Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 12:47
Reklama KD Market

„Too good to go” w Chicago (PODCAST)

„Too good to go” w Chicago (PODCAST)
fot. Pixabay.com/Too Good To Go

Aplikacja o nazwie „Too good to go”, obecna już w 15 krajach Europy i wielu amerykańskich stanach, pomagająca ograniczyć marnowanie żywności w restauracjach, weszła właśnie na rynek chicagowski. 

Z Katarzyną Korzą rozmawia Joanna Trzos.  Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Aplikacja ma już milion użytkowników w Stanach Zjednoczonych, a od pięciu lat obecna jest w 15 krajach Europy. Jej celem jest zmniejszenie marnowania żywności poprzez sprzedaż jedzenia z restauracji, piekarni i innych sklepów, w których pod koniec każdego dnia pozostaje dużo jedzenia.

„Myślę, że to miasto jest naprawdę gotowe na rozwiązanie, które pomoże konsumentom walczyć z marnowaniem żywności, a jednocześnie pomoże lokalnym sklepom, które borykają się z tak wieloma problemami” – powiedziała Lucie Basch, współzałożycielka Too Good To Go.

Za pośrednictwem aplikacji konsumenci mogą kupić torbę-niespodziankę z pobliskich restauracji, piekarni i sklepów, i odebrać ją pod koniec dnia. Koszt torebki to od 4 do 6 dolarów, kwota ta jest zawsze mniejsza niż wartość żywności w torbie.

Obecnie w Chicago zarejestrowanych jest ponad 90 restauracji, sklepów i piekarni. „Jedzenie, które dostajesz na Too Good To Go to jedzenie, które byłoby sprzedawane za pełną cenę zaledwie 10 minut wcześniej” – powiedziała Lucie Basch.

Na razie aplikacja działa w granicach Chicago, ale firma zamierza rozszerzyć jej działalność również na przedmieścia.

Firma twierdzi, że dzięki aplikacji udaje się uratować przed wyrzuceniem dwa posiłki na sekundę. W Stanach Zjednoczonych aplikacja działa już m.in. w Nowym Jorku, Portland, Seattle, Austin, Waszyngtonie i Bostonie.

Problem marnowania żywności jest w Stanach Zjednoczonych problemem ogromnym i w świetle statystyk – większym niż gdziekolwiek na świecie. Według szacunków, ze względu na zmarnowaną żywność restauracje w całym kraju tracą około 2 miliardów dolarów zysków rocznie. Statystycznie aż 30 proc. żywności w amerykańskich sklepach spożywczych jest wyrzucane do śmietnika. Więcej żywności wyrzucamy również w gospodarstwach domowych – prawie 40 milionów ton rocznie, co równa się ponad 99 kg na osobę, i niestety – prowadzimy na świecie w tym niechlubnym zestawieniu. Smutny fakt jest taki, że to żywność zajmuje na amerykańskich komunalnych wysypiskach śmieci najwięcej miejsca – aż 22 proc. wszystkich odpadów.

Na całym świecie marnuje się aż 1,4 miliarda ton żywności rocznie.

Katarzyna Korza[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama