Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 05:39
Reklama KD Market

Kamery przy autostradach wyśledzą przestępców

Kamery przy autostradach wyśledzą przestępców
fot. Illinois State Police/Unsplash

Policja stanowa Illinois w ramach walki ze strzelaninami na autostradach rozmieszcza przy nich kamery umożliwiające zachowanie obrazu o wysokiej rozdzielczości. Śledczy planują rozmieszczenie setek urządzeń, które będą odczytywać tablice rejestracyjne na drogach szybkiego ruchu w rejonie Chicago.

W związku z dużą liczbą strzelanin na drogach szybkiego ruchu w rejonie Chicago, Policja Stanowa Illinois rozpoczęła instalację setek kamer do odczytu tablic rejestracyjnych na drogach w całym rejonie Chicago. Policja rozmieści 300 urządzeń, akcja potrwa około roku, a koszt przedsięwzięcia wyniesie 12,5 mln dolarów.

„Jest to obraz w jakości HD, będzie udostępniany śledczym lub policjantom i jest natychmiast czytelny” – powiedział major Matthew Gainer z Wydziału Dochodzeń Kryminalnych ISP (Illinois State Police). Kamery umożliwiają zarejestrowanie obrazu pojazdu poruszającego się do 150 mil na godzinę.

Do czwartku 26 sierpnia na drogach szybkiego ruchu w rejonie Chicago odnotowano w tym roku 159 strzelanin, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym dniu 2020 roku. Śledczy twierdzą, że przestępstwa te są trudne do rozwiązania, ponieważ zwykle jest niewielu świadków, a niedoszłe ofiary rzadko współpracują. Bardzo mały procent wszystkich zdarzeń to tzw. „road-rage” („furia na drodze”). Najczęściej strzelaniny to konfrontacja gangów lub zatargi, które rozpoczynają się w zupełnie innych sytuacjach i miejscach. Ofiary zatem często znają swoich napastników.

W pierwszej fazie programu policja skoncentruje się na Dan Ryan Expressway, na której dochodzi do największej liczby strzelanin. Następnie kamery zostaną rozmieszczone w pobliżu ramp wjazdowych i wyjazdowych na wszystkich drogach szybkiego ruchu w rejonie Chicago.

Kamery ustawione przy autostradach w ramach programu nie będą używane do karania za mniejsze wykroczenia, natomiast będą wykorzystywane przy alarmach związanych z porwaniami (tzw. Amber Alert) i będą pomagać policji w śledzeniu przestępców.

Podwaliny do programu ustawienia kamer przy autostradach dała ustawa podpisana w ubiegłym roku przez gubernatora JB Pritzkera – Tamara Clayton Expressway Act. Nowe prawo nazwane zostało nazwiskiem kobiety zastrzelonej na I-57 w Oak Forest w drodze do pracy ponad dwa lata temu. Na mocy tego prawa połączone siły Policji Stanowej Illinois, Departamentu Transportu Illinois oraz Zarządu Płatnych Autostrad Stanu Illinois pracowały nad wprowadzeniem programu, który zaprezentowała w minionym tygodniu policja.

(kk)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama