Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 03:29
Reklama KD Market
Reklama

Wielkie otwarcie Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria

Wielkie otwarcie Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria
Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria w Teksasie fot. Polish Heritage at Panna Maria, Texas/YouTube/screenshot

Po latach budowy i starań na weekend 23-24 października zaplanowano wielkie otwarcie najnowocześniejszego Centrum Dziedzictwa Polskiego na terenie Stanów Zjednoczonych w Panna Maria w Teksasie. Uroczystości będą towarzyszyć liczne atrakcje, rozrywka i wycieczki po tym fascynującym ośrodku.

Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria w Teksasie fot. Polish Heritage at Panna Maria, Texas/YouTube/screenshot

Będzie to najpiękniejsze Centrum Dziedzictwa Polskiego na terenie Stanów Zjednoczonych. Centrum dla całej amerykańskiej Polonii, dla wszystkich 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w USA – mówił nam w grudniu 2019 r. John W. Cebrowski, szef ds. rozwoju Polish Heritage Center w Panna Maria w Teksasie.

Pandemia pokrzyżowała plany otwarcia centrum jesienią 2020 r., lecz po latach starań, poświęceń i wsparcia finansowego między innymi Polonii ten supernowoczesny obiekt o powierzchni 16,5 tys. stóp kwadratowych jest gotowy do użytku.

Misją Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria ma być prezentowanie historii tej pierwszej i najstarszej osady w Stanach Zjednoczonych, a także historii Polski i wiedzy na temat byłych pokoleń tym, którzy niewiele wiedzą na temat swojego polskiego pochodzenia.

W centrum dziedzictwa będą prezentowane zdjęcia i dokumenty opisujące historię pierwszych emigrantów. Centrum będzie można zwiedzać z przewodnikiem multimedialnym w języku polskim, angielskim, hiszpańskim.

Ośrodek jest bardzo zaawansowany technologicznie, posiada komputerowe laboratorium genologii, w którym można sprawdzić pochodzenie swoich przodków. W pięknej sali kinowej będą odbywać się seminaria i inne wydarzenia edukacyjne.

Pomysłodawcą budowy Polish Heritage Center w Pannie Marii w Teksasie był emerytowany obecnie 90-letni biskup John Walter Yanta, w latach 1997-2008 r. biskup w Amarillo w Teksasie. Mimo że urodzony w Teksasie, to jest bardzo dumny ze swojego polskiego pochodzenia. Historia jego rodziny sięga pierwszych osadników przybyłych do Teksasu w połowie XIX wieku. Podróże do krajów przodków pozwoliły biskupowi Yancie dowiedzieć się więcej na temat swojego polskiego pochodzenia i poznać historię śląskiej emigracji do Teksasu.

W 1954 roku około stu rodzin – 800 osób, emigrantów z Górnego Śląska kierowanych przez księdza Leopolda Moczygembę – przybyło na tę ziemię na południowy-wschód od San Antonio, na południu Teksasu. Do Panna Maria emigranci dotarli 24 grudnia. W Wigilię 1854 r. ksiądz Moczygemba odprawił pasterkę pod bardzo starym dębem, który wciąż tam stoi. Wdzięczni imigranci oddali to miejsce pod opiekę Najświętszej Marii Panny i stąd nazwa Panna Maria. Rozpoczęli budowę kościoła Immaculate Conception Church, najstarszego polskiego kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Panna Maria to mała miejscowość w rejonie rolniczym w powiecie Karnes na południu Teksasu. Panna Maria została włączona do Rejestru Miejsc Historycznych w Stanach Zjednoczonych.

Udział w sobotniej uroczystości przecięcia wstęgi zapowiedział Konsul Generalny RP w Houston Robert Rusiecki i pomysłodawca projektu, emerytowany biskup John W. Yanta.

Joanna Marszałek, Joanna Trzos

(Inf. wł. DZ)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama