Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 14:30
Reklama KD Market
Reklama

Domowy hummus

Domowy hummus

Moją ulubioną przekąską jest hummus. Do szczęścia wystarczą mi krakersy, ogórki lub pomidorki i dobry hummus właśnie. Poznałam go dopiero kilka lat temu, kiedy to stał się bardzo popularny na świecie. Teraz można kupić go w każdym sklepie, w wielu smakach – nawet czekoladowy (pyszny!). Skład tych gotowych hummusów jednak nie powala – jak zawsze, wolę przygotować go sama z dodatkiem dobrych olejów i bez niepotrzebnych zapychaczy. Zajada się nim moja 15-miesięczna córeczka!

Hummus to bliskowschodni dip, pasta do smarowania lub pikantne danie z gotowanej i zmiksowanej na puree ciecierzycy zmieszanej z tahini, sokiem z cytryny i czosnkiem. Standardowe dodatki na Bliskim Wschodzie obejmują oliwę z oliwek, kilka całych cieciorek, pietruszkę i paprykę. W kuchni bliskowschodniej zwykle je się go jako dip, z chlebem pita. Na Zachodzie jest obecnie produkowany przemysłowo i często jest podawany jako przekąska lub przystawka z krakersami.

Czas przygotowania : 20-40 minutSkładniki na 2 szklanki – około 8 porcji:1 puszka (15 uncji) ciecierzycy, opłukanej i odsączonej lub 1 ½ szklanki ugotowanej ciecierzycy½ łyżeczki sody oczyszczonej (jeśli używasz ciecierzycy w puszkach)¼ szklanki soku z cytryny (od 1 ½ do 2 cytryn), więcej do smaku1 duży ząbek czosnku, grubo posiekany½ łyżeczki drobnej soli morskiej½ szklanki tahini2 do 4 łyżek zimnej wody½ łyżeczki mielonego kminku1 łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Włóż ciecierzycę do garnka i dodaj sodę oczyszczoną. Zalej groch wodą, a następnie zagotuj na dużym ogniu. Zmniejsz ogień, lubi wykipieć – gotuj aż zmięknie. W sitku o drobnych oczkach odsącz ciecierzycę i polej ją zimną wodą przez około 30 sekund.W międzyczasie w robocie kuchennym lub blenderze o dużej mocy połącz sok z cytryny, czosnek i sól. Miksuj, aż czosnek zostanie bardzo drobno posiekany.Dodaj tahini do misy robota kuchennego i miksuj, aż masa będzie gęsta i kremowa.Dodaj wodę, kminek i odsączoną, przegotowaną ciecierzycę. Podczas miksowania skrop oliwą z oliwek. Miksuj, aż masa będzie gładka. W razie potrzeby, dodaj więcej lodowatej wody łyżką stołową, aby uzyskać super kremową konsystencję.

Przełóż hummus do miski. Udekoruj wybranymi dodatkami i podawaj. Resztki hummusu można przechowywać w lodówce pod przykryciem do tygodnia.

Kasia Maciejewska

Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.Zapraszam na smaczną przygodę! E-mail: [email protected]Adres strony: malewypieki.plFot. arch. Kasi Maciejewskiej


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama