Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 05:11

Po 16 latach zakończyła się modernizacja O’Hare

Na lotnisku świętowano zakończenie modernizacji O'Hare fot. Chicago O'Hare International Airport/Facebook

Zakończył się projekt modernizacji chicagowskiego lotniska O’Hare, który rozpoczął się jeszcze za czasów burmistrza Richarda M. Daleya. Władze miasta uroczyście świętowały zakończenie projektu.

Uroczystość z okazji zakończenia projektu modernizacji chicagowskiego O’Hare odbyła się na lotnisku w czwartek 9 września z udziałem burmistrz Lori Lightfoot i innych przedstawicieli władz.

Modernizacja jednego z najbardziej ruchliwych lotnisk w kraju, która trwała 16 lat i pochłonęła 6 miliardów dolarów, miała na celu znaczną poprawę funkcjonowania lotniska i korzystania z niego zarówno przez podróżujących, jak i linii lotniczych. Miało się to przełożyć na zadowolenie pasażerów i przewoźników. Projekt obejmował między innymi budowę czterech nowych pasów startowych oraz wydłużenie niektórych istniejących oraz dwie nowe wieże kontrolne.

Nowa konfiguracja pasów znacznie redukuje opóźnienia związane z pogodą, które wcześniej stanowiły jeden z największych problemów portu lotniczego O’Hare ze względu na jego przestarzałą infrastrukturę.

Również liczba opóźnień związanych z systemem funkcjonowania, czyli takich, które mogą być kontrolowane, w latach 2009-2020 została zredukowana o 64 proc. w porównaniu do lat 2003-2008.

„Modernizacja konfiguracji pasów lotniska zwiększy liczbę lotów i znacznie udogodni podróżowanie do i z naszego miasta” – powiedziała podczas uroczystości burmistrz Lori Lightfoot.

Projekt rozpoczęto w 2005 r. za czasów ówczesnego burmistrza Richarda M. Daleya. Przez lata projekt napotykał na trudności, między innymi pozwy sądowe wnoszone przez społeczności okolicznych mieszkańców i dotyczące hałasu wokół lotniska.

Mimo ulepszeń konfiguracji pasów problemem w dalszym ciągu jest pociąg przewożący pasażerów między terminalami wewnątrz lotniska. Jest on nieczynny od półtora roku, co zmusza pasażerów do korzystania z autobusów wahadłowych.

Ukończenie projektu nastąpiło w czasie, gdy linie lotnicze zmagają się z potężnym impaktem ekonomicznym związanym z pandemią koronawirusa.

„Wiemy, że ostatnie 18 miesięcy było niezwykle trudne dla nas wszystkich, ale wiemy również, że na horyzoncie widać zdecydowane ożywienie. Projekty takie jak ten pomagają nam patrzeć w świetlaną przyszłość” – powiedział Nathan Gatten, wiceprezes American Airlines.

Kolejna faza projektu, pod nazwą O’Hare 21, przesuwa punkt ciężkości na modernizację terminali, przyspieszenie kontroli bezpieczeństwa i obsługi bagażu.

(jm)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama