związany z długością lufy. Prokuratorzy uważali, że interpretacja obrony jest błędna. Sędzia Schroeder wcześniej dwukrotnie stanął po stronie prokuratorów, odmawiając odrzucenia zarzutu, ale powiedział również, że prawo zostało napisane “myląco”. Po tym, jak prokuratorzy przyznali w poniedziałek, że karabin Rittenhouse’a nie miał krótkiej lufy, sędzia odrzucił zarzuty dotyczące broni.

Następnie sędzia opublikował 36-stronicowe instrukcje dla ławy przysięgłych, wyjaśniając pozostałe zarzuty i zasady samoobrony.

Prawo stanu Wisconsin pozwala komuś na użycie śmiertelnej siły w ramach samoobrony tylko wtedy, gdy „jest to konieczne, aby zapobiec nieuchronnej śmierci lub poważnemu uszkodzeniu ciała”. Ława przysięgłych musi zdecydować, czy Rittenhouse uważał, że był w takim niebezpieczeństwie i czy to przekonanie było uzasadnione w danych okolicznościach.

Po trwających dwa tygodnie przesłuchaniach w procesie w poniedziałek kilkugodzinne mowy końcowe wygłosiła obrona i prokuratura. Ława przysięgłych we wtorek rano rozpoczęła obrady nad werdyktem. W ramach losowania zredukowano liczbę członków ławy przysięgłych z 18 do 12.

Jeśli Rittenhouse zostanie skazany za umyślne morderstwo pierwszego stopnia, może zostać skazany na dożywocie. W Wisconsin – podobnie jak w Illinois – nie orzeka się kary śmierci.

Sprawa Rittenhouse’a znalazła się w centrum debaty na temat granicy samoobrony, prawa do posiadania broni, użycia siły podczas demonstracji przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

Gubernator stanu Wisconsin postawił w stan gotowości pięciuset żołnierzy Gwardii Narodowej na wypadek zamieszek po ogłoszeniu werdyktu ławy przysięgłych. Tony Evers jednocześnie zaapelował do wszystkich  o pokojową reakcję.

Joanna [email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama