Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 09:22
Reklama KD Market

Wielomiliardowy projekt modernizacji i rozbudowy O’Hare rozpoczęty

Wielomiliardowy projekt modernizacji i rozbudowy O’Hare rozpoczęty

Budowa terminala, nowe pasy startowe, dwa nowe hotele, usprawnienia komunikacyjne to główne punkty planu rozbudowy i modernizacji portu lotniczego O'Hare, sporządzonego przez Chicagowski Departament Lotnictwa. O komentarze opinii publicznej w sprawie projektu zwróciła się właśnie Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zwróciła się z prośbą o komentarze w związku z rozpoczęciem oceny oddziaływania na środowisko projektu rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego O’Hare.

Najważniejszym elementem gigantycznego przedsięwzięcia Global Terminal, którego realizacja wynosi 2,2 miliarda dolarów i który pomieści krajowe i międzynarodowe linie lotnicze wraz z obsługą celną i imigracyjną. Rozłożysty projekt budynku w kształcie litery Y, stworzony przez zespół pod kierownictwem chicagowskiej architekt Jeanne Gang, to połączenie szkła, drewna i stali. Terminal ma być dwa razy większy niż Terminal 2, który zastąpi. W ramach rozbudowy Globalny Terminal ma zostać połączony tunelem z dwoma pasami startowymi po zachodniej stronie lotniska, które również będą dwukrotnie większe od już istniejących i będą w stanie przyjąć samoloty o dużych gabarytach. W sumie, w wyniku przebudowy O'Hare przepustowość lotniska ma wzrosnąć o 25 proc. aż do 100 milionów pasażerów do 2026 roku.

Plan zakłada budowę dwóch hoteli – jednego przy Terminalu 5, drugiego – w wielofunkcyjnym kompleksie przy Mannheim Road.

Istotnym dla wielu przedmieść elementem przebudowy będzie otwarcie wjazdu na zachodnią stronę O'Hare, który połączy się z budowanymi płatnymi drogami I-490 i Route 390.

W ramach projektu powstanie także ośmiopoziomowy parking dla pracowników oraz punkt kontroli pracowników z transportem do terminali.

Obecna faza projektu jest pierwszym etapem oceny, nazywanym scopingiem, który ma określić, czy proponowany projekt może znacząco wpłynąć na środowisko oraz czy wymaga sporządzenia stosownego raportu w tej sprawie. Agencja może na podstawie opinii wydać również oświadczenie o braku znaczącego oddziaływania na otoczenie i tym samym przejść do kolejnego etapu prac.

Cały proces będzie opiniowany przez społeczeństwo i koordynowany przy udziale agencji federalnych, stanowych i środowiskowych wraz z lokalnymi urzędami.

Szczegółowy opis zakresu proponowanych prac znajduje się na stronie www.faa.gov.

Uwagi do projektów można zgłaszać do 9 lipca br. za pośrednictwem strony internetowej, pocztą mailową [email protected], pocztą głosową pod numerem 847-294-7354 lub pocztą tradycyjną na adres: Amy Hanson, FAA, 2300 East Devon Avenue, Room 320, Des Plaines, IL 60018.

Katarzyna Korza[email protected]

Wizualizacje: Studio Gang


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama