Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 23:30
Reklama KD Market

Za Waszą i Naszą Wolność w Stevens Point

Za Waszą i Naszą Wolność w Stevens Point
Pomnik "Za wolność naszą i waszą"

Uroczysta inauguracja pomnika symbolizującego przyjaźń polsko-amerykańską

W Stevens Point w Wisconsin odbyła się 18 września uroczysta inauguracja pomnika „Za Waszą i Naszą Wolność” („For Your Freedom And Ours”) autorstwa rzeźbiarza Bolesława Kochanowskiego. Na wydarzenie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych z całego kraju i reprezentacja polskiego konsulatu z Chicago. 

Autor pomnika, rzeźbiarz Bolesław Kochanowski i prezes ZNP/KPA Frank Spula

Uroczystość zbiegła się w czasie  z 82. rocznicą napaści Niemiec i Rosji Sowieckiej na Polskę i obchodami Światowego Dnia Sybiraka, ale wydarzenie w Stevens Point miało szerszy kontekst historyczny, bo inspiracją artystyczną dla autora monumentu była więź między Polską a Stanami Zjednoczonymi, ich bliskie dziejowe relacje, łącznie z dziedzictwem ideowym Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, bohaterów obu narodów.

Rzeźba ze stali i kortenu przedstawia godła państwowe obu krajów  – amerykańskiego orła przedniego i polskiego orła białego w koronie; dwa orły strzegą bezpieczeństwa i są usytuowane na dwóch wysokich 25-stopowych (ok. 8 m) iglicach.

Kochanowski, wraz z trzema synami, poświęcił ponad 2000 roboczogodzin na wykonanie projektu. Rozmawiając z lokalną stacją telewizyjną, stwierdził, że jest bardzo dumny ze swojej polskości i wykonanego dzieła, i wyraził nadzieję, że zainspiruje ono innych do poszukiwania swoich korzeni. – Ważne jest pielęgnowanie naszego dziedzictwa. Ludzie asymilują się w tym kraju i nie mają pojęcia, skąd pochodzą. Może moja sztuka wzbudzi w nich zainteresowanie pochodzeniem – podkreślił.

Kulturalne i patriotyczne wydarzenie zgromadziło około 300 osób z całych Stanów Zjednoczonych, w tym licznie reprezentowaną Polonię chicagowską. Wśród głównych mówców uroczystości inauguracji pomnika byli: burmistrz Stevens Point Michael Wiza, konsul Paulina Szafałowicz z Konsulatu Generalnego RP w Chicago oraz Frank J. Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. 

W swoim wystąpieniu prezes Spula podziękował Bolesławowi Kochanowskiemu za jego ciężką pracę przy stworzeniu pięknej rzeźby. Odnosząc się do symboliki dzieła, prezes Spula stwierdził, że przyjaźń między Stanami Zjednoczonymi a Polską „jest rezultatem stuleci wzajemnego wspierania się w najtrudniejszych momentach naszej historii, począwszy od Jamestown w 1607 roku, kiedy to pierwsi polscy imigranci przybyli do Ameryki Północnej. Wszyscy musimy nadal pracować, aby utrzymać tę przyjaźń” i wskazał, że „oba nasze kraje nauczyły się, że wolność jest błogosławieństwem, które trudno zdobyć, a łatwo stracić”. Spula przypomniał dokonania Kościuszki i Pułaskiego. „Jesteśmy winni hołd dwóm osobom, które brały udział w tworzeniu historii tego kraju i przyczyniły się do jego wolności i demokracji. Generał Kościuszko, który z dalekiej Polski pomógł wzniecić płomień wolności, który nadal płonie dla wszystkich, którzy cenią sobie wolność. W swojej ostatniej woli i testamencie zapisał, że wszystkie jego ziemie i budynki przekazane mu przez Kongres mają być użyte w celu kształcenia niewolników, aby mogli być obrońcami wolności swojego kraju. Jego wkład w rewolucję amerykańską był nieoceniony, a jego heroiczne wysiłki, by przynieść wolność tym, którzy jej nie mieli, powinny być trwałą inspiracją dla wszystkich wolnych ludzi. Jest on znany jako jeden z głównych architektów amerykańskiej wolności. Stworzenie West Point było kolejnym sukcesem, który przypisuje się generałowi. Generał Pułaski był znany jako ojciec amerykańskiej kawalerii, dzięki swoim umiejętnościom bitewnym, zaangażowaniu na rzecz wolności i gotowości do oddania życia za niepodległość Ameryki. Zarówno generał Kościuszko, jak i Pułaski byli patriotami, którzy byli oddani sprawie wolności i praw człowieka”.

Na zakończenie swojego wystąpienia Spula wyraził wdzięczność żołnierzom, „którzy chronią nasze granice” i „policjantom, którzy chronią nasze społeczności”. 

Projektodawca i wykonawca monumentu Bolesław Kochanowski jest aktywnym członkiem Towarzystwa Wiedzy o Dziedzictwie Polskim w Centralnym Wisconsin (Polish Heritage Awareness Society of Central Wisconsin) oraz wydziału na stan Wisconsin Kongresu Polonii Amerykańskiej (PAC-WI Division). Na stronie internetowej artysty czytamy, że jest synem mistrza kowalstwa europejskiego i uczniem nieżyjącego już Francisa Whitakera, kontynuatorem historycznej tradycji rzemiosła i twórczej wizji, a także znakomitym artystą i rysownikiem.

Nie bez przyczyny rzeźba „Za Waszą i Naszą Wolność” („For Your Freedom And Ours”) stanęła w Pfiffner Pioneer Park w Stevens Point w Wisconsin. Powiat Portage, w którym znajduje się Stevens Point, liczy największy odsetek osób polskiego pochodzenia ze wszystkich powiatów w Wisconsin.

Wykonanie rzeźby zostało zlecone Bolesławowi Kochanowskiemu przez lokalne  stowarzyszenie historyczne – Heritage of Portage County, które zaplanowało wzbogacenie polskiej części kulturalno-edukacyjnej. Znajduje się ona w tutejszym centrum kulturalnym, Stevens Point Cultural Commons, na terenie parku Pfiffner Pioneer.

(Informacja własna, Dziennik Związkowy)

Zdjęcia: Dziennik Związkowy, Facebook 


5

5

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Polonii z całych Stan Zjednoczonych

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Polonii z całych Stan Zjednoczonych

Uczestnicy wydarzenia

Uczestnicy wydarzenia

Autor pomnika, rzeźbiarz Bolesław Kochanowski i prezes ZNP/KPA Frank Spula

Autor pomnika, rzeźbiarz Bolesław Kochanowski i prezes ZNP/KPA Frank Spula

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama