Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 11:38
Reklama KD Market

Po latach sądowych batalii stan Missouri zamierza wykonać egzekucję na potrójnym mordercy

Ostatecznie na wtorek zaplanowano latami odraczane wykonanie wyroku śmierci na potrójnym mordercy Erneście Lee Johnsonie – poinformowała agencja informacyjna UPI.

61-letni obecnie Johnson został skazany w 2005 roku za potrójne morderstwo pracowników sklepu spożywczego, którzy zginęli w 1994 roku od uderzeń młotkiem. W ostatniej chwili przed egzekucją Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 2015 roku wstrzymał wykonanie wyroku, przychylając się do wniosku adwokata skazanego. Johnson cierpi na guza mózgu, a „śmiertelny zastrzyk spotęgowałby ból do nadmiernych rozmiarów” – argumentowano we wniosku o odroczenie wykonania kary.

W tym samym czasie z dokumentów medycznych wynikało, że skazany ma 20-procentowy ubytek mózgu po resekcji guza. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 2002 roku mówi, że wykonanie egzekucji na osobie niepełnosprawnej intelektualnie jest pogwałceniem ósmej poprawki do amerykańskiej konstytucji o niestosowaniu „kar okrutnych i nietypowych”. Operacja, jaką przeszedł Johnson, spowodowała uszkodzenie mózgu doprowadzające do niepełnosprawności skazanego.

Sąd w Missouri orzekł w sierpniu, że wspomnienia Johnsona i szczegółowy opis zbrodni, jaki był w stanie przedstawić, świadczą o tym, że był stanie „opracowywać strategię, myśleć logicznie", co nie jest cechą osób ograniczonych umysłowo.

„Stan jest przygotowany do wymierzenia sprawiedliwości i wykonania wyroku zgodnie z prawem” – podał w poniedziałkowym oświadczeniu gubernator Missouri Mike Parson. Dodał, że „trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci”.

W ubiegłym tygodniu papież Franciszek poprzez list od arcybiskupa Christophe'a Pierre'a, nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, zaapelował do Parsona o wstrzymanie wymierzenia zasądzonej kary. „Jego Świątobliwość pragnie przedstawić prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości całego ludzkiego życia” – czytamy w korespondencji.

Głos papieża podzielili także przedstawiciele Partii Demokratycznej, Cori Bush i Emmanuel Cleaver, nazywając zaplanowaną egzekucję „poważnym aktem niesprawiedliwości”.

Przeciwnicy wymierzenia kary śmierci podkreślają, że nie chcą uwolnienia Johnsona, ale kary dożywocia dla niego. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama