Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 08:22
Reklama KD Market

Po katastrofie wieżowca na Florydzie

Po katastrofie wieżowca na Florydzie
fot. CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA-EFE/Shutterstock

W czwartek 1 lipca wstrzymano akcję ratunkową na miejscu katastrofy wieżowca w Surfside na Florydzie, ponieważ pozostała część uszkodzonego budynku groziła zawaleniem i przedstawiała niebezpieczeństwo dla ekip pracujących w miejscu katastrofy. Nadzieja na uratowanie kogokolwiek z gruzów szybko się oddala.

Dzień wcześniej strażacy odnaleźli ciała kolejnych ofiar pod gruzami części apartamentowca, który zawalił się 24 czerwca. Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy budowlanej wzrósł 1 lipca do 18 osób, a 145 pozostawało zaginionych – poinformowała burmistrz powiatu Miami-Dade, Daniella Levine Cava.

Słabnie nadzieja

Do środy 30 czerwca akcja ratunkowa koncentrowała się przede wszystkim na poszukiwaniu ludzi, którzy mogli przeżyć katastrofę, ale do tego dnia nikt nie został uratowany żywy spod zwałów betonu i poskręcanego metalu – poinformowała agencja Reutera. Lokalne władze ciągle jednak mają nadzieję, że ktoś przeżył, ale jest ona coraz słabsza.

Wcześniej ratownicy mówili o znalezieniu pod gruzami kilku pustych przestrzeni, gdzie teoretycznie mogli przeżyć ludzie. Ze względu na stopień skomplikowania operacji i jej niebezpieczeństwo, wymaga ona wiele czasu.

Choć 145 osób było uważanych w czwartek za zaginionych, nie musi to oznaczać, że wszyscy byli w budynku w chwili jego runięcia. Wielu mieszkańców apartamentowca to obcokrajowcy, głównie z krajów Ameryki Południowej, co może tłumaczyć brak odzewu na próby skontaktowania się z niektórymi z nich.

Śledczy jeszcze nie stwierdzili, co spowodowało, że prawie połowa 40-letniego apartamentowca Champlain Towers South runęła 24 czerwca we wczesnych godzinach rannych, gdy mieszkańcy jeszcze spali.

Błędy konstrukcyjne i konserwacyjne

Raport inżyniera z 2018 roku dotyczący 12-piętrowego kompleksu liczącego 136 mieszkań, przygotowany przed procesem ponownej certyfikacji bezpieczeństwa budynku, wykazał niedociągnięcia konstrukcyjne, które są teraz przedmiotem dochodzenia. Jeszcze w kwietniu ostrzegano mieszkańców, że poważne uszkodzenia betonu zidentyfikowane przez inżyniera przy fundamentach budynku od tego czasu „znacznie się pogorszyły” – podaje agencja Reutera.

Apartamentowiec Champlain Tower South wymagał napraw, których koszt szacowany był na 9 mln dolarów – podała agencja AP. Termin płatności za naprawy mijał 1 lipca, jednak prace nie zostały podjęte, mimo że wady stwierdzono już w 2018 r.

Jak informuje AP, koszty napraw mieli ponieść właściciele mieszkań w kwocie od 80 tys. do 330 tys. dolarów w zależności od wielkości apartamentów. Zarząd budynku powiadomił mieszkańców o konieczności pokrycia kosztów napraw w kwietniu, choć już w 2018 r. firma Morabito Consulting wskazywała na poważne wady strukturalne budynku, wymagające szybkich napraw.

Według ekspertów cytowanych przez dziennik „Miami Herald”, budynek najprawdopodobniej runął w wyniku zawalenia się kolumny podtrzymującej taras z basenem znajdujący się nad podziemnym garażem. Jak pisze gazeta, tuż przed zawaleniem się budynku jedna z mieszkanek w rozmowie telefonicznej z mężem powiedziała mu, że widzi „krater” na tarasie. Do katastrofy miało dojść sekundy później. Kobieta jest jedną z 152 osób wciąż uznawanych za zaginione.

Na ten sam element konstrukcji wskazywał raport z 2018 roku. Mówił on o braku systemu odprowadzania wody, przez co gromadząca się latami słona woda podmywała konstrukcję i „czyniła poważne szkody strukturalne”. Autorzy dokumentu ostrzegali, że bez podjęcia działań w „bliskiej przyszłości”, szkody będą się rozszerzać w coraz szybszym tempie.

Rozwiązaniem miało być uodpornienie tarasu na wodę, co miało kosztować 1,8 mln dolarów.

Mimo to, jak pisze AP, jedyną z rozpoczętych od tego czasu prac były naprawy dachu, zaś przedstawiciele władz miasta mieli powiedzieć podczas spotkania, że budynek nie był w złym stanie. Co więcej, w jednym z opublikowanych przez AP e-maili władze miasta chwaliły administrację budynku, że podjęła starania o ponowną certyfikację budynku przed wymaganym prawem terminem 40 lat po zakończeniu budowy, który przypadał w 2021 r.

Jak powiedział CNN Robert Lisman, mieszkaniec sąsiedniego apartamentowca Champlain Tower East, podobne naprawy zostały przeprowadzone w jego budynku – wybudowanym rok później – już wcześniej, a mieszkańcy musieli wyłożyć na nie tysiące dolarów.

„Jeśli my mogliśmy to zrobić, oni też powinni byli być w stanie to zrobić” – powiedział.

W rezultacie katastrofy władze okolicznych miejscowości, w tym miasta Miami, zapowiedziały zaostrzenie rygorów inspekcji wielopiętrowych nadmorskich apartamentowców, które rozsiane są wzdłuż całego wybrzeża południowej Florydy.

Chicagowskie ofiary

Wśród ofiar katastrofy był student Uniwersytetu Chicagowskiego Ilan Naibryf, który na liście zaginionych figurował wraz z dziewczyną Deborah Berezdivi.

Zaginięcie 21-letniego Ilana Naibryfa potwierdziła jego matka, która napisała na Facebooku, że jej syn i jego dziewczyna, Deborah Berezdivin byli w budynku, gdy zawalił się w Surfside na Florydzie.

Informację podał także uniwersytet w specjalnym oświadczeniu podpisanym przez Michele Rasmussen, dziekan ds. studenckich. Ilan Naibryf jest studentem czwartego roku fizyki i inżynierii molekularnej oraz przewodniczącym Maroons Chabad, stowarzyszenia studenckiego skupiającego studentów pochodzenia żydowskiego. W piątek odbyło się spotkanie modlitewne w intencji zaginionych.

Na liście poszukiwanych osób figuruje także 77-letni Richard Augustine, rodowity chicagowianin. Mężczyzna miał przyjechać do Chicago w odwiedziny w czwartek 24 czerwca wieczorem; na stałe żył i pracował na Florydzie. W budynku mieszkał na jednym z wyższych pięter wraz ze współlokatorem, który też ma status zaginionego.

Wśród zaginionych jest także Juan Mora, absolwent chicagowskiego Loyola University. Mora ukończył Quinlan School of Business z tytułem licencjata w sierpniu 2011 roku. Mężczyzna odwiedzał na Florydzie swoich rodziców, którzy także są zaginieni.

(PAP, inf. wł., kk)

[email protected]

Zdjęcia: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA-EFE/Shutterstock


Makeshift memorial near the site of the partially collapsed tower in Surfside, Florida, USA - 30 Jun 2021

Makeshift memorial near the site of the partially collapsed tower in Surfside, Florida, USA - 30 Jun 2021

Rescue team search the partially collapsed Champlain Towers South condominium building, Surfside, USA - 30 Jun 2021

Rescue team search the partially collapsed Champlain Towers South condominium building, Surfside, USA - 30 Jun 2021

Missing persons memorial near the partially collapsed condominium in Surfside, USA - 26 Jun 2021

Missing persons memorial near the partially collapsed condominium in Surfside, USA - 26 Jun 2021

Aftermath of building collapse near Miami, Surfside, USA - 25 Jun 2021

Aftermath of building collapse near Miami, Surfside, USA - 25 Jun 2021

Search and rescue operation at a collapsed bulding in Surfside, Florida, USA - 29 Jun 2021

Search and rescue operation at a collapsed bulding in Surfside, Florida, USA - 29 Jun 2021

Search and rescue o

Search and rescue o


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama