Chicago (Inf. wł., CST) - Federalny sekretarz ds. weterańskich Jim Nicholson wziął w weekend udział w otwarciu przytułku dla bezdomnych kombatantów w południowej dzielnicy Chicago, ale w swoim wystąpieniu nie poruszył kwestii zbyt niskich świadczeń kombatanckich w Illinois w porównaniu z resztą kraju.
Sekretarz Nicholson natomiast mówił o tym, że nowy przytułek, prowadzony przez Catholic Charities jest przykładem nowej inicjatywy prezydenta George'a W. Busha, który postanowił angażować instytucje wyznaniowe do świadczenia usług socjalnych.
Nicholson, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Watykanie cytował podczas swojego wystąpienia Pismo święte.
Wielu kombatantów wyraziło po uroczystości rozczarowanie, że sekretarz nie powiedział nic konkretnego poza ogólnikowymi stwierdzeniami na temat ich problemów.
Po uroczystości sekretarz Nicholson rozmawiał z reporterami, którzy pytali go o wyniki śledztwa w sprawie niskich świadczeń kombatantów z Illinois.
Nicholson odpowiadał jednak wymijająco i stwierdził, że wyniki śledztwa są bardzo skomplikowane w związku z czym trzeba poczekać na oficjalny raport referujący owe wyniki.
Ponadto Nicholson powiedział, że nie może zagwarantować, iż raport ten zostanie opublikowany przed 20 maja, kiedy to ma on się spotkać z weteranami w Chicago, by porozmawiać z nimi o nurtujących ich problemach.
Jak już informowaliśmy, dochodzenie Federalnego Zarządu ds. Weterańskich (Veterans Administration, VA) potwierdziło, że od dawna świadczenia otrzymywane przez kombatantów ze stanu Illinois należą do najniższych w kraju. Zarząd ds. Weterańskich twierdzi jednak, że ostatnio polepszyła się sytuacja kombatantów w naszym stanie.
Senatorzy demokratyczni z Illinois Richard Durbin i Barack Obama odnieśli się sceptycznie do tej nowiny. Stwierdzili też, że jeśli raport na piśmie wykaże niewłaściwe traktowanie kombatantów z Illinois, to oczekują od władz federalnych rekompensaty w szybkim terminie.
Jak już informowaliśmy, świadczenia kombatantów w Illinois są najniższe w całym kraju i wynoszą średnio 6,802 dol. na osobę - o około 4 tys. dol. mniej w porównaniu z innymi stanami.
Ponadto sen. Durbin domaga się lepszej opieki lekarskiej i psychologicznej dla weteranów cierpiących na zespół stresu posttraumatycznego.
Durbin przedłożył w Senacie Stanów Zjednoczonych projekt ustawy wymagającej, by Federalny Zarząd ds. Weterańskich rozszerzył programy leczenia zespołu stresu posttraumatycznego.
(ao)
Kombatanci czekają
- 05/03/2005 01:16 AM
Reklama