Spotkania weteranów, msze za Ojczyznę, koncerty, wystawy i występy uczniów wzbogacają polonijne uroczystości Święta Niepodległości. Odbywają się 11 listopada, a także w inne dni.
Polscy i amerykańscy weteranami, którzy służyli na frontach II wojny światowej, w Wietnamie, w Iraku i w Afganistanie spotkali się w polskim konsulacie w Nowym Jorku 9 listopada z okazji Święta Niepodległości. Przybyły też ich rodziny i przedstawiciele Akademii Wojskowej z West Point.
Jak powiedział PAP Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki choć dotąd nie było to praktykowane, tym razem połączono Święto Niepodległości z amerykańskim Dniem Weterana.
"Było to wzruszające spotkanie, by uhonorować tych, którzy walczyli o naszą wolność. (…) Dają młodszym pokoleniom przykład, jak należy postępować szczególnie w dobie kryzysów pokazujących, iż niepodległość nie jest darowana raz na zawsze. Także dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej nasi żołnierze i służby graniczne z poświęceniem bronią granicy Polski, UE i NATO" – podkreślił konsul.
Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, ambasador udekorował Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Eugeniusza Bąka, a Krzyżem Wolności i Solidarności Stanisława Józefa Grześkowa.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku z okazji polskiego święta akredytowanym tam zagranicznym dyplomatom wręcza podarunki.
11 listopada otwiera podwoje dla społeczności Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku. Prezentuje też najnowszy odcinek serii filmowej "Polska sztuka w Instytucie" o Zdzisławie Czermańskim, żołnierzu I Brygady Legionów Polskich, artyście i słynnym karykaturzyście Piłsudskiego.
Z okazji Święta Niepodległości w Newark, w New Jersey, 14 listopada zostanie odprawiona Msza za Ojczyznę.
W Chicago 7 listopada uczniowie szkoły sobotniej im. św. Błażeja w Summit przygotowali program okolicznościowy z okazji Święta Niepodległości o drodze narodu do wolności. Zaprezentowali go podczas mszy św. 10 listopada obyła się tam okolicznościowa uroczystość w konsulacie polskim z przemówieniem konsul Małgorzaty Bąk-Guzik i wręczeniem odznaczeń.
Muzeum Polskie w Ameryce w Chicago 12 listopada z okazji rocznicy Święta Niepodległości Polski i Dnia Weterana otwiera wystawę poświęconą setnej rocznicy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP).
W siedzibie Uniwersytetu św. Tomasza w Houston 10 listopada podczas uroczystości rocznicowych okolicznościowe wystąpienie wygłosił konsul generalny Robert Rusiecki. Towarzyszył temu koncert wiążący się z Rokiem Chopinowskim.
Jak powiedział PAP Konsul Generalny RP w Los Angeles Jarosław Łasiński, w Zipper Hall w Colburn School 7 listopada z okazji Dnia Niepodległości z recitalem wystąpił zdobywca najwyższej nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina i juror tegorocznej edycji warszawskiej imprezy Kevin Kenner. Wykonał utwory Chopina i Paderewskiego.
Na placu przed Ratuszem w Filadelfii 12 listopada zaplanowano wciągniecie na maszt polskiej flagi. 14 listopada odbędzie się tam msza za Ojczyznę.
W Święto Niepodległości w Waszyngtonie tymczasowy charge d'affaires Adam Krzywosądzki złoży wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Lafayette Square.
Główne uroczystości związane z tegorocznymi obchodami odbędą się w stolicy USA 18 listopada w rezydencji Ambasadora RP.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)