Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 17:40
Reklama KD Market

Rośnie liczba przypadków kradzieży tożsamości

Rośnie liczba przypadków kradzieży tożsamości
fot. Unsplash.com

Na celowniku oszustów jest twoja tożsamość, bo dane osobowe mogą wykorzystać do kradzieży twoich pieniędzy. Do kradzieży tożsamości najczęściej dochodzi, bo złodzieje bezprawnie wchodzą w posiadanie danych personalnych opublikowanych w internecie. Dane mogą zostać także pozyskane np. po kradzieży portfela, z wyrzucanych na śmietnik dokumentów bądź nośników, ale sposobów jest o wiele więcej.

Oszuści dysponują różnego rodzaju technikami zbierania informacji umożliwiających identyfikację osoby. Gdy już je zdobędą, mogą skutecznie wykorzystać skradzioną tożsamość do otwierania kont bankowych, złożenia rozliczenia podatkowego lub uzyskania opieki medycznej.

Federalna Komisja Handlu poinformowała, że konsumenci złożyli 1,38 mln skarg na kradzież tożsamości w 2020 roku, w porównaniu z 650 tys. 523 skarg w 2019 roku. Illinois zajmuje 3. miejsce pod względem liczby zgłoszeń kradzieży tożsamości w 2020 r., tuż za Rhode Island (2. miejsce) i Kansas (1.miejsce).

Kradzież tożsamości nie tylko może być źródłem stresu, ale może wyrządzić ogromne szkody w twoich finansach. Ważne jest, aby wcześnie rozpoznać jej oznaki. Im wcześniej zauważysz, że coś jest nie tak, tym szybciej będziesz mógł podjąć działania, aby zminimalizować szkody.

Celem oszustów jest także kradzież tożsamości dzieci, bo dane personalne młodszych ofiar pozwalają im na stworzenie tożsamości i wykorzystywanie jej bez wykrycia przez lata.

Najczęstsze oznaki kradzieży tożsamości

  • Otrzymujesz pocztą wyciągi lub rachunki z kont, których nigdy nie otwieraliśmy.
  • Ocena twojej zdolności kredytowej (credit score) w niewytłumaczalny sposób poprawia się lub pogarsza. Złodzieje tożsamości mogą zwiększać linię kredytową.
  • Otrzymujesz wiadomości uwierzytelniające do kont, których nie założyłeś.
  • Jesteś zaskoczony odmową udzielenia pożyczki lub kredytu.
  • Zauważasz podejrzaną aktywność na swoich kontach bankowych lub kartach kredytowych.
  • Nagle odmówiono ci pokrycia kosztów leczenia. Oszuści mogą wykorzystać skradzioną tożsamość, aby wykorzystać twoje świadczenia zdrowotne.

Jak się chronić przed kradzieżą tożsamości?

  • Upewnij się, że wyłączasz komputer kilka razy w tygodniu i aktualizujesz całe oprogramowanie.
  • Używaj skomplikowanych haseł. Korzystaj również z podwójnego uwierzytelniania, gdy tylko jest ono dostępne.
  • Jeśli nie starasz się o pożyczkę, kartę kredytową lub linię kredytową, dla bezpieczeństwa zamroź swój raport kredytowy. W każdej chwili możesz go odmrozić. Funkcja ta jest dostępna we wszystkich trzech głównych  biurach kredytowych.
  • Jeśli w e-mailu, SMS-ie lub wiadomości w mediach społecznościowych jest coś niepokojącego – sprawdź to. Skontaktuj się z osobą, od której otrzymałeś wiadomość.
  • Jeśli prowadzisz firmę, zorganizuj swoim pracownikom szkolenie w zakresie bezpiecznych praktyk i okresowo zapoznawaj ich z nimi. Wyjaśnij, aby nigdy nie klikać na żadne podejrzane wiadomości e-mailowe, ani nie odpowiadać na prośby o przesłanie plików lub pieniędzy. Zanim odpowiesz, zawsze sprawdź, czy wiadomość jest prawdziwa.
  • Klikanie w linki w fałszywych e-mailach jest jedną z najpopularniejszych form cyberwłamania do kont firm.

Kradzież tożsamości i inne oszustwa możesz zgłosić na BBB.org/ScamTracker.  Jeżeli uważasz, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości, musisz działać szybko. Odwiedź rządową stronę identitytheft.gov, aby uzyskać informacje na temat tego, jak uniknąć kradzieży tożsamości i co zrobić, jak już padniemy ofiarą tego przestępstwa.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama