Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:20
Reklama KD Market
Reklama

Connecticut i Dystrykt Kolumbii usunięte z chicagowskiej listy kwarantanny

Connecticut i Dystrykt Kolumbii usunięte z chicagowskiej listy kwarantanny

Connecticut i Dystrykt Kolumbii we wtorek zostały usunięte z chicagowskiej listy kwarantanny. Niezaszczepieni podróżni z pozostałej części kraju po przybyciu do Chicago nadal powinni się testować oraz poddać co najmniej tygodniowej kwarantannie.

Podczas ostatniej, zeszłotygodniowej aktualizacji, w pomarańczowej strefie z restrykcjami znalazł się każdy amerykański stan i terytorium. Służby zdrowia publicznego sygnalizowały jednak, że trzy lokalizacje – New Hampshire, Connecticut i Dystrykt Kolumbii – mogą zostać z niej usunięte, jeśli utrzyma się spadek liczby zachorowań. Spadek ten utrzymał się tylko w Connecticut i Dystrykcie Kolumbii, dlatego od piątku podróżujących z tych lokalizacji nie obowiązuje już kwarantanna.

Do pomarańczowej strefy na chicagowskiej liście kwarantanny trafiają wszystkie stany i terytoria, w których notuje się powyżej 15 przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców. Pozostałe stany znajdują się na bezpieczniejszej, żółtej liście.

Szefowa miejskiego Departamentu Zdrowia Publicznego dr Allison Arwady zauważyła nieznaczną poprawę sytuacji w kraju i wyraziła nadzieję, że z listy usuwane będą kolejne stany.

Dzienna liczba nowych zakażeń w Chicago spadła w tym tygodniu o 10 proc. do 433 przypadków dziennie. Liczba ta w dalszym ciągu jest jednak dużo wyższa niż 34 przypadki, notowane dziennie pod koniec czerwca, lecz jednocześnie niższa niż rekordowe ponad 700 przypadków dziennie w tym roku.

W Chicago spadła również liczba hospitalizacji, a liczba zgonów utrzymuje się na stałym poziomie. W zeszłym miesiącu Arwady zaznaczyła, że 99 proc. zachorowań i zgonów dotyczy osób niezaszczepionych.

W pierwszych dniach września władze Chicago zaktualizowały również wytyczne dla podróżujących, które nadal obowiązują:

  • Ci, którzy decydują się przetestować, powinni to zrobić w ciągu 3 do 5 dni przed wyjazdem.
  • Wszystkim podróżnym, również zaszczepionym, przypomina się o obowiązku noszenia masek w samolotach, autobusach, pociągach i wszystkich innych środkach transportu oraz na lotniskach i stacjach.
  • W Chicago i całym Illinois obowiązuje noszenie masek w pomieszczeniach.
  • W dalszym ciągu zalecane jest unikanie tłumów, zachowanie dwumetrowego odstępu od innych, częste mycie i odkażanie rąk.
  • Osobom niezaszczepionym zaleca się dodatkowo przetestowanie się 3 do 5 dni po podróży oraz pozostanie w domu przez siedem dni – nawet w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku – izolacja jest konieczna, aby uniknąć zakażenia innych.
  • Osoby, które nie zdecydują się na przetestowanie po podróży powinny odbyć 10-dniową kwarantannę. Dodatkowo wszystkim zaleca się unikanie przebywania wokół osób o zwiększonym ryzyku zachorowania przez dwa tygodnie.

Lista kwarantanny w dalszym ciągu ma charakter doradczy, a nie obowiązkowy.

Przepis wymagający samoizolacji po przyjeździe ze stanów z większą liczbą zachorowań wszedł w życie na początku lipca 2020 r. i miał obowiązywać do odwołania. Choć niezastosowanie się do obowiązkowej kwarantanny po powrocie z podróży do stanów wskazanych przez miasto groziło grzywną od 100 do 500 dolarów za dzień (mandat nie mógł przekroczyć 7 tys. dol.), miasto nie ogłosiło środków wdrażania przepisów na lotniskach ani na autostradach i liczyło na edukowanie podróżnych oraz ich działanie w dobrej wierze.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama